Dünyadaki en son el yapımı Dünya kürelerini üreten atölye

Pek çoğumuz için dünya üzerindeki bir ülkeyi ya da bir noktayı bulmak istediğimizde dönen bir küreye yönelip elimizin altındaki bu minyatür yerküreyi kullandığımız günler artık bir hayli geride kaldı. Şimdilerde, Google Earth ve Google Maps gibi programlardan yararlanarak bütün yeryüzüne dijital ortamda “zoom” yapabiliyor ve çok daha ayrıntılı sonuçlar elde edebiliyoruz. Teknoloji ile beraber yeryüzündeki bir noktayı dünya küresi üzerinde bulmanın yarattığı ve tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan keyif duygusunun söz konusu yeni teknolojilerle giderek kaybolmaya başladığını da söyleyebiliriz. Zira, herhangi bir şeyi bütün çıplaklığı ve ayrıntılarıyla bildikçe ona dair duyduğumuz heyecan da aynı ölçüde azalıyor.

Dünyadaki ilk yerküre ve gökküre çalışmalarının M.Ö 2. yüzyılın ortalarından beri yapıldığı biliniyor. Fakat bilinen ve günümüze kadar gelen yerküre Alman haritacı, seyir subayı ve tüccar olan Martin Behaim tarafından 1492 yılında yapıldı. Yerküre yapımı Rönesans döneminde mekanik baskı gibi teknoloji gelişmelerle hızla ilerledi. 15. yüzyılın sonuna kadar küre yapımı Avrupa’da tanınmış bir sanat haline geldi.

Günümüzde üretimi devam eden dünya kürelerinden seri üretim halinde oluşturulanları da elbette klasik bir kürenin otantikliğinden uzak. Diğer yandan, eski dünya kürelerinin birçoğunun üzerindeki haritalar da artık tamamen doğru bilgiler içermiyor.

dunyadaki-en-son-el-yapimi-dunya-kurelerini-ureten-atolye-designcoholic-01

Londra merkezli Bellerby & Co. Globemakers şirketi işte tam da bu kaliteli ve güncel küre ihtiyacından yola çıkarak bu iki özelliğe de sahip olan dünya küreleri üretmeye karar verdi. Şirketin başındaki isim Peter Bellerby bu kararı, babasının 80. doğum günü için bir dünya küresi aradığında, satın alabileceği hiçbir şey bulamamasının ardından aldığını belirtiyor.

Londra’da yaşayan Peter Bellerby, babasına 80. yaş günü için bir dünya küresi hediye etmek ister. Bellerby hediye için kısa bir arayışa girdiğinde, piyasada ya plastik, ucuz, modern kürelerin ya da pahalı, kırılgan, antika kürelerin satıldığını fark eder. Bu durum Bellerby’ın “kendi küremi kendim yapayım madem” kararını almasına sebep olur. Birkaç aya ve birkaç bin pounda mal olan el yapımı dünya küresinin yapımı sandığından çok daha karmaşık ve maaliyetli olmuştur. GPS ve seri üretim haritalar dünyasında bir el yapımı küre atölyesi kurmak Bellerby’in aklına işte böyle gelir.

dunyadaki-en-son-el-yapimi-dunya-kurelerini-ureten-atolye-designcoholic-02

El yapımı dünya kürelerinin yapımı sürecinde, on binlerce pound yani tahmin ettiğinden çok daha fazlasını harcamaya başladıktan sonra, Bellerby bütün bu tecrübelerini 2008 yılında bir şirket kurarak değerlendirmeye karar verir. Bu sayede kurulan Bellerby & Co. Globemakers şirketinin bünyesinde yer alan ve büyük bir titizlikle çalışan atölye ekibinin kullandığı malzemeler ve çalışma ortamları da tamamen eski tip, tıpkı etkileyici küreler gibi sıcak ve doğal. Tamamen el yapımı olan dünya kürelerinin oluşma süreci de aslında hiç kolay değil. Zira, dünya kürelerinin üzerindeki kağıtları bu kürelere yerleştirme sürecinde ustalaşmak için bir yıldan fazla bir zaman dilimi gerekiyor.

dunyadaki-en-son-el-yapimi-dunya-kurelerini-ureten-atolye-designcoholic-03

Peter Bellerby’ın kurduğu Bellerby & Co. Globemakers atölyesi bugün dünyanın son ikiel yapımı dünya küresiyapan atölyesinden biri. 2008 yılında Stoke Newington, Londra’da kurulan atölye her biri yüksek kalitede, eski ve yeni tekniklerin bir arada kullanıldığı ürünler ortaya çıkarıyor. Atölyede küçük bir ekip bu zor işin üstesinden gelirken hem bilime hem sanata hizmet ediyorlar.

Çapı 23 ile 127 cm arasında değişen Bellerby & Co. Globemakers’ın ürettiği el yapımı dünya küreleri bugüne dek Hollywood filmleri ve BBC yapımlarında yer almış, bazı sanatçıların eserlerinin bir parçası olarak kullanılmış. Aynı zamanda İngiltere’deki Royal Geographic Society adlı kuruluşun da desteğini alan şirket 2012’de ilk el yapımı dünya küreleri sergisini açmış.

dunyadaki-en-son-el-yapimi-dunya-kurelerini-ureten-atolye-designcoholic-04

Dünyadaki en son el yapımı dünya kürelerini üreten atölyede müşterilere özel siparişler de hazırlanıyor. Örneğin en sevdiği yerleri daha belirgin çizdiren; farklı illüstrasyonlarla süslenmiş el yapımı küreler isteyen veya bir gün gideceği yerlere işaretler koyduran müşteriler de var. Bu olağanüstü çalışmalar sanki Dünya’nın güzelliğini küçültüp evlerimize, masamızın üstüne getiriyor gibi.

Önceki yazımız Çok amaçlı ilginç koltuk Flop hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın