Enstalasyon sanatçısı Slinkachu’dan küçük insanlar projesi

Londra merkezli bir sanatçı olan Slinkachu, sanatı için sokakları kullansa da kendisine bir sokak sanatçısı demek pek yerinde bir tabir olmaz. 2006 yılından beri sürdürdüğü “Little People Project” (Küçük İnsanlar Projesi) ile büyük bir üne kavuşan sanatçının yaptığı herhangi bir eseri gördüğünüzde sonrakilerin de ona ait olduğunu mutlaka anlıyorsunuz.

Slinkachu’nun yaptığı ilginç sokak sanatı aslında minyatür oyuncaklara adeta “can” vermekle başlıyor. Ebatları 1 santimi geçmeyen bu küçük oyuncaklar ile gözle görmekte zorlanacağınız minyatür bir dünya yaratan Slinkachu daha sonra yarattığı bu minik dünyayı fotoğraflayarak sokaklarda kaderine terk ediyor.

Bu ilginç 3 boyutlu sokak sanatı çalışmalarının her biri aslında günlük hayattan çeşitli kareleri canlandırıyor. Küçün insan şeklindeki oyuncakların yeniden şekillendirilip boyanmasıyla yaratılan bu minicik dünyalar bir bakıma büyük şehirlerin insanlar üzerinde yarattığı duyguları dile getiriyor ve Enstalasyon sanatçısı Slinkachu bu çalışmalarıyla büyük şehirlerde yaşayan insanların çevrelerine ve çevrelerindeki detaylara çok daha dikkatli bakmalarını sağlıyor.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-01

Oyuncak tren setlerinin içindeki minyatür insan figürlerini sokaklarda ve açık alanlardaki mizansenlerde kullanarak bunları fotoğraflayan Slinkachu’nun küçük insanlarının duygularını, hissettiklerini ve hatta şiddet eğilimlerini bu çalışmalarda görmek mümkün. Sanatçı “Little People Project” i hem bir sokak yerleştirmesi hem de bir fotoğraf projesi olarak tanımlıyor.

Yaptığı bu 3 boyutlu sokak sanatında neredeyse 10 yılı geride bırakan Slinkachu şimdiye kadar minik heykel çalışmalarından yüzlercesini İngiltere sokaklarına bırakmış ve halen kentin farklı yerlerinde küçük maket insanlarıyla dramalar, maceralar ve günlük hayat konulu çalışmalarına yenilerini ekleyerek devam ediyor.

Slinkachu’nun yaptığı işleri inceleyebilmek için öncelikle bir büyüteç edinmeniz gerekiyor. Kibritte sallanan kız, erimiş dondurmada yüzen çocuklar, gazoz nehrinden geçen bir çift… Kağıt ve alüminyumları kullanarak da yaptığı minyatür heykelleriyle Londra’nın en kıyı, köşe noktalarını “istila eden” sanatçının çalışmalarından Andipa Gallery’nin basın bülteninde şöyle bahsediliyor :

Sanatın dolaylı anlatımını ve popüler kültürü kullanan Slinkachu’nun çalışmaları ironi, espri ve sağlıklı miktarda gerçeklik içeriyor. Olağan üstü hallerine rağmen minyatür figürler aslında kendilerine pek de yabancı durmuyorlar. Gerçeklik ve yapaylık arasındaki gölgelikte öylece yaşamlarını sürdürüyorlar.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-02

Gerçekten de Slinkachu’nun tasarladığı bu minik heykeller gerçek hayattan çıkmış gibi görünüyor. Yarattığı sahneler o kadar gerçekçi ki fotoğraflara uzaktan baktığınızda bunların minyatür modellerle oluşturulduğunun farkına varamıyorsunuz. Ancak yakından baktığınızda gerçek olmadıklarını anlayabiliyorsunuz.

Eminiz sizde Slinkachu’nun tüm bu ilginç sokak sanatı çalışmalarını nasıl yaptığını bizim kadar merak ediyorsunuzdur. Başlarda plastik model trenler ve 1960’ların küçük hayvanat bahçesi figürinlerini biriktirmeye başlayan Slinkachu bu sayede küçük insan figürleri ile tanışıyor. Ardından onlara sokaklarda bir dünya yaratıyor ve enstalasyonlarının yakın çekimle fotograflarını çekiyor. Bu çekim tekniği işin küçüklüğünü unutturuyor ve bizi sahnenin içine çekmeyi başarıyor.

Bu kareler genelikle sanatçının pek sevdiği melankolik, yalnız ve kayıp insanların hikayelerini büyük şehir yaşantısına yakından bakarak ortaya çıkartıyor. Acaba düşündüğümüz kadar büyükmüyüz yoksa sadece kendimizin yarattığı ortamın içinde mi büyük görünüyoruz diye bir sorgulamaya yer bırakıyor. Aceleden birbirimizi bile görmemeyi başardığımız bir dönemde hiç varlığından haberdar olmadan yanından rahatlıkla geçebileceğimiz bu muhteşem çalışmalar aslında ne kadar büyük bir konuyu ele alıyor.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-03

Çalışmaları Londra’daki Antipa Gallery’de sergilenen sanatçı yaptığı çalışmalar için şunları şöylüyor :

Bu benim için hem sokak donatma hem de fotoğrafçılık projesi. İşimin sokak bazlı olması sürpriz algısını değiştiriyor. Çevre sakinlerinin daha duyarlı olmasını sağlıyor. Onları çevrelerine dikkat etmeleri konusunda teşvik ediyor. Kurduğum sahneler ve bu sahnelere verdiğim başlıklar, yalnızlığı, büyük şehirlerdeki hayatın melankolik yanını, kaybolmuşluk ve bunalmışlık hissini yansıtmayı hedefliyor. Ancak bunun altında her daim mizah yatıyor. İnsanların çalışmalarımdaki minik insanlarla empati kurabilmelerini istiyorum.

Sanatçı Andipa Gallery’de gerçekleştirdiği 3. solo sergisinden sonra 4. solo sergisini İstanbul’da gerçekleştirdi. Andipa Gallery ve The Sofa Hotel işbirliği ile Contemporary Istanbul etkinlikleri kapsamında düzenlenen sergi Hallarts, The Sofa Hotel’de yapıldı. “Slinkachu Global Model Village” ismindeki serginin açılış kokteyline cemiyet ve sanat dünyasının önemli isimleri katıldı.

Slinkachu’nun bu sergi için tasarladığı “Fez” isimli diorama ise sanat severleri çok etkiledi. Gezi Parkı protestolarını resimleyen dioramada, bir fes üzerinde kırmızılı bir kız, direnişçiler, bol polis ve büyük bir gaz bulutu var. Korkut Varol’un yaptığı dioramanın eline su dökemese de bu çalışmada en az onun kadar can alıcı olmuş.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-04

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-05

Sergide Slinkachu ile sanat yaşamı hakkında söyleşi yapan Vedat Küçükbingöl’ün sanatçıya yönelttiği sorular şunlardı :

SANAT İZLEYİCİLERİ İÇİN SANATÇI OLMAYI NASIL TANIMLARSINIZ ?

Sadece benim için sanatçı olmanın anlamını tanımlayabilirim ve yaratıcılığımı izleyicilerde bir tepki uyandırmak için onları tahrik etmek üzere kullanıyorum. İzleyicilerin benim işlerimi nasıl okuduklarıyla ve nasıl etkilendikleriyle ilgileniyorum. Minyatür yerleştirmelerimin ve görsellerimin yarattığı hikayeler ve bu hikayelerin insanlar üzerindeki duygularını ortaya çıkarmayı yaratıcılık olarak tanımlıyorum.

GENÇ VE ZENGİN BİR SANATÇI OLMAK, TUHAF DEĞİL Mİ ?

Onlardan herhangi biri olduğumu zannetmiyorum. 36 yaşındayım ki bu genç olmak mı, yaşlı olmak mı yoksa ikisinin arasında bir şey mi bilmiyorum ve kesinlikle zengin değilim.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-06

BİR SANATÇI İÇİN SANAT FUARLARININ ANLAMI NE OLABİLİR ?

Londra’da, Andipa isminde bir galeri ile çalışıyorum ve bu galeri her yıl beni bazı fuarlarda temsil ediyor. Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki çalışmalarımın diğer sanatçılar ve çağdaş sanat izleyicileri tarafından görülmesi benim için büyük şans. Fotoğraf, heykel ve sokak sanatı gibi farklı disiplinleri içeren işlerim sıklıkla gazete, dergi ve internet sitelerinde yayımlanır ve her zaman güncel sanat başlığı altında da yayınlanmıyor.

İSTANBUL’DA KATILDIĞINIZ SANAT FUARI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

Bu fuara iki kez katıldım ve her iki katılımımdan da keyif aldım. Dünyanın her yerinden farklı sanat disiplinlerinden geniş bir çeşidi görmek önemli bir şey, bununla birlikte İstanbul merkezli bu kadar çok sanatçıyı Londra’da görmek benim için mümkün değil.

İNSAN İLE NESNE ARASINDAKİ İLİŞKİDE NESNEYİ NEDEN YÜCELTİYORSUNUZ ?

İnsan ile nesne arasındaki ilişkide nesneyi neden yüceltiyorsunuz ? Örneğin, “Küçük İnsanlar” isimli işinizde vermek istediğiniz mesaj neydi? İzleyiciler işlerinizde nesneleri insanlardan daha büyük görüyorlar, sizin ifade ettiğiniz gibi küçük insanları değil, bazen büyük nesneleri de görüyorlar. Sizin mesajınız nedir?

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-07

Minyatür yerleştirmelerimin çoğu yerleştirildiği yerde fotoğraflanıyor ve orada bırakılıyor. İşlerimde, büyük şehirlerde nasıl yaşadığımızın duygusunu vermeye çalışıyorum. Büyük şehirler insana melankoli duygusu, yalnızlık duygusu, tehlikede olma duygusu, küçük ve kaybolmuş olma hissi ve üsten bakılmak duygusu verir. Çünkü büyük şehirlerde yaşamak genellikle katı olabilir ve insan ilişkileri ve davranışları topluluk şeklinde olmadığı için daha zor olabiliyor. Eş bulma sitelerinin bugünlerde ne kadar popüler olduğuna bakmak lazım. Çoğumuz kapı komşumuzun kim olduğunu bile bilmeyiz. iPhone’larımıza yapışık yaşıyoruz ve etrafımıza bakmıyoruz bile. Bu yüzden benim işlerimdeki figürler onların çevrelerinde kaybolmuş figürlerdir. İçinde yaşadıkları şehirlerden yorulmuş kişiler, kendi küçük dünyalarındalar ve küçük insanlar hepimiz için gerçek insanların önemsizleştirilmiş halleridir.

 “FES” İSİMLİ İŞİN SEBEBİYLE “GEZİ PARKI” MESELESİ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

Bu tür protestoların önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sadece kendimizi düşünmekten daha önemli şeylerin olduğunu düşünmemizi sağlıyor. Şehirlerimizi ve ülkelerimizi idare etmeleri için seçtiğimiz insanların niyetlerini zorlamamız önemlidir. Protestoda yer alan insanlarla konuştuğumda, insanların birbirleri ile nasıl bir dayanışma içinde olduklarını öğrendim. Birbirinden farklı düşüncedeki insanların bir arada hareket etmesi çok etkileyiciydi. Küçük insanların bir araya gelerek daha büyük bir şeye dönüşmeleriydi Gezi Protestoları.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-08

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-09

TÜRKİYE’DE Kİ SANATÇILARIN İŞLERİ HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ ?

Geçen yıl, Türkiye’nin içinde yaşadığı sosyal olayların sanat işlerine az yansımış olmasına şaşırmıştım, ancak bu yılki işlerin büyük bir çoğunluğunun geçen yıla göre daha politik olduğunu gördüm.

TÜRKİYELİ KOLEKSİYONERLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?

Türkiyeli koleksiyonerler ile tanışma fırsatınız oldu mu ve Türkiyeli koleksiyonerlerle İngiltereli koleksiyonerleri karşılaştırabilir misiniz?

İşin ticari kısmına karışmak istemiyorum ve bunu galerime bırakmak istiyorum. Ancak Türkiyeli koleksiyonerler hakkında şunu söyleyebilirim, çok samimi ve sanatla gerçekten ilgililer. Her şey para değil.

İLK İŞİNİZİ SATIN ALAN KOLEKSİYONER KİMDİ ?

Fotoğraf baskılarıma ilk başladığım zamanlarda, onları kendi kişisel internet sitemde satışa sundum ve 24 saat içerisinde her iki fotoğrafımın da bütün baskılarını sattım. Fotoğraflarımı alanların çoğu sıradan insanlardı ve sokak sanatı fanatikleriydiler. Onlar benim işlerimi gerçekten seven ilk koleksiyonerlerimdi.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-10

İŞLERİNİZİ NASIL FİYATLANDIRIYORSUNUZ ?

Tekrar olacak ama bir galeri ile çalışmak demek bu işlerin onlara bırakılması demektir. Fakat birlikte oturuyoruz, konuşuyoruz, tartışıyoruz ve gideceği yere birlikte karar veriyoruz. Benim için fiyat baskının boyutu ve baskı sayısına bağlı. Bazı çalışmalarım çok büyük nerdeyse iki metre genişliğinde ve alüminyum üzerine basılı ve sadece üç tane baskı yapıyorum. Bunların hem maliyeti çok pahalı hem de nakliyesi. Öte yandan, geçmişte çok küçük işler yaptım, bir inç genişliğinde insan minyatürünü gerçek boyutlarında gösteren gerçek işler. Aynı zamanda satılabilir heykel de yaptım ve sadece bunları sokakta bırakmadım. Çok çeşitli üretimler yaptım ve yapıyorum.

PEKİ KISACA SLİNKACHU KİMDİR ?

1979’da İngiltere’nin Devon şehrinde doğdu ve 2002’de Londra’ya taşındı. 2006’da “Little People Project”(Küçük İnsanlar Projesi) adını verdiği ilk sokak enstalâsyonunun kampanyasını düzenledi. Çok başarılı olan bu projesinin ironi ve mizah yanı Slinkachu’yu diğer sanatçılar arasında öne çıkardı. Londra’daki Andipa Galeri ile çalışan sanatçı ikinci kişisel sergisini bu galeride, 2009 yılında gerçekleştirdi. Slinkachu, Belsay Hall’da önemli sanatçılarla grup sergisinde yer aldı. İlki 2008 yılında yayınlanan “Little People in the City” isimli kitabından sonra, 2010 yılında “Big Bad City” isminde diğer kitabı yayınlandı. Fotoğraf, enstalasyon ve heykel sanatçısı olan Slinkachu şuan yaşamını ve çalışmalarını Londra’da sürdürmektedir.

enstalasyon-sanatcisi-silinkachu-dan-kucuk-insanlar-projesi-designcoholic-11

Eserleri Londra, Viyana, Los Angeles, Antwerp, Dortmund, Manchester ve Philadelphia gibi kentlerdeki sergilerde sergilenen Slinkachu’nun satın alınabilir baskı ve kitapları da mevcuttur.

Dünyanın önemli şehirlerinde minyatür enstalasyonlar yapan Londralı sanatçı Slinkachu’nun “Little People Project” isimli eserlerine aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

İşte gerçek hayatta dikkat etmediğimiz sokak kenarları, kaldırım taşları hatta dikenli telleri bile adeta sete dönüştüren enstalasyon sanatçısı Slinkachu’dan küçük insanlar projesi “Little People Project”.

Önceki yazımız 2016 bayan saç modelleri ve renkleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın