Evde Eskimo kulübesi iglo yapımı

Şimdiye kadar görülmüş en sıradışı buzdan eskimo kulübesi bu olsa gerek ! Yeni Zellanda’lı mühendislik öğrencisi Daniel Gray ve kız kardeşi Kathleen Starrie, aylar süren bir ön hazırlık safhasından sonra klubenin yapımına başlamış ve 150 saatlik bir çalışma sonucunda igloyu bitirmişler.

Kulübe yapımı için gerekli 500 adet buz tuğlasını, birkaç ay boyunca topladıkları süt kutuları ile yapmış, parlak renkler elde etmek için de gıda renklendiricileri kullanmışlar. Eskimo evleri yapımında kullanılansnowcrete” (kar ve su karışımı) tekniği hakkında da önceden bilgi toplayan Gray, buzdan tuğlaların yapımında bu tekniği kullanmış. Gray ve Starrie’ye başta zor ve sıkıcı bir proje gibi gelen eskimo evi yapımı, ilerleyen süreçte zevkli ve heycan verici bir deneyim haline dönüşmüş.

Yapımını Starrie’nin annesinin yaşadığı Kanada’daki evin arka bahçesinde gerçekleştirdikleri iglo evi için, Gray ve Starrie kış aylarını beklemek zorunda kalmışlar. Hava koşullarının yaklaşık -10 ila -25 derecelerde seyretmesi ve soğuk havada çalışmanın verdiği zorluk dışında eskimo kulübesinin yapımda herhangi bir problem yaşamamışlar.

Daniel ve Kathleen’in yapmış oldukları bu eskimo kulübesinin yapım aşamalarını aşağıdaki fotoğraflardan takip edebilirsiniz.

Merak edenler için buzdan eskimo kulübesi nasıl yapılır, eskimo evleri nasıl ısınır, iglo ne demek, iglo evleri neden erimez, iglo evleri nasıl yapılır, gibi sorulara yanıt bulacağınız eskimo evleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

İglo veya iglu, Eskimoların av sezonlarında geçici olarak kullandıkları veya bazı Eskimoların sürekli olarak içinde yaşadığı, sıkıştırılmış kardan inşaa edilen yapılara verilen isimdir.

Eskimoların kullandıkları dil olan İnuit dilinde İglu, ‘ev’ veya ‘çadır’ anlamlarına gelmektedir. Eskimolar ( inuitler ) kış aylarını da taş ve çevredeki başka malzemeler kullanılarak yapılmış evler, yaz aylarını ise çeşitli hayvan derilerinden yapma çadırlarda geçirirler. Kardan yapılmış iglolar, sadece bazı yerlerde yaşayan Eskimolar tarafından kullanılır.

Kimi zaman avlanabilmek için, yaşadıkları yerden oldukça uzağa gitmek zorunda kalan Eskimolar, genellikle bu tip uzun yolculuklara ailece çıkarlar. Av için çıkılan bu uzun yolculuklarda barınabilmek için kardan iglo yaparlar. Fakat günümüz modern yaşam tarzını benimseyen İnuitler de, ev yapımında artık metal gibi malzemeler kullanmaya başlamışlardır.

İGLO EVİ NASIL YAPILIR

İyi bir avcı inuit, özel bir kar bıçağı kullanarak bir saat gibi bir sürede bir iglo evi yapabilir. Fakat iglo evi yapabilmek için genelde iki kişinin çalışması gerekmektedir.

İglonun büyüklüğü sadece aile bireylerinin içeride rahat hareket etmesine yetecek kadar olmalıdır. Bu şekilde, iglonun içini ıstmak kolaylaşır.

İglu yapımı için, çok sert kar gerekir. İglunun yapımına başlanmadan önce yapılacak alan belirlenir ve 40 santimetre eninde, 20 santimetre genişliğinde ve 1 metre boyunda, kardan tuğlalar kesilip hazırlanır. Hazırlanan kardan tuğlalar, ortalama 2 metre çapında bir daire oluşturacak biçimde, birbirlerine bitişik olarak yerleştirilir. İlk sıranın tuğlaları eğim oluşacak biçimde kesilir. Bu sayede kardan tuğlalar yukarı doğru dizildikçe, iglunun duvarlarına kubbe şeklini vermek kolaylaşır.

Kardan tuğlalar yerlerine yerleştirilirken, tuğla aralarında kalan boşluk, açıklık ve çatlakların içerden ve dışardan karla iyice kapatılması gerekir.

Tüm bu işlemler bittiğnde duvara hava delikleri de açılır. Kubbenin tepesine koyulacak son kardan tuğlada kalan boşluğa uygun olarak özenle kesilip yerine yerleştirilir.

Doğru şekilde inşa edilmiş bir eskimo evinin içi boşken ki sıcaklığı yaklaşık +4 derecedir. İçerisinde insan varken bu sıcaklık, insanların vücut sıcaklığı ile +17 dereceye kadar ulaşabilmektedir.

Tüm bu aşamalardan sonra iglo evinin yaşanabilir bir durma gelmesi için gerekli son bir şey daha vardır. İnuit, ( Eskimo ) yaptığı iglunun içine girer ve bir lamba ile buz kalıplarının iç yüzeyini eritir. Lambayı duvarlara yaklaştırdıkça eriyen buzlar, soğuk nedeniyle anında tekrar donarak iglonun iç duvar yüzeyinin buzla kaplanmasını sağlar. Bu yönteö eskimo evinin sağlamlığını arttırır.

Eskimo kulübesinin yapımı sırasında içeri rahat girip çıkmak için genellikle iglonun duvarında geçici bir kapı bırakılır. Kubbenin tamamlanmasından sonra, bu boşluk da kardan tuğlalarla örülerek kapatılır. İglonun ana girişini yapmak için kubbeli yapının yarım metre kadar ilerisinden, yapının içine kadar ulaşn bir tünel kazılır. Tünelin bulunduğu yerin üzeri, kemer biçiminde kardan tuğlalarla örülerek kapatılır. Bu sayede artık dondurucu rüzgar kolay kolay içeri giremez. Ayrıca giriş için yapılan bu tünel, sıcak havanın iglunun içinde kalmasını da sağlar. Giriş tüneli yapılırken ebatlarının çevredeki kutup ayısı gibi meraklı hayvanların, içeri girmesine olanak verecek kadar büyük olmaması gerekir. Tünel büyüklüğünün, yetişkin bir Eskimo’nun emekleyerek içeri girebilmesine yetecek büyüklükte olması yeterlidir.

Eskimolar birkaç aile ile beraber ava gittiklerinde, bazen igluları tünellerle birbirlerine bağlarlar. Bu şekilde aileler hiç dışarı çıkmadan diğer iglolara ziyarete gidebilirler.

Eskimo klubelerinin içinde, oturmak ve uyumak için yine kardan tuğlalar ile yapılmış yüksekçe bir yer de bulunur. Bu yükseltinin üzeri çalı veya taşlarla kaplanır ve en üstüne hayvan postları serilir. İglonun içinde geriye kalan alan, yemek hazırlamak için kullanılır.

İçinde yaşayan insanların vücut ısıları ve aydınlatma için kullanılan lambalardan yayılan ısı, iglonun ısınıp sıcacık olması için yeterlidir. İglo bitirilip içinde yaşanmaya başladıktan sonra duvarların iç yüzeyleri sıcaklığa bağlı olarak eriyip yeniden donmayı sürdürür. Dışarıda yağan karlar da, iglonun üzerine düştüğü zaman eriyip kısa sürede donduğu için dış duvarlarda buzlanmadan dolayı sağlamlaşmış olur.

Klubenin tamamlanmasından birkaç gün sonra iglo evleri, en sert fırtınalara ve hatta üzerine çıkan bir kutup ayısının ağırlığına bile dayanacak kadar sağlamlaşmış olur.

Kış ayları boyunca yıkılmadan ayakta kalabilen iglo, yaz ayları gelince erimeye başlar. İnuitler yaz mevsimi geldiğinde, igluları erimeye terkederler.

Önceki yazımız, yüksek yerlere erişmek için kullanılan, ilginç bir tasarım fikri ile ortaya çıkmış Work Boost TM hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın