Holland & Holland tasarımı lüks satranç takımı

Sevgili designcoholic.com okuyucuları, bu makalemizde sizlere özel olarak tasarlanmış olan bir satranç takımından bahsedeceğiz. Bu ilginç yazımızı okuduğunuzda, bu satranç takımının şimdiye kadar görmüş olduğunuz satranç takımlarından oldukça farklı özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. Ama isterseniz öncelikle konu satranca gelmişken, bu oyun hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan okurlarımız için satrancın belli başlı özelliklerinden bahsedelim.

İki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu olan satranç, dünyadaki en popüler zeka oyunlarından bir tanesidir. Bu oyunun her sene düzenlenen dünya çapında turnuvaları olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz.

Toplamda 64 adet olan siyah ve beyaz renkli kareli bir tahta üzerinde oynanan oyunda, her iki oyuncunun da 16’şar adet taşı bulunmaktadır. Oyunun amacı ise karşı tarafın şahını mat ederek, oyunu kazanmaktır. Oldukça uzun yıllar var olan ve icadının nasıl yapıldığına dair kesin bir kanıt bulunamayan bu oyun, bazı kişiler tarafından dekor olarak bile kullanılmaktadır. Gerçi, oldukça hoş görünen satranç takımları hem niteliği hem de görünüşüyle insanların zevkine hitap eden unsurlar olmayı başarmışlardır. Ama sizde hak verirsiniz ki bazen gösterişe olan tutku, bu kadar da olmaz diyeceğiniz lüks harcamalar yapılmasına neden olabiliyor. Birazdan bahsedeceğimiz lüks satranç takımı da onlardan biri.

Bu denli popüler olan satranç takımları ile alakalı olan bugünkü yazımızda özel olarak tasarlanmış oldukça lüks bir satranç takımı bulunuyor. İsterseniz, sözü daha fazla uzatmadan bu lüks tasarım ürünü satranç takımının özelliklerini anlatmaya başlayalım.

HOLLAND & HOLLAND VE DALMORE WHİSKY TASARIMI LÜKS SATRANÇ TAKIMI

Bu lüks satranç takımının tasarımcılarının, ünlü İngiliz silah üreticisi Holland & Holland ile Dalmore Whisky isimli içki markası gibi iki farklı alandan ve satrançtan epey uzak firmalar olması biraz şaşırtıcı olabilir, değil mi ? Elbette durum biraz ilginç gözüküyor ama bu lüks satranç takımının özelliklerini öğrendiğinizde şu anki kadar şaşırmayacaksınız.

Holland & Holland bu lüks satranç takımının üretiminde el yapımı kaliteli silahları için kullandığı ahşapları kullanarak ortaya harika bir iş çıkartmış. Örneğin, satrancın yapım malzemeleri arasında abanoz ve ceviz ağaçlarından elde edilmiş kaliteli ahşaplar kullanılmış. Bununla birlikte Holland & Holland bu pahalı satranç takımını ceviz ağacından imal edilen kareli oyun yüzeyinin aralarındaki sınırları çekmek için, yine silahlarında kullandığı nikel malzemesini kullanmış. Bununla birlikte satranç takımının taşlarının konulduğu çekmeceyi de yaylı olarak tasarlayan Holland & Holland, bu çekmecelerinde tıpkı silahlarındaki gibi bir emniyet kilidine de yer vermiş.

Tamamıyla el işçiliği ve oymacılık sanatları uygulanarak üretilen bu lüks takımın kenarlarında da köşeleri üçgen olarak şekillendirilmiş düşük karbonlu çelikten yapılan firmanın arması ve isminin olduğu detaylar bulunuyor.

Bu tasarımda emeği olan diğer marka Dalmore Whisky ise bu satranç takımına oldukça uyumlu olarak eklemiş olduğu bir içki takımı ile karşımıza çıkıyor. Şöyle ki Dalmore markası bu tasarıma Highland isimli içki fabrikasında 1964 ila 1992 yılları arasında üretimini yapmış olduğu, oldukça kaliteli 21 içkisini sunarak katkı sağlıyor. Oldukça seçkin olan Dalmore içki şişelerinin her biri el üfleme sanatıyla şekillendirilen 21 kristal şişeden ve iki içki kadehinden oluşuyor. Buna ek olarak, şişelerin ve bardakların üzerinde yine el işçiliğiyle işlenmiş Dalmore’un logosu olan gümüş birer de geyik logosu bulunuyor.

Yani Holland & Holland’ın satranç takımı ve Dalmore’un kaliteli içkilerinin harika bir bileşimi olan bu lüks tasarım, oldukça göz alıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ayrıca, özel olarak tasarlanmış bu takım yalnızca Harrods isimli ünlü Londra mağazası için tasarlanmış olup, Harrods’un Dalmore mağazasında seyirci karşısına çıkartılacaktır.

Önceki yazımız Sanat eseri niteliğindeki 746 Bin Dolarlık piyano The Baby hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın