Judith Ann Braun parmak resimleri

Kendini “realist figür ressamı” olarak tanımlayan sanatçı Judith Ann Braun sanat kariyerine 1980’li yıllarda başlamış; alışagelmişin dışında, kendine has çalışma tarzı olan ve yine kendine has eserler ortaya koyan bir sanatçı.

New York’lu sanatçı Judith Ann Braun, kömür tozuna batırılmış parmakları ile harika eserler yaratıyor. İki elinin parmaklarını eş zamanlı olarak kullanan sanatçı oluşturduğu simetrik desenler ile oldukça ilgi çekici tablolar ve parmak resimleri ortaya çıkarıyor. Oldukça büyük ölçekli beyaz duvarlara parmaklarını kömür tozuna batırarak doğrudan duvara boyama tekniği ile soyut ve doğa manzaralı resimler yapan sanatçı, kariyerinin en parlak dönemini yaşıyor.

Tartışmalı çalışmaları arasında yer alan, baş aşağı asılmış ölü bir beden ve çıplak bir meleği tavsir edişi ile oldukça eleştiri alan sanatçı, bir süre stüdyosunda sessiz sedasız çalışarak bu dönemi atlatmaya çalışmış. Sonrasında ise parmak dokunuşları ile yaptığı duvar tabloları ile sanat dünyasına hızlı bir dönüş yapmış.

Bu inanılmaz kömür kreasyonlarını sadece parmak uçları ile boyayan sanatçı, resim fırçası, yağlı boya, palet gibi konvansiyonel ekipmanları reddediyor. Vahşi, simetrik ve yaratıcı tasarımlar oluşturmak için iki elinin parmaklarını aynı anda kullanarak mükemmel çalışmalar yapan Judith Ann Braun için çalışmalarında sadece üç kriter geçerli. Eserleri soyut ve simetrik olmalı ve kesinlikle kömür tozu kullanılarak yapılmalı.

Yaklaşık 10 yıl içinde büyülü parmakları ile 65 eser oluşturan sanatçı, duvarlardan oluşturduğu tuvallerine ağaçlar, su yolları hatta ayrıntılı manzaralar yapmış. Manzara resimlerinde yaptığı nehirleri, tepeleri ve ağaçları geleneksel ekipmanlar olmadan hem konumlarını hem de ayrıntılarını sadece parmak dokunuşları ile oluşturduğuna inanmak ise oldukça güç.

Son duvar resmi “Diamond Dust” başlıklı peyzaj çalışması, Virginia Chrysler Sanat Müzesi’nde ziyaretçiler önünde sanatçı tarafından canlı olarak yapılmış ve bu performans aynı zamanda web-cam aracılığı ile de eş zamanlı olarak tüm dünyada gösterilmiş.

Virginia’nın kırsal kesimlerinden esinlenilerek içindeki hayvanlar dahil çizilen resim, sanatçının diğer soyut çalışmalarına göre çok daha farklı bir çalışma olmuş. “Grafit” adlı gösterisi bu yıl içerisinde Indianapolis Sanat Müzesi’nde gerçekleşecek olan sanatçının diğer çalışmaları ise Brooklyn, Albany ve Long Island galerilerinde sergileniyor.

Judith Ann Braun’un parmak uçlarını kömür tozuna batırarak yaptığı diğer parmak resimlerini görmek için sanatçının judithannbraun.com adresindeki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazımız, teknoloji dünyası ile tasarımın birlikte harmanlandığı, değişik tasarımı ile ilgi çeken Ayakkabı Cell telefonu hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın