Retro telefon çanta yapımı

Chica ve Jo isimli iki hanımdan ilginç bir kendin yap çanta ( DIY ) çalışması. Eğlenceyi seven iki  arkadaş, yaratıcılıklarını kullanarak, akılcı çözümleri ile gündelik hayatta faydalandıkları bazı eski eşyaları yenileyerek hem eğleniyorlar hem de satış sitelerinde uygun fiyatlara satarak para kazanıyorlar. Misyonlarını, insanlara ilham ve fikir vermek hatta rehberlik etmek olarak açıklayan hanımlar, alışılmamış ve akılcı çözümleri ile insanların yaratıcı yönlerini daha fazla ortaya çıkarabilmelerine yardımcı olmayı hedefliyorlar.

Chica ve Jo’nun en ilgi çekici kendin yap ( DIY ) çalışmalarından bir tanesi ise eskiden kullanılan çevirmeli bir telefonu, retro bir çantaya dönüştürmeleri. Bir hayli uğraştırıcı gibi görünse de keyifli bir çalışma olmuş ve ortaya çıkan Retro telefon çanta bütün uğraşlara değmiş gibi görünüyor.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-1

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-2

Oldukça şık görünen, eski telefondan yapılmış bu retro çantayı sizde evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Size yardımcı olacak yapım aşamalarını ve gerekli malzemeleri sizler için hazırladık.

Öncelikle elbette eski bir telefona ihtiyacınız var. Telefonun ahizesini, kablosunu ve çevirme mekanizmasını dikkatlice yerlerinden sökmeniz gerekiyor. Çantanın kapatılması için de 15 cm eninde ve 8 cm uzunluğunda metal, kanallı bir tokaya ihtiyacınız var. Ayrıca, dikiş makinası, karton kutudan kesilmiş parçalar, makas, ispirtolu yada tükenmez kalem, bant, maket bıçağı, ahşap yada plastik bir altlık (kesim işlemi için), sıcak silikon tabancası, Gütermann kumaş tutkalı, 4 adet ahşap mandal, ince bir ahşap çubuk, siyah yumuşak vinil (çantayı oluşturacak herhangi bir kumaş yada deri olabilir), çantanın astarı için saten kumaş (istediğiniz herhangi bir kumaş olabilir), 1m uzunluğunda siyah ince bir kurdela gerekli malzemeler arasında.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-3

Tüm bu parçalar ile birlikte bir de çantanın kendisi için belirli ölçülerde hazırlanmış şablonlara ihtiyacınız var. Retro telefon çanta yapımı şablonlarını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir, beyaz bir kağıda yazdırabilir ve bu şablonları kalıp olarak kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Resimde gördüğünüz ilk dört şablon çantanın ana hattı için hazırlanmış. Gördüğünüz iki yuvarlak şablon ise telefonun çevirme mekanizmasını çantaya yerleştirmek için kullanılacak. Şimdi çanta şablonlarını dikkatlice, ölçülerini bozmadan kenarlarından kesin ve kalıpları çıkarın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-4

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-5

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-6

Çantanın ana hattını oluşturacak ilk dört kalıbı birbirine bant yardımı ile yapıştırın ve kaymamaları için sabitleyin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-7

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-8

Chica ve Jo çantanın dış malzemesinde sağlam, dayanıklı ve kolay şekil alabilen bir malzeme olması nedeni ile siyah yumuşak vinil kullanmışlar. Böylece kalıplara göre keserken, vinil kayma yapmadığı için çok daha rahat bir çalışma yapmışlar. Ayrıca kullanılan malzemenin vinil olması çantaya şeklini vermeyide kolaylaştırmış. Bu aşamada siyah vinili, birbirine yapıştırdığınız kalıpların ölçülerine göre kesmeniz ve çantanın ana hatlarını oluşturmanız gerekiyor.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-9

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-10

Sonrasında ise vinili kalıptan ayırmadan kalıpla birlikte ters çevirip şekilde görülen daireyi vinilin tersinden işaretlemeniz gerekiyor. Sadece işaretliyorsunuz, kesmiyorsunuz. İşaretlediğiniz vinil kumaşınızı bir kenara alıyorsunuz.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-11

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-12

Şimdi sırada Retro telefon çantanızın içinde kullanacağınız astarınız var. Evinizde bulunan herhangi bir kumaş parçasını bu iş için kullanabilirsiniz. Astar için yine aynı kalıbı kullanıyorsunuz ve dikkatlice kesiyorsunuz. Daire olan kısmı astarın içine işaretlemenize gerek yok. Şimdi elinizde, aynı ölçülerde bir adet vinil malzemeniz, bir adette astarınız var.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-13

Ardından, daha önce beyaz kağıda yazdırmış olduğunuz şablonda bulunan iki adet ölçülü daireyi dikkatlice hem içten hem de dıştan kesiyorsunuz. Bu aşamada, karton bir kutudan kestiğiniz parçalara ihtiyacınız var. Şablondan keserek çıkardığınız daire kalıplarını karton parçasının üzerine koyarak kalemle dıştan ve içten çiziyorsunuz ve kartona çizdiğiniz ölçülü daireleri makas yardımıyla kesiyorsunuz. Daireler ilk anda aynı ölçülerde görülebilir ama üst üste koyduğunuzda birinin diğerinden daha büyük olduğunu göreceksiniz. Karışmamaları için büyük olan daireye 1, küçük olan daireye ise 2 yazarak numaralandırın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-14

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-15

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-16

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-17

Montaja başlamadan önce parçaları doğru kesip kesmediğinizi anlamanız için küçük bir kontrol yapmanızda fayda var. Kalıba göre kestiğiniz siyah vinilin, çantanın ağzını oluşturacak kısmına metal tokayı yerleştirin ve kenarlarında yeteri kadar boşluk bıraktığınıza emin olun. Kestiğiniz 1 numaralı karton dairenin içerisine telefonun çevirme mekanizmasını koyun ve dengeli bir şekilde oturup oturmadığını kontrol edin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-18

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-19

Kalıba göre kestiğiniz siyah vinili ters çevirin ve daha önceden işaretlemiş olduğunuz dairenin kenarlarına sıcak silikon çekerek 1 numaralı daire şeklindeki karton parçasını buraya dikkatlice yapıştırın. Bir müddet basılı tutarak iyice yapışmasını sağlayın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-20

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-21

Bu aşamada ahşap yada plastik bir kesim tahtasına birde maket bıçağına ihtiyacınız var. Siyah vinile yapıştırdığınız daireyi kesme tahtasının üzerine koyun ve maket bıçağınız yardımı ile alttaki resimde gördüğünüz gibi dairenin içinde kalan kısmı merkezine doğru küçük üçgenler oluşturarak kesin. İsterseniz bu işlemi yapmadan önce kurşun yada tükenmez kalem yardımı ile üçgenleri dairenin merkezine doğru çizip ondan sonra kesebilirsiniz.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-22

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-23

Kestiğiniz üçgen parçalarını karton dairenin üzerine gelecek şekilde dışa doğru katlayın ve her bir üçgen parçayı sıcak silikon yardımı ile kartona yapıştırın. Uç kısımda kalan fazlalıklarını ise makasla kesin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-24

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-25

Oluşturmuş olduğunuz bu deliğe telefonun çevirme mekanizmasını tersten yerleştirin ve siyah vinilin yüzünü çevirerek bir elinizle alttan bir elinizle de üstten olacak şekilde parmaklarınızın yardımı ile çevirme mekanizmasını dikkatlice yerine oturtun. Önden bakıldığı zaman çevirme mekanizmasının telefonun üzerinde olduğu gibi düzgün gözüktüğüne emin olun.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-26

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-27

Şimdi tekrar siyah vinili dikkatlice ters çevirin ve 2 numaralı karton daireyi sıcak silikon tabancası yardımı ile 1 numaralı dairenin üzerine yapıştırın. Bu işlem çevirme mekanizmasının yerinden oynamaması ve sağlam bir şekilde çanta üzerinde durması için. Sıcak silikonu daire etrafına bolca sürün ve silikon soğuyuncaya kadar iyice bastırarak yapıştırın. Aksi halde iyice yapışmaz ve karton ile birlikte mekanizmada yerinden çıkabilir.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-28

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-29

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-30

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-31

Sıra geldi çantanın dikim aşamasına. Bu aşamada dikiş makinasına ihtiyacınız var. Siyah vinili tersinden tam ortadan ikiye katlayın. Çantanın ağzını oluşturacak olan üst parçalar birbirinin üzerinde ve aynı hizada olmalı. Kenarlarda kalan fazlalıklar ise dikiş payı. Dikiş paylarını üst kısımdan başlayarak, altta 1-2 cm boşluk bırakacak şekilde makinede dikin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-32

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-33

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-34

Dikerken vinil malzemenin alt kısmında boşluk bıraktığınız köşeleri iki parmağınız yardımı ile üçgen şeklinde kıvırın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-35

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-36

Kıvırdığınız köşeleri düzleştirerek bir kalem yardımı ile her iki köşeden de 3 cm olacak şekilde işaretleyin ve dikiş makinesinde dikin. Böylece çantanın dibinin düz bir şekilde durmasını sağlamış olacaksınız.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-37

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-38

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-39

Diktiğiniz üçgenlerin dışarıda kalan fazlalıklarını ise makas yardımı ile kesin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-40

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-41

Çantanızın dikim işlemi bittiğinde şeklide ortaya çıkmış oldu. Şu anda retro telefon çantanızı tersten görüyorsunuz. Şimdi çantanızı ters yüz ederek yüzüne çevirin. Öncelikle çevirme mekanizmasını çantanın ağız kısmından çıkarmalısınız. Çok dikkatli ve yavaş olmanızda fayda var.  Bu aşamada Chica ve Jo’nun neden yumuşak vinil kullandığı da ortaya çıkmış oluyor. Yumuşak vinil, kolay şekil alabilen bir malzeme olduğundan ters yüz ederken problem çıkarmıyor.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-42

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-43

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-44

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-45

Şimdi sıra çantanızın içinde kullanacağınız astar kumaşınızda. Daha önce şablondaki kalıba göre kestiğiniz astar kumaşınızı, aynı yumuşak vinilde olduğu gibi tersinden ikiye katlayarak, yanlarındaki dikiş paylarından, altından 1-2 cm boşluk bırakacak şekilde dikin ve ters yüz ederek yüzünü çevirin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-46

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-47

10 cm eninde, 2 cm uzunluğunda bir karton kesin ve bu kartonu astarın içine, dip kısmına doğru yerleştirin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-48

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-49

Kartonu, astarın dip kısmına doğru yerleştirdiğinizde ve altından tuttuğunuzda, astarın iki kenarında fazlalıklar olduğunu göreceksiniz. Bu fazlalıkları aynı vinil kumaşta olduğu gibi dikiş makinesi yardımı ile kartonu çıkartmadan iki kenarından da dikin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-50

Böylece çantanın altına astarı sabitleyebilmek için size yardımcı olacak tabanı elde etmiş oldunuz.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-51

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-52

Şimdi astarın içerisinden kartonu çıkarın ve astarın altına koyun. El dikişi ile yanlarda kalan fazlalıkları da kullanarak kartonu astarın dış tabanına dikin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-53

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-54

Bu işlemden sonra, astarın altına diktiğiniz kartonun üzerine sıcak silikon sürün ve hızlı bir şekilde, astarı retro çantanın içerisine sokarak, çantanın dibine doğru dikkatlice itin ve iki elinizle içten ve dıştan bastırarak düzgün bir şekilde yapışmasını sağlayın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-55

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-56

Bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmanız ve astarın ağız kısmının, çantanın ağzı kısmı ile aynı hizada olmasını sağlamanız gerekiyor.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-57

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-58

Daha sonra astarın ağız kısmını, vinil malzemenin ağız kısmına sıcak silikon ile sabitlemeniz gerekiyor. Bu işlem, kullanacağınız tokayı çantaya takarken size çok yardımcı olacaktır.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-59

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-60

Sıra geldi çantanızın metal, kanallı tokasını takmaya. Bu aşamada Chica ve Jo Gütermann kumaş tutkalı kullanmışlar. Sizin bildiğiniz alternatif bir kumaş tutkalı varsa siz onu kullanabilirsiniz. Tutkalı, tokanın iç kanallarına boydan boya olacak şekilde sürün.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-61

Çantanın ağız kısmının önce bir tarafını, ince bir çubuk yada mandal yardımı ile metal tokanın kanallarının içine girecek şekilde, dikkatlice iterek yapıştırın. Tokanın üst kısmını mandallar yardımı ile sıkıştırın ve iyice kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra tutturduğunuz mandalları çıkarmadan aynı işlemi diğer kısım için yapın. Biraz sabır ve dikkat isteyen bir aşama. İyi bir iş çıkarmak istiyorsanız, acele etmeden bu işlemi yapmanızda fayda var.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-62

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-63

Her iki tarafında yapıştırma işlemi bittiğinde, güzel ve göze batmayan bir görüntü elde etmelisiniz.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-64

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-65

Şimdi sıra geldi son aşamaya. Retro telefon çantanın çevirme mekanizmasından sonra en ilgi çekici ve tamamlayıcı parçalarından bir tanesi de telefonun ahizesinden oluşan sap kısmı. Bu işleme telefon ahizesinin her iki ucundaki yuvarlak kapakları sökerek başlayın ve her iki kapağın üzerinde bulunan merkez deliklere istediğiniz uzunlukta kestiğiniz siyah kurdelaları geçirin (İstediğiniz uzunlukta kestiğiniz kurdelalar çantanızın gerçek sap uzunluğunu oluşturacak).

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-66

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-67

Deliklerden geçirdiğiniz kurdelaların ucuna sıkıca bir düğüm atın ve aşağıya doğru hızlıca çekerek sağlamlığını kontrol edin. Gerekirse üst üste birkaç düğüm atın ve kapakları ahizeye takın.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-68

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-69

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-70

Kapaklara taktığınız kurdelaları, metal tokanın dibinde bulunan vida boşluğunun içinden geçirip çantanın dışına doğru çekin. İstediğiniz uzunlukta ayarlayın ve kurdelayı geçirdiğiniz yere sıkıca bağlayın. Kalan fazlalığı makasla kesin. Aynı işlemi diğer taraf içinde uygulayın. Her iki tarafıda eşit ölçülerde bağladığınıza dikkat edin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-71

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-72

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-73

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-74

Her iki tarafıda eşit uzunlukta sıkıca bağladıktan sonra telefon kablosunu alın ve bağladığınız kurdela ölçüsünde, iki parça olacak şekilde makasla kesin.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-75

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-76

Telefon kablosunu, kurdela etrafında, başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar sarın. Böylece kurdelayı kablolar yardımı ile hem gizlemiş hem de çantanın sapı için bütünlük sağlamış olacaksınız.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-77

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-78

Ve işte sonuç; taktığınız anda herkesin ilgisini bir anda üzerinize toplayacağınız çok şık bir retro telefon çanta.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-79

Çantanın en favori özelliği ise; üzerine taktığınız çevirme mekanizmasının çalışır durumda olması. Çantanızı kolunuza asın ve bir numara çevirin. Kim bilir belki özlediğiniz bir ses size cevap verir.

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-80

retro-telefon-canta-yapimi-designcoholic-81

Kendi çantanızı kendiniz yapmayı seviyor, evinizdeki eski kumaş veya eski ceketleri değerlendirmek istiyorsanız daha önceki yazılarımızdan evde çanta yapımı hakkında size fikir verebilecek Poketo çantalar başlıklı geri dönüşüm çantalarına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Önceki yazımız sanatçı Judith Ann Braun’un Parmak resimleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın