Taşınabilir karton masa Reford

Son yıllarda tasarlanan pek çok ürünün içine teknolojinin dahil edildiğini görüyoruz. Oysa birazdan okuyacağınız makalemizde teknolojiyle pek de alakalı olmayan bir ürünü tanıyacaksınız. Konumuzun kahramanları Yeni Zelandalı üç tasarımcı; Fraser Callaway, Oliver Ward ve Matt Innes. Bu üçlü “Reford” ismini verdikleri kartondan bir masa tasarladılar. 6,5 kilo ağırlığında olan karton masanın özelliği, kullanılan tüm malzemenin sadece karton olması. Yüksekliği ihtiyaca göre ayarlanabilen bu pratik masa, gittiğiniz her yere rahatlıkla taşınabiliyor.

Yenilikçi fikirlerin ana çıkış noktası, Avrupa ya da Amerika gibi yıllardır tasarım dünyasını domine etmiş ülkelerden çeperlere doğru kayıyor son yıllarda. Belki Avrupa ve Amerika’nın oturmuş tasarım kültürünün sonucu olarak akıllarda biraz yer eden “her şey zaten yapıldı” anlayışından, belki de çeper ülkelerin bilgiye erişiminin çok daha kolaylaşmış olmasıyla potansiyellerinin ve becerilerinin artmasından kaynaklanıyor bu durum. Ya da her ikisinden birden. Bu yüzden Refold adlı bu yenilikçi fikrin çıkış noktası da bir çeper ada, Yeni Zelanda.

Çalışma düzeni her geçen gün yenilenen teknolojiyle birlikte ve neredeyse onunla aynı hızda sürekli olarak bir değişim gösteriyor. 2000’lerin alevli tartışma konusu, “Acaba ofisler ortadan kalkacak mı?”sorusu bugün pek de gündemde değil, çünkü fiziki bir aradalığın vaz geçilmez olduğu görüşü baskın hale gelmiş durumda. Yine de her yerden çalışabilme fikri ya da esnek çalışma ortamları gibi yaklaşımlar, birtakım kurumsal firmalarca benimsendi ve ofis mekanına dair sorgulamalar için de yeni bir alan daha açılmış oldu.

Esneklik arayışı, mekanın da ötesine geçerek tekil mobilyalara da yansıdı.  Üç-dört yıl önce küresel ofis sektörüne hızlı bir giriş yapan yüksekliği ayarlanabilir masalar da bunlardan biri. Bu esnek masalar, uzun süre aynı pozisyonda oturmayı engellemesinin yanı sıra, dik duruşta insanların sosyalleşmeye daha meyilli oldukları fikrinden hareketle dünyada birçok yerde oldukça popüler oldu. Refold’un tasarımcıları Fraser Callaway, Oliver Ward ve Matt Innes de bu fikri bir adım ileri götürerek hem yüksekliği ayarlanabilir hem de taşınabilir bir ofis masası yaratmışlar.

Peki karton masanın diğer özellikleri neler ? Dört parçadan oluşan masayı eliniz dışında hiç bir alet kullanmadan iki dakikadan kısa bir sürede kurulabiliyorsunuz. Yedi milimetrelik karton kullanılarak üretildiği için yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor. Karton deyip geçmeyin, masanın ayakları üç kartonun lamine edilerek üretilmesi nedeniyle oldukça dayanıklı. Hatta üzerine çıksanız bile sizi taşıyor. Bu masayı kullanabilmek için boyunuzun kaç santim olduğu da fark etmiyor. Çünkü tasarımcılar bunu da düşünmüş ve karton masaları kullanıcıya üç farklı yükseklik seçeneği ile sunmuşlar.

Tasarımcıların farklı boylardaki kullanıcılar için ürettikleri bu üç modelin ölçüleri ise şöyle; 160 cm ya da daha altındaki kişiler için yüksekliği 100 cm, 160-185 cm arası boyu olanlar için yüksekliği 105 cm, 185 cm’den daha uzun olanlar içinse masa 110 cm yüksekliğinde kullanıcıya sunuluyor.

Üzerine kişiselleştirme amaçlı desenlerin de işlenebildiği, tasarımcılarının mobil bir ofis olarak işlev görmesini öngördükleri Refold, hızla değişen ofis mekanları için de esnek bir çözüm. Refold’u hayata geçiren tasarımcılarına göre ona en uygun yerlerse okullar, yaratıcı stüdyolar, pop-up mağazalar, geçici ofisler ve afet sonrası çözümler.

Önceki yazımız Ekolojik ağaç otel hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın