Volvo’dan araç içi çocuk koltuğu tasarımı

Otomobil teknolojileri konusunda inovasyona son vermeyen önemli firmalardan Volvo, çocuk koltuklarını temel alan ilginç bir konsept hazırladı.

Bildiğiniz gibi günümüzde çocuk koltukları otomobillerin arka koltuğuna takılıyor. Bu nedenle de önde oturan anne ya da babanın çocuklarıyla ilgilenmek için sürekli olarak geriye dönmesi gerekiyor. Bu noktada Volvo’nun hazırladığı konsept ise anne ile çocuğun yer değiştirerek yüz yüze bakmasına dayanıyor.

Volvo mümkün olan en geç yaşa kadar, en azından 3-4 yaşına kadar çocukların arkaya dönük çocuk koltuklarında oturmasını, 10 yaşına kadar olan çocukların ise öne bakan çocuk minderlerinde/çocuk koltuklarında seyahat etmesini tavsiye eder.

Fotoğraflarda da görülebildiği üzere ön yolcu koltuğu yerine çocuk koltuğu yerleştiriliyor, bu sayede anne hem çocuğuyla rahatça ilgilenebiliyor hem de daha konforlu bir yolculuk yapıyor. Bu tarz bir konumlandırmanın önden meydana gelen kazalarda bebeklerin boynunu koruduğu, ayrıca çocuk koltuğu hareket edebildiği için de arabadan çıkartma işleminin eskiye oranla çok daha kolay hale geldiği Volvo tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor. Ancak bu sistemin Volvo’nun gerçek otomobil modelleri içerisinde yer alıp almayacağı henüz belli değil.

Önceki yazımız Bodrum katlar için değişik tasarım fikirleri vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın