Bmw i8 Concept Spyder

Elektrikli otomobil kavramında kendinden emin ve cesur adımlarla ilerleyen BMW Group, geçtiğimiz günlerde resmen tanıttığı BMW i3 modelinin ardından, elektrikli spor otomobili BMW i8’i de Frankfurt’ta resmen tanıttı !

Son zamanların en heyecan verici spor otomobillerinden biri olan Bmw i8 Concept Spyder’ın 2014 yılında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Hafif ve akılcı tasarımı ile birleştirilen Bmw eDrive teknolojisi sayesinde yakıt tüketimi oldukça düşük olan Bmw i8 yüksek performansı ile de dikkatleri çekiyor. 100 kilometrede en fazla 2.7 litre yakıt tüketen Bmw i8 Concept Spyder hafif ve yenilikçi teknolojisi sayesinde 360 beygirlik bir güç üretebilmekte.

Son derece teknik ve teknolojik bir tasarıma sahip yeni Bmw i8 Concept Spyder sıkı ve keskin dış hatları ile de organik bir görünüme sahip. Önden bakıldığında muhteşem bir spor otomobil olduğunu gözler önüne seren çarpıcı tasarımı U formunda tasarlanmış LED farları ile bir bütünlük kazanıyor.

Ön tekerlekleri besleyen elektrikli motoru ve arka tekerlekleri besleyen benzinli turbo motoru sayesinde toplam 362 HP güce ve 570 Nm’lik torkla yollarda yerini alacak BMW i8, elektronik olarak sınırlandırıldığı için maksimum 250 km/s’lik son hıza erişebilecek.

BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre % 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artıracak.

BMW i otomobilleri için özel olarak geliştirilen LifeDrive mimarisi, gittikçe artan ağırlık dalgasını tersine çevirmek için ideal bir platform oluştururken aynı zamanda BMW i’ye özgü farklı bir stil de yaratır. 4.689 mm. uzunluğu, 1.942 mm. genişliği ve 1.293 mm. yüksekliği ile BMW i8 tipik bir spor otomobilin oranlarına sahiptir. Uzun motor bölümü kapağı, dikkati çeken aerodinamik özellikleri, uzatılmış tavan çizgisi, kısa çıkıntıları ve 2.800m’lik uzun aks aralığı dinamik kişiliğini vurgular. Karakteristik BMW i biçiminin dili, bu sportif performansı ve verimliliği karizmatik 2+2 koltuklu tasarımda birleştirmektedir.

350.000 $ ila 400.000 $ fiyatları arasında satışa sunulması beklenen Bmw i8 Concept Spyder hakkında daha fazla teknik bilgi edinmek isteyenler BMW’nin web sitesini ziyaret edebilirler.

Önceki makalemiz ilginç bir tasarıma sahip Labirent akvaryum hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın