Hız ve konfor bir arada, yeni Mangusta 165 E

İtalyan tersane Overmarine tarafından üretilen yeni Mangusta 165 E, 50 metrelik boyuna rağmen kibar hatlarıyla nazik bir dev gibi. Tersanenin sekizinci Mangusta 165’i olmasına rağmen isminin sonunda yer alan E harfi bu yeni modelle beraber serinin geçirdiği evrimi temsil ediyor.

Mangusta için kesinlikle konforun ön planda tutulduğunu söylemek yanlış olmaz. Yatın sahibinin tercihleri doğrultusunda Stefano Righini ve tersanenin tasarım departmanının ortak tasarımıyla ortaya çıkan yatın öne çıkan ilk özelliği ana güvertedeki salonun yan yüzeylerindeki camlar. Bu geniş camlar sayesinde salon maksimum derecede gün ışığından faydalanılabiliyor, ki son dönemde hemen her yatta buna çok önem veriliyor. Bir süper spor otomobil gibi akışkan tasarıma sahip olması da ona olanca kibarlığına rağmen maskülen bir görünüm kazandırıyor. Tabii ki bu maskülenlik beraberinde yeni nesil Rolls-Royce/Kamewa sujetleri ve MTU motoruyla 42 knot gibi bir hızı da getiriyor. 50 metrelik bir yatı düşündüğünüzde bu gerçekten harika bir sonuç.

Bu hızı kontrol edebileceğiniz kaptan köşkü birçok yeniliğe sahip. Örneğin tüm navigasyon sistemleri tek bir kristal ekrana entegre edilmiş ve kullanılmadığı zaman bu ekran karanlığa gömülüyor. Böylece estetik bir görünüm elde ediliyor. Bu dokunmatik ekran üzerinde hangi fonksiyonun hangi ekranda (üç tane) gözükeceğine de siz karar verebiliyorsunuz.

Yeni Mangusta’nın en çarpıcı özelliği iç dekorasyonu. Yüksek tavanlar ve aydınlatmada tercih edilen LED sistem, sedef lake kaplamalar, yan duvarları kaplayan beyaz deri, füme meşe ağacı parkeler ilk göze çarpan yerler. Daha detaycı gözler ise mobilyalarda kullanılan malzemelerin ne kadar sofistike ve kaliteli olduğunu takdir edecektir. Bunlardan en önemlisi dört metre uzunluğundaki barın tezgâhında kullanılan Blue Tiger Eye mermer. Onunla beraber kullanılan kaliteli ağaç kaplamalar, deriler ve diğer taşlar yatın içerisindekiler için lüks deneyimini deyim yerindeyse doruklara taşımak üzere özenle seçilmiş. Tüm bölümlere özenle seçilip yerleştirilmiş sanat eserleri ise bu zevki katlıyor.

Yeni Mangusta sekiz kişiye kadar misafir ağırlayabiliyor. Sahip olduğu dört kabinden en etkileyicisi tabii ki Master Suit. 2,35 metre tavan yüksekliğine sahip olması inanılmaz bir ferahlık hissi veriyorken, sahip olduğu yumuşak renkler dinginlik hissini tamamlıyor. İki tane gardıroba ve ayrı bir giyinme alanına sahip olan bu kabinde bulunan banyoda geniş bir küvet ve aromaterapik bir duş bulunuyor. Güvertenin ne kadar geniş olduğunu idrak edebilmeniz için, sinema odası ve içerisinde hamam bulunan bir gym’nin var olduğunu da eklemek gerek. Ayrıca alt güvertede, ikincil bir control sistemine sahip, farklı merdivenlerden ulaşılabilen bir yemek salonu, servis alanı ve beş kişilik mürettebat için de kamaralar bulunuyor.

Ana güvertede ise ön kısmında bulunan jakuzi ve onun üç tarafını çevreleyen geniş güneşlenme yastıkları hem eğlence hem de güneş altında keyif için harika bir ortam yaratıyor : Siz jakuzide serinliyorken, yanınızda güneşlenen birisiyle sohbet edebilme keyfini düşünün… Yine bu bölümde üstü tenteyle kapanabilen yemek masası, sekiz kişiye kadar yemek için ideal. İster gündüz güneşten sakının, isterseniz akşam yemeğinde gece gökyüzünün ve yıldızların tadını çıkarın. Seçim sizin.

Mangusta 165 E’nin teknik özellikleri :

Uzunluk : 49,90 metre

Genişlik : 9,2 metre

Draft : 2 metre

Yakıt Kapasitesi : 40,000 litre

Su Kapasitesi : 4,000 litre

Motorlar : 3 x 4,609 hp MTU/KAMEWA

Azami hız : 42 knot

Yolcu sayısı : 8 yolcu, 5 mürettebat

Önceki yazımız Christopher Duffy tasarımı balon sehpalar hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın