Karada ve suda giden araba Rinspeed SQuba

İsviçreli otomobil firması Rinspeed’in patronu Frank Rinderknecht 1977 de yayınlanan James Bond filmlerinden “The Spy Who Loved Me” serisinde kullanılan su altında gidebilen otomobilden çok etkilendi. Zaten firma yıllardır uçan araç yapmak için uğrasıyordu ve su altında giden bir otomobil fikri Frank Rinderknecht’e oldukça ilginç gelmişti.

Rinderknecht, su altında gidebilen otomobili üretebilmek için çok yoğun bir çaba harcadı. Aşılması gereken en önemli sorun ise suyun kaldırma kuvveti ile aracın ağırlığı arasındaki dengeyi sağlamaktı. Bütün problemler aşıldığında ise ortaya Lotus Esprit’in modifiye edilmiş hali olan “Squba” adı verilen bu yüzen otomobil ortaya çıktı.

İsviçreli Rinspeed firması tarafından geliştirilen Squba, karada ve suda giden dünyanın ilk arabasıydı. Lotus Elise şasisine sahip Rinspeed Squba aynı zamanda sıfır emisyonlu çevre ve doğa dostu bir araba. Güvenlik nedeni ile cabrio olarak imal edilen Squba, suyun yaklaşık 10 metre altında hareket edebiliyor. Aracın içindeki oksijen temini ise dalgıçların oksijen ihtiyaçlarını karşıladığı şekilde sağlanıyor.

Karada ve suda gitmek için sadece elektrik motoru kullanılan araba tasarımında, şarj edilebilir lityum-iyon piller bulunmakta. Karada, arkadan itişli motor tarafından desteklenen Rinspeed Squba, suya girdikten sonra su jetleri ve elektrikli pervaneler ile 10 metre derinliğe kadar su altına dalabilmekte.

Sadece 860 kilogram olan yüzen otomobilin ağırlığı elektrik donanımı ile 920 kilograma çıkıyor. Karada saatte 120 km, suda ise saatte 6 km hız yapabilen Rinspeed Squba’nın iç aksamı ve malzemeleride tuza ve suya dayanıklı malzemelerden yapılmıştır.

16 Mart 2008 tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez halka sunulan karada ve suda giden araba Rinspeed Squba çok büyük bir ilgi ve beğeni topladı.

Karada ve suda gidebilen araçlardan olan, gezi ve seyahat severlerin her türlü ihtiyaç ve gereksinimlerine cevap verecek şekilde tasarlanmış Sealander yüzen karavan tasarımını da mutlaka incelemenizi öneririz.

Önceki yazımız Modern salon dekorasyon örnekleri ve modelleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın