Özel yapım motosikletler, el yapımı motorlar

Özel yapım motosikletler, el yapımı motorlar, küçük veya büyük değişikler ya da modifikasyonlar yoluyla seri üretilen modellerden farklılık gösteren motosikletlerdir. Bunlar bir motoru benzersiz hale getiren basit değişikliklerden, el yapımı şasilere, modifiye yakıt depolarına, (örneğin daha geniş arka tekerler için) salıncak modifikasyonlarına, özel yapım motosiklet egzozlarına veya özel boyalara kadar çeşitlilik gösteren motorlardır.

Birçok farklı tipte özel yapım motosiklet vardır. Bu motorların en yaygın olarak görülenlerinden bazıları İsveç chopper’ı, cruiser, bobber, cafe racer, streetfighter, rat bike ve tema motosikletleri, board tracker ve dirt tracker vb. şeklinde sayılabilir.

Özel yapım motosikletlerin anavatanı Amerika Birleşik Devletleri’dir. Ancak Avrupa’da yeni yeni açılan motosiklet modifiye atölyeleri ve şirketleri bu durumu değiştirecek gibi görünüyor. ABD’de yapılan özel ve el yapımı motosikletlerin neredeyse hepsi çok gösterişli ve fazla cafcaflıdır. Buna karşın Avrupada daha şık fakat daha sade modeller ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde bir ulaşım aracından daha fazlası olan motosikletler iyi bir bütçe ile birleşince ortaya aşağıdaki gibi birbirinden güzel motorlar çıkıyor.

1992 BMW R80RT

Avrupada el yapımı özel motorsiklet üreten firmaların önde gelen isimlerinden olan Almanya’daki Diamond Atelier bu yaz fotoğraflarda gördüğünüz 1992 BMW R80RT’yi modifiye etti. Motor temizlenip, boyanıp fazlalıklarından da kurtulunca ortaya bambaşka bir motor çıktı. Tom Konecny ve Pablo Steigleder tarafından kurulan şirketin özel olarak yaptığı daha pek çok motoru diamond-atelier.com web sitesinden ziyaret edebilirsiniz.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-1

DÜNYANIN İLK UÇAK MOTORLU ÖZEL MOTOSİKLETİ

Yine Almanya’nın ünlü motosiklet üreticilerinden biri olan Frank Ohle, dünyanın ilk uçak motorlu motosikletini üretmeyi başardı ve hayallerini gerçekleştirdi. Ohle, yapmış olduğu bu özel çalışmayla görenleri adeta şaşkına çevirdi. Motoru 18 ay gibi bir sürede bir araya getiren Alman motorcu, motosikletinde 150 hp gücündeki “Rotec Radial R3600” uçak motorunu kullandı. Uçak motorunu taşıyabilecek iskeletinin tasarımı ve el işçiliği tamamen kendisine ait olan Ohle, sadece iskelet üzerinde neredeyse 4 ay çalıştı. Dünyada ilk olan ve izleyenlerin kendini alamadığı bu çılgın motor; özel yapım boya, süspansiyon ve elektrik aksamdan oluşuyor.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-2

MURAT SÜĞLÜN İÇİN TASARLANAN ÖZEL YAPIM MOTOR

Dünyaca ünlü Hollywood yıldızları Sylvester Stallone, Jason Statham gibi isimlere özel yapım motosiklet üreten TT Custom Choppers, Antalyalı turizmci işadamı Murat Süğlün için de sıradışı bir motosiklet üretti. Yapımı 8 ay süren özel yapım motosikletin cantları, benzin deposu ve çamurluklar airbrush tekniği ile altın varaklı olarak boyandı. Motor 4 metre uzunluğunda, 2 bin 500 cc gücünde ve tamamen el işçiliği.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-3

Elbette el yapımı ve özel motorların meraklısı gün geçtikte artıyor. Hal böyle olunca da el yapımı motorlar fuar alanlarında görücüye çıkıyor. Bu özel fuarlardan birisi de Amerika’da.

2015 NEW YORK PROGRESSİVE ULUSLARARASI MOTOSİKLET FUARI

Amerika’da her yıl motosikletseverlerin ziyaret ettiği New York Progressive Uluslararası Motosiklet Fuarı’nda bu yıl da muhteşem motosiklet modelleri sergilendi.

Birbirinden güzel 2015 motosiklet modelleri sergilenirken, motosikletseverler en çok özel yapım motosiklet modellerine ilgi gösterdi.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-4

Onlarca özel yapım ve 2015 model motosikletin sergilendiği fuar ABD genelinde 13 şehirde gerçekleştiriliyor. 600 binden fazla ziyaretçi ağırlayan fuarlar zincirinin New York halkası, Manhattan’daki Javits Center’da yapılıyor. Fuarda en fazla ilgiyi 2015 model motosikletlerin yanı sıra, özel olarak üretilen konsept modeller topluyor. Fuara; Aprilia, BMW, Buell, Ducati, Genuine, Harley-Davidson, Honda, Kawasaki, KTM, KYMCO, Moto Guzzi, MV Agusta, Piaggio, Star, Suzuki, Vectrix, Vespa, Victory ve Yamaha gibi motosiklet sektörü devlerinin de aralarında bulunduğu 200’ü aşkın firma katılıyor.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-5

Özel yapım ve yeni model motosikletler, bisiklet, scooter ve ATV’lerin yanı sıra, aksesuar ve kıyafetlerin sergilendiği fuarda seminerler, ünlü isimlerin katıldığı televizyon şovları ve gösteriler de düzenleniyor. Fuar alanında oluşturulan parkurda, özel eğitimli motosiklet sürücüleri, sıra dışı sürüş performanslarıyla ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor. Seanslar halinde gerçekleşen şovlara seyirciler de tezahüratlarıyla destek veriyor. Sıfır hatayla gerçekleşen şovlarda en fazla ilgiyi, motosikletin arka tekerleği havadayken, ön tekerlek üzerinde kayarak yapılan fren hareketi topluyor.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-6

CUSTOM BIKE NEDİR, EN BİLİNEN MODELLERİ HANGİLERİDİR ?

Custom bike yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çeşitli parçalarının değiştirilerek özel olarak modifiye edilmiş motorsikletlerdir. Bu motorların en sık görülen modelleri street fighter, cafe racer, rat bike, chopper, isveç chopper’ı, soft chopper, cruiser, bobber, board track racer ve temalı motosikletlerdir. Kısaca bu modellerden bahsedecek olursak :

STREET FİGHTER

Street fighter motosikletler genelde tam karenajlı olup da karenajı neredeyse tamamen sökülmüş güçlü bir motoru bulunan, seri modeli bir motosiklettir. Street fighter’lar kısmen “naked bike” olarak da tanımlanmakta olup, belirgin bir agresif görünüme ve sese sahiptir.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-7

CAFE RACER

Cafe Racer motosikletler seri üretilen gündelik motosikletler olup spor yada yarış motoruna dönüştürülmüş araçlardır. Bu tip özel yapım motosikletlerin kökenleri 60’lı yıllara dayanır. 60’larda motorcular Londra (burada: efsanevi Ace Cafe’nin önünde) gibi büyük şehirlerde bir araya gelerek hem yarışları (sokak yarışları) esnasında sokakları kasıp kavuruyorlardı, hem de günümüzdeki dayanıklılık etkinliklerinin temelini atıyorlardı.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-8

RAT BİKE

Rat Bike’ın tarihi motosikletin kendisi kadar eskidir. “Rat” (İngilizce’de sıçan anlamına gelir) kelimesi motosikletlerle bağlantılı olarak ilk kez ABD’de kullanılmıştır. Amerikalı mevsimlik işçiler ve tarlalarda çalışanlar genelde uzun mesafeler kat ediyorlardı. Sürekli beş parasız olan bu kişiler ellerine eski bir Harley geçince, kaç kere çıkma parçalarla baştan toplanmış olursa olsun, mutlu oluyorlardı. Tüm eşyalarını toplayıp sıçan’larına binerek çiftlikten çiftliğe geçiyorlardı. Bugün bu motosikletler için temel kural yalnızca sürüş amaçlı olmalarıdır. Genelde olabildiğince aşınmış ve yıpranmış olurlar; bu motosikletler temizlenmez ve bakıma girmez. Genelde mat siyah renkte olurlar ve çeşitli oranlarda paslanmış parçalar motora renk katar. Tamirat genellikle günü kurtarma, modifikasyon veya çoğunlukla delice görünen başka bir çözüm şeklinde yapılır. Bazı Rat Bike’lar on yıllar geçtikçe “büyümüştür”. Yeni modeller ise fazladan yardım almaktadır. Az değiştirilen, çarpıcı olmayan GÜNLÜK RAT BIKE’ın yanı sıra karenajı sökülen NAKED RATBIKE’lar, her türlü çer çöp ile süslenen SÜSLÜ RATBIKE’lar, askeri tarzda SURVIVAL Rat Bike’lar ve aşırı modifiyeli (ve genelde çok pahalı) HARDCORE RAT BIKE’lar da vardır.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-9

CHOPPER

Chopper motosikletler 1948 yılları civarında Kaliforniya’da doğmuştur. Bu kelime sahibi tarafından gereksiz bulunan arka sele, çamurluk ve diğer aksesuarlar gibi tüm parçaların söküldüğü motosikletler için kullanılır. Chopper kelimesinin kökeni olan chop fiili ingilizcede “doğrama/kesme” anlamına gelmektedir. Chopper’ların soft chopper, Swedish chopper, fabrika özel chopper’ı, özel yapım chopper, hardcore chopper (aşırı modifikasyon) gibi çeşitli alt kategorileri vardır.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-10

İSVEÇ CHOPPER’I

İsveç Chopper’larından bahsedildiğinde özel, radikal bir şekilde sadeleştirilerek modifiye edilmiş motorlar kastedilir. İsveç Chopper’larda farlar, hız göstergesi ya da ön fren gibi ek donanımlar özellikle kullanılmaz. Kablo ve mil bağlantıları görünmeyecek şekilde (genellikle gidonun içinde) gizlenir. Böylece sürüş için gerekli parçaların görsellikleri ön plana çıkar.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-11

SOFT CHOPPER

Özellikle 80’li yıllarda Japonya’dan gelen Chopper’lara Soft Chopper denir. Motor üreticileri chopperlar’a has ek donanımları (yüksek gidon, öne monte edilen ayaklıklar, krom parçalar ve yolcu arkalığı gibi klasik parçalar) standart gündelik motorlar üzerinde kullanarak motosikletleri tüketiciler için daha cazip kılmak ve Amerika’da üretilen motorlara daha çok benzemelerini sağlamak istiyorlardı.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-12

CRUİSER

Cruiser tasarım özelliklerinin kaynağı ABD’de seri üretilen Harley-Davidson, Indian ve Henderson modellerine kadar dayanan motosikletler için 90’lardan beri kullanılan bir kelimedir. Bu motorların en dikkat çeken bazı özellikleri arasında daha uzun dingil mesafesi, geniş lastikler, yüksek hacimli motorlar veya geniş gidonlar verilebilir.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-13

BOBBER

Bobber kelimesi “bob” kelimesini, yani eski Indian ve Harley-Davidson modellerinin ön çamurluğunun alt ucundaki küçük ağırlığı temel alır. Motorun modifikasyonu dışında yapılan ilk değişikliklerden biri 40’lı ve 50’li yıllarda Harley tutkunlarının motoru daha hafifletmek ve böylece daha hızlandırmak için orijinal ön çamurluğu ters çevirerek arka tekerin üzerine monte etmeleri idi. Orijinal arka çamurluk sökülürdü ve ön tekerde çamurluk kullanılmazdı. Bu motorların arkasında ‘bob’ yani bir ağırlık vardı ve bu sebepten Bobber şeklinde adlandırıldılar. Bir motosikletten bu tür bir Bobber’ı yapma işlemine konuşma dilinde genellikle “Bob-Job” denir.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-14

BOARD TRACK RACER

Board Track Racing 20’li yılların başında ABD’de popüler bir motosiklet yarışıydı. Yarışlar genelde zemini ahşap kaplı, motodrom adı verilen oval yarış pistlerinde gerçekleştirilirdi. Yarış motosikletleri ucuzdu, ancak çok fazla teknik bakım gerektiriyordu.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-15

TEMALI MOTOSİKLETLER

Temalı motosiklet, sanatsal bir yorum olarak belirli veya özel bir konuya uygun tasarlanmış özel yapım motosikletlerdir. Temalı motosikletlere örnek olarak baklavalı sac ile süslenmiş ve görsel olarak bir itfaiye aracına göre modellenmiş itfaiye motosikleti verilebilir. Temalı motosikletler çok yüksek maliyetli olabildiğinden genellikle büyük şirketler ya da sinema yıldızları, sporcular ya da müzisyenler gibi ünlüler için sipariş üzerine üretilirler.

ozel-yapim-motosikletler-el-yapimi-motorlar-designcoholic-16

Özel yapım motosikletler ve el yapımı motorlar hakkındaki bu bilgilerden sonra el yapımı motosiklet tutkunları için derlediğimiz aşağıdaki motosiklet fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Önceki yazımız San Francisco’nun kafe konseptli yeni toplu ulaşım aracı Leap hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın