Taş döşeme makinası Tiger Stone

Hollada’lı Vanku firması tarafından geliştirilen taş döşeme makinası Tiger Stone, cadde ve sokaklarda düzgün ve seri bir şekilde kilit taşı döşemekte kullanılıyor.

Parke taşı veya kilit taşları, özellikle gün ışığının yoğun ve hava sıcaklıklarının yüksek olduğu ülke ve şehirlerde kullanılması ve tercih edilmesi gereken önemli bir yol döşeme malzemesidir.

Arnavut kaldırımı taşları, parke ve kilitli taşlar, asfalt malzemeye nazaran güneş ışınlarını daha fazla absorbe ederek (içine hapsederek) ısı yansımasını önemli ölçüde düşürmektedir. Özellikle büyük şehirlerde yollardan yansıyan güneş ışınlarının yaydığı ısı, civardaki sıcaklığı 2 ila 5 derece arasında arttırmaktadır. Bunun haricinde kilitli taş döşemeler asfalt malzemeler gibi erimedikleri için yolların deforme olması, kara yolundaki araç sürücülerinin direksiyonda güçlük çekmeleri ve araçların eriyen asfalttan zarar görmeleri de söz konusu değildir.

Günümüzde büyük yollarda, sürüş güvenlikleri nedeni ile asfalt malzemeler kullanılması gerekli olsada, hız gerektirmeyen yollarda, sokak aralarında, kaldırım ve yaya yollarında parke taşların tercih edilip, kullanımının zorunlu hale getirilmesi oldukça güzel olurdu.

Parke ve kilitli taşların asfalt malzemelere göre pek çok avantajı bulunmakta ancak asfalt yolların yapımı, parke taşların yapımına göre daha kolay ve hızlıdır. Kilitli taş malzemelerin günümüzde el ile döşenmesi oldukça meşakatli, zaman alan ve asfalt yapımına göre daha maliyetli bir yol yapım tekniğidir. Bu teknik, arnavut kaldırımı veya kilitli parke taşlarının tek tek birbirlerine geçmeleri ile, düzgün bir şekilde yerleştirilip, her bir taşın yükseklik ayarlarının ayarlanarak yerlerine oturtulması sistemi ile yapılan bir tekniktir.

Yollarda taş döşeme işinde görevli Belediye görevlileri için yolları bu teknikler ile döşemek yorucu ve zaman alan bir iştir. Aynı zamanda bu teknik çevre sakinlerine de ciddi derecede rahatsızlık vermektedir.

Hollada’lı Vanku firması, yol yapımı çalışanlarının bu yorucu çalışma temposunu ve çevre sakinlerinin duyduğu rahatsızlığı fark ederek, tüm bu sıkıntıları en aza indirgeyecek kullanımı oldukça kolay, yola taş döşeme makinası Tiger Stone’u geliştirmiş.

Kilitli taş döşeme makinası, zamandan ve işçilikten tasarruf eden, en fazla üç operatöre ihtiyaç duyan bir yol yapım aracı. Yol yapımında kullanılacak kilitli parke taşları, aracın ön tarafında bulunan büyük taş haznesine operatörler yardımı ile konulmakta. Dağınık bir şekilde taş haznesine boşaltılan taşlar, parke taşı döşeme makinası Tiger Stone tarafından otomatik olarak düzeltilip, adeta halı kaplar gibi yolları taş ile döşemektedir. Aslında oldukça basit bir mantık ile tasarlanan Tiger Stone, kilitli parke taşı döşeme işini yaparken çok yavaş bir hızda ilerlemekte ve makinadan düzgün bir sıra ile çıkan kilitli taşlar, yer çekiminin yardımı ile kum zemine sıralı bir şekilde oturtulmakta. Taş döşeme işleminden sonra silindir ile zemine iyice sabitlenen parke taşları kullanıma hazır hale gelmektedir.

İki operatör ile bir günde 300 m2 lik bir alana taş döşeyebilen Tiger Stone, 4 metre, 6 metre ve 8 metre genişliklerde modellere sahip. Taş döşeme makinası Tiger Stone, daha iyi çalışma koşulları sunarken, düşük bakım maaliyeti, yüksek ve kaliteli iş uygulamaları ile de fark yaratacak bir taş döşeme aracı.

Önceki yazımız Klasik salon takımları ve mobilya modelleri hakkında bilgiler vermektedir. Klasik tarz salon dekorasyonları hakkında bilgi edinmek isteyenlerin bu yazımızı okumasını öneririz.

  

Bir Cevap Yazın