Evde aydınlatma yapımı – kolay lamba yapımı

Alice Van tasarımı, bir Diy Lamp (kendin yap lamba) projesi olan bu aydınlatma elemanı şık görüntüsü ile dikkat çekiyor. Bir ev ortamında, kapalı alan kullanımı için bir zemin lambası olarak tasarlanan aydınlatma, ışık oranını, kartondan kesilmiş parçalar aracılığı ile kontrollü olarak yayıyor. Aynı ölçülerde kesilmiş dikdörtgen kartonların fraktal formlardan esinlenerek birbirleri ile birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan aydınlatmanın taban kısmı ise kauçuk bir daireden oluşuyor. Işık kaynağı ise bu kauçuk tabana monte ediliyor. Sadece 750 gr ağırlığındaki lamba çok hafif olması nedeni ile heryere taşınabiliyor ancak kartondan yapılmış olması sebebi ile ıslak alanlarda kullanıma uygun değil.

Aydınlatma elemanlarının verdikleri ışık hüzmeleri ruhu aydınlatma fikri ile her zaman bütünleşmiştir. Psikolojik olarakta rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olan ışık, ortamın atmosferine göre de katkı sağlar. Bu aydınlatmada kullanılan aralıklı karton parçaları sayesinde ortaya çıkan ışık akışı ise ortama ve orada bulunan kişiye dinginlik vermesi içindir. Aralıkları sayesinde, siz aydınlatmanın ne tarafında olursanız olun, süzülen ışık sanki sizinle birlikte hareket ediyormuş hissi verir.

Aydınlatmanın yapımı ise oldukça kolay. İstediğiniz ölçülerde ve renklerde karton parçalarını şeritler halinde, aşağıdaki şekil doğrultusunda kesiyorsunuz. Şeritlerin alt kısmını, çeyrek ölçüde ters L şeklinde kıvırıyorsunuz. Kıvırdığınız şeritleri yine istediğiniz ölçüde kestiğiniz daire şeklindeki kauçuk bir tabana aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi fraktal formda yapıştırıyorsunuz. Hepsini tek tek yapıştırıp işlemi bitirdikten sonra kablolu duya takılı bir ampulü kauçuk tabanın tam ortasına sabitliyorsunuz. Geriye kalan son aşama ise, karton parçalarının boşta kalan kısımlarını en üstte dikkatlice birleştirmek.

Yapımı oldukça kolay ama bir o kadarda şık görünen Diy Lamp (kendin yap lamba) projesi aydınlatmayı sizde evinizde istediğiniz ölçülerde ve büyüklükte kolayca yapabilirsiniz.

evde-aydinlatma-yapimi-kolay-lamba-yapimi-designcoholic-1

Önceki yazımız oldukça şık ve zarif El yapımı topuklu ayakkabılar hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın