Led ışıklı ampüller

Endüstriyel tasarımcı Keita Ogawa tarafından tasarlanan bu ilgi çekici konsept, öğrenciler üzerine yapılan 22. Uluslararası Koizumi Aydınlatma Tasarımı Yarışması ’nda bronz ödül kazandı. Keita Ogawa bu led ışıklı ampulleri tasarlarken, gereksiz enerji israfının dünyamıza ne kadar zarar verdiğini hatırlatmak istemiş. Ayrıca ampullerde kullandığı erime görüntüsü ile de oldukça dikkat çekici bir çalışma yapmış.

designcoholic-led-isikli-ampuller-melt-led-light-bulbs-keita-ogawa-1

Keita Ogawa, led ışıklı ampulleri tasarlamadan önce, cep telefonunu yanlışlıkla su dolu bir fincanın içine düşürmüş, sonrasında masa lambasının altında telefonunu kurutmaya çalışırken ampulun verdiği ısının telefonun plastik kısımlarını erittiğini görmüş. İşte led ışıklı ampullerin erime görüntüsü fikri bu olayla birlikte ortaya çıkmış.

designcoholic-led-isikli-ampuller-melt-led-light-bulbs-keita-ogawa-2

Harcadığımız enerji israfının artarak çoğaldığı şu günlerde Keita Ogawa’nın led aydınlatması ile verdiği mesajı hepimiz dikkate almalıyız. Şu an için bu şık aydınlatmaların satışı maalesef yok. En kısa zamanda satışta görmeyi umud ediyoruz ve bir kez daha enerji tasarrufu ile ilgili hepimizin daha duyarlı olması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

designcoholic-led-isikli-ampuller-melt-led-light-bulbs-keita-ogawa-3

Bir önceki yazımız bahçeniz için tasarlanmış Terra Çim Koltuk hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın