Niyoko Ikuta’nın yaptığı buzul görünümündeki cam heykeller

1974 Japonya / Toyota doğumlu cam sanatçısı Niyoko Ikuta sıradan camlara öyle şekiller veriyor ki ortaya çıkan değişik tarzdaki heykeller canlıymışcasına üzerinde özel bir canlılık ve akışkanlık hali barındırıyor. Belki de akıllarımızdaki su imgesini çağrıştıran cam heykeller renk ve şekilleriyle insanda, sanki her an her yere dökülecekmiş hissiyatı uyandırıyor.

İnce ve büyük ebatlardaki cam plakaları hareket ve akışkanlık içeren bir görsellikle canlandırıp heykellere dönüştüren Japon sanatçı Niyoko Ikuta, cam tabakaları katmanlar halinde bir araya getirerek heykellerini yapıyor.

1980’li yıllardan beri geometrik, buzul görünümündeki cam heykel çalışmalarını yapmaya devam eden sanatçı ilhamını, ışığın, camla etkileşime geçtiğinde ortaya çıkan karmaşık doğasından alıyor. Yaptığı bu ilginç heykel çalışmaları için Ikuta ; “Motiflerim yumuşaklık ve sertlikten türüyor. Korkudan, doğayla temasın getirdiği sınırsız genişlemeden, müziğin canlandırdığı karelerden, etnik çatışmalardan, mutluluk ve öfkenin etkisi altındaki kalpten, ibadetten türüyor” diyor.

Camlarla oynayarak karmaşadaki sadeliği, hareketi, şeffaflığı huzur verici bir atmosfere dönüştüren bu “nadir” usta tüm dünyada koleksiyoncuların da gözdesi olmayı başarmış. Şimdilerde çağdaş sanatın önemli isimlerinden biri olan Niyoko Ikuta’nın işleri Londra’daki Victoria&Albert Müzesi’nde, Tokyo’daki Ulusal Modern Sanat Müzesi’nde ve Amerika’daki Corning Museum of Glass gibi müzelerde sergilenmekte.

Daha önce çalışmalarına designcoholic’de yer verdiğimiz Daniel Arsham ve Shayna Leib’in cam çalışmalarından sonra Niyoko Ikuta’nın işlerine de hayranlıkla bakıyoruz. İşte, Japon sanatçı Niyoko Ikuta’nın yaptığı buzul görünümündeki cam heykeller.

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-1

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-2

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-3

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-4

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-5

niyoko-ikutanin-yaptigi-buzul-gorunumundeki-cam-heykeller-designcoholic-6

Önceki yazımız Kullanışlı mutfak dolapları ve dolap tasarım önerileri vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın