Geri dönüşüm heykeller

Japon Heykeltraş Sayaka Kajita Ganz , plastiği sanata dönüştüren bir tasarımcı. Japonya doğumlu olan ve hayatı boyunca birçok ülkeyi gezen Sayaka Kajita Ganz, şu anda Amerika’nın Indiana eyaletinde yaşıyor.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-1

Heykellerini genellikle plastik şişeler, plastik mutfak araç-gereçleri, oyuncaklar ve hurda metallerden oluşan geri dönüşüm malzemelerini kullanarak tasarlıyor. Geri dönüşüm heykellerin en önemli ortak özelliği ise ; dinamizm. uçan kuşlar, koşan atlar, renkli balıklar gibi hayvan temalı çalışmaların ağırlıklı olması. Yukarıda örneklerini gördüğünüz eserler ise geri dönüşüm heykellerin en güzel örneklerinden.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-2

Sayaka Kajita Ganz sanat felsefesini şöyle açıklıyor; Ben insanların evlerinden attığı nesneleri bularak ve kullanarak onlara ikinci bir hayat ve ev veriyorum. Heykellerimi tasarlarken genellikle plastik mutfak eşyaları, oyuncaklar ve metal parçaları kullanıyorum. Sadece kullanılan ve çöpe atılmış nesneleri kullanmayı tercih ediyorum. Bu nesnelerin kullanılmışlıkları benim gözlerimde hayat buluyor ve onlardan nasıl bir hayvan formu elde edeceğime yardımcı oluyor. Bu yenilenme süreci bana özgürleştirci bir duygu veriyor. Yeryüzündeki kaynakları akıllıca kullanarak aynı zamanda güzel şeyler yapmak mümkün ve biz sanatçılara bu konuda büyük iş düşüyor. Biz materyal ne olursa olsun, onu güzel hale getirebiliriz.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-3

Sanatçının yapmış olduğu en güzel çalışmalardan biri olan koşan at heykeli yalnızca beyaz plastik kullanılarak yapılmış.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-4

Uçan kartal heykeli ise gerçek renklerine uyumlu olarak sarı, siyah ve beyaz plastikler kullanılarak yapılmış.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-5

designcoholic-geri-donusum-heykeller-6

Sanatçının çeşitli hayvan figürlerini betimlediği diğer geri dönüşüm heykel çalışmalarını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

designcoholic-geri-donusum-heykeller-7

designcoholic-geri-donusum-heykeller-8

designcoholic-geri-donusum-heykeller-9

designcoholic-geri-donusum-heykeller-10

designcoholic-geri-donusum-heykeller-11

Bir önceki yazımız Lazy Geek Çok Amaçlı Yastık hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın