Gökhan Avcıoğlu tarafından tasarlanan Buama Evi

New York, İstanbul ve Bodrum’da ofisleri olan bir mimarlık şirketi olan GAD, Beykoz sırtlarında bulunan etkileyici renovasyon projesini tamamladı.

Organik formlara sahip, göz alıcı bu harika evin iç tasarımı Gad Architecture mimarlık firmasının yöneticisi Gökhan Avcıoğlu tarafından yapıldı.

Beykoz’da yaşayan bir çift için yeniden tasarlanan Buama Evi, yumuşak ve kıvrımlı hatları ile dikkat çekiyor. Zemin, duvar ve tavanlardaki yumuşak geçişleri ile olduğundan daha ferah bir görünüme sahip Buama Evi, 655 m2 bir arazi ve 400 m2 toplam inşaat alanına sahip.

Proje konsepti olarak, mevcut yapıya organik formlarda eklenen yeni strüktür ile oluşturulan iç mekan tasarımları, birbirleri ile uyum içerisinde devam eden yumuşak çizgileriyle de mekanlara hareketlilik kazandırıyor.

Mimar Avcıoğlu, evdeki pencerelerin yetersiz olmasından dolayı evin doğal ışık alamadığını ve bu sorunu evdeki kıvrımları arttırıp, ışığın mekanlar içindeki kırılımının çoğalmasını sağlayarak çözümlemiş. Avcıoğlu Buama Evi tasarımı için şu açıklamayı yapıyor : “Biraz farklı kriterlerle hareket ederek banyo, yatak odaları, değişik mekanlarda ortaya çıkan farklı tavan yükseklikleri ile çevremizde pek kolay rastlayamayacağımız bir ev kurgusuna dönüştürdük. Dik açılar, sert köşeler odalarda sert gölgeler yaratıyor ve olduğundan da küçük mekan hissi veriyordu. Ayrıca evdeki ışığın dağılımı sadece pencerelerin azlığından değil, yönlere eşit dağıtılmış olmamalarından da kaynaklanıyordu.”

Ayrıca ev sahibi çiftin antik eşya kolleksiyonu ile uyum sağlayacak şekilde kullanılan renk, malzeme ve farklı tarzlardaki mobilyalar ise özenle seçilmiş.

Evin girişinden yaşam bölümüne birkaç basamakla iniliyor ve metal el yapımı şömine bu bölümü iki farklı kullanıma uygun hale bölmüş. Yemek bölümü doğrudan ön bahçeye açılıyor. Burada açık mutfak tercih edilmesinin nedeni ise ailenin sürekli buhar ve ağır ateşte pişen Türk yemekleri tercih ediyor olması. Evin genelinde hakim olan kıvrımlar yatak odalarında da dikkati çekiyor. Yumuşak ve açık kahverengi tonlarında renkler hem salon hem de odalarda ışığı en güzel yansıtan renkler olması nedeniyle tercih edilmiş.

Bahçe tasarımında ise yine organik formların devam ettirildiği, huzur veren, sessiz ve dinlendirici bir tasarım hakim.

Buama Evi, Türkiye gibi egzotik bir ülke için oldukça sıradışı ama bir okadar da yerinde bir ev tasarımı olmuş.

Önceki yazımız Ziba firması tarafından Oditoryumlar için tasarlanmış, kullanışlı ve estetik Jumpseat hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın