Hok Mimarlık Londra ofisi tasarımı

HOK Mimarlık, tasarım ve teslim çözümleri konusunda uzmanlaşmış global bir mimarlık firması. 2009 yılında Londra’daki bu yeni çevre dostu ofisine taşınan Hok mimarlık çevreye olan duyarlılığını enerji, doğal kaynak kullanımı, karbondioksit salınımı ve sürdürülebilir çevrecilik yaklaşımı bakımından binalara verilen Leed sertifikasını alarak tescilledi.

Çalışanlarına ilham verecek bir ortam sağlamak bu yeni ofisin tasarımında önemli bir rol oynamıştır. Ofisin malzeme seçimlerinde tasarımcılar, uçucu organik bileşikler seçmişler.

Tasarım ve uygulama çalışmaları 2009 yılında tamamlanan bu çevre dostu yapıda, zihinsel ve fiziksel konfor için çalışanların ihtiyaç duyabileceği herşey eksiksiz olarak düşünülmüş.

Enerji kullanımını azaltmak ve daha iyi bir çalışma ortamı elde etmek için yapının pek çok yerinde doğal ışık boşlukları düşünülmüş. Hok Mimarlık, kaynakların verimli kullanımı ve sürdürülebilir mimarlığa oldukça önem vermektedir. Yaptığı bu yenilikçi ve sürdürülebilir dizaynlı modern ofis tasarımı ile de çevrecilerin oldukça dikkatini çeken HOK Mimarlık Londra ofisi tasarımı Altın Leed akreditasyonu almıştır.

HOK mimarlık Londra ofisinde Sürdürülebilir Mimarlık Bölümü Başkanı Shashi Narayanan ticari yapıların olağan bütçeleri içinde de yüksek Leed standardına ulaşabilen ofis ortamı yaratmayı başardıklarını söylüyor ve “Kendi ofisimizi LEED sertifikasyonuna uygun biçimde düzenleyerek ticari yapılarda da çevre bilinci yüksek tasarım uygulamalarının ekonomik olabileceğini, ek bütçe gerektirmeden yapılabileceğini kanıtladık” diye açıklıyor.

Leed sertifikası (akreditasyonu ) hakkında bilgi :

Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) ABD’ deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterler listesidir.

Standartlaşma ve sertifika çalışmaları yapan kurumların ortaya çıkması ile sertifika çalışmaları başlamış ve bu kurumlar yeşil bina standartlarına uyan yapılara sertifikalar vermeye başlamıştır. Sertifika alan binalar yeşil bina ünvanı ile prestij kazanmaktadır.

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-2

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-3

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-4

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-5

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-6

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-7

designcoholic-hok-miarlik-londra-ofis-tasarimi-8

Önceki yazımız Brooklyn’de saatli çatı katı dairesi hakkında bilgiler vermektedir.