KPDO + CJA işbirliği ile Middle Park House Projesi

2012 yılına ait olan Middle Park House ProjesiAustralia – Melbourne’ de bulunmaktadır. Bu eve geçen yüzyıldan beri bir sürü yenilemeler yapılmıştır. Orjinalinde bir Edwardian evi olan bu ev 1930 yılında dairelere bölünerek kullanılmış, 1980’li yıllarda ise önemli bir aile için tekrar müstakil bir eve dönüştürülmüştür. Kerry Phelan Design Office ve Chamberlain Javens Architects ( KPDO + CJA ) evi tasarlarken Art Deco tarzı ön bahçeyi restore etmekle işe başlamış ve bu tarzın izlerini bozmadan çalışmalarına devam etmiştir.

designcoholic-middle-park-house-01

Middle Park plajının karşısında yer alan ev, gün boyunca sürekli olarak güneş ışığından faydalanabilmektedir. Sabah güneşi bahçenin ön kısmına vurmakta ve gün sonunda ise tüm körfez genelinde, Melbourne sakinlerine harika bir akşam güneşi manzarası yaşatmaktadır.

designcoholic-middle-park-house-02

KPDO + CJA Ekibi, 1 yıl süren tasarım ve yapım süreci boyunca evde yaşama şansı da bulmuştur. Bu deneyim onlara sakin bir mekanda ışık ile ifade edilebilen bir dizi tasarımı da ortaya çıkarma imkanı da vermiştir.

designcoholic-middle-park-house-03

Her oda için ayrı ayrı planlama yapılmıştır. Odaların birbiri ile bütünlüğünü sağlamak için doğramalar çok sık kullanılmıştır. Nötr bir renk paleti içerisinde sade tonları yakalamak için malzemeler özel olarak seçilmiştir. Nötr renk paleti gün içerisinde, evin içinde görülen ışık oyunlarını desteklemektedir. Verilmek istenen genel duygu; son derece yumuşak ve geniş görünümlü gökyüzü, deniz ve bahçe manzarasının birbiri ile bağlantısını açığa çıkarmak hissi olmuştur.

designcoholic-middle-park-house-04

Ev sahiplerinin asıl isteği, mevcut evi yıkıp tamamen yeni bir bina inşa etmek olmuş ama çalışmayı sürdüren mimarlar 100 yıldır ayakta duran bu evi yıkmanın utanç verici olduğunu söyleyerek ev sahiplerini ikna etmişlerdir.

designcoholic-middle-park-house-05

Middle Park House projesinde dış cephe tasarlanırken çevre mimarileri de dikkate alınarak Art Deco işçiliği korunmuştur. Gereksiz malzeme kullanmadan, israftan kaçınılarak, ellerindeki mevcut malzemeler ile tasarım tamamlanmıştır.

designcoholic-middle-park-house-06

designcoholic-middle-park-house-07

designcoholic-middle-park-house-08

designcoholic-middle-park-house-09

designcoholic-middle-park-house-010

designcoholic-middle-park-house-011

designcoholic-middle-park-house-012

designcoholic-middle-park-house-013

designcoholic-middle-park-house-014

designcoholic-middle-park-house-015

designcoholic-middle-park-house-016

designcoholic-middle-park-house-017

designcoholic-middle-park-house-018

designcoholic-middle-park-house-019

designcoholic-middle-park-house-020

Evin içerisindeki malzemelerin hepsi tamamen doğaldır. Sıcak su için gün ısı sistemi kullanılmıştır, bahçe sulaması için ise yağmur suyunu biriktiren ve damlama yöntemi ile sulama sistemi yapılmıştır.

Bir önceki yazımız Redcliffs Residence hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın