Küçük balkon dekorasyonları

Küçük balkon dekorasyonları yapılırken, alanın az ve genellikle dar olması nedeni ile sizi çeşitli zorluklarla karşı karşıya bırakabilir. Bu ufak alanları en iyi şekilde değerlendirebilmek, güzel ve hoş bir atmosfer yakalayabilmek ufak balkonlarınızı yaşanabilir ve keyifli bir hale getirecektir. Sıcak yaz aylarında mis gibi kokan çiçeklerle dolu cıvıl cıvıl bir balkon, soğuk kış aylarında ise tasarımı ve atmosferi ile içinizi ısıtacak, güzel vakit geçirebileceğiniz kapalı veya açık bir balkon dizaynı evinize ilave bir mekan kazandıracaktır.

Küçük balkon dekorlarında yapılacak katlanabilir veya gizlenebilir balkon masaları ile sabah kahvaltılarınızı ve akşam yemeklerinizi balkonunuzda yemenin tadını çıkarabilir, dikey balkon bahçeleri ile balkonunuzda yer kaybetmeden çok daha fazla çiçek için alan kazanabilirsiniz.

Küçük balkonların dizaynları yapılırken canlı renklerin tercih edilmesi ufak balkonları daha ferah ve canlı bir mekan olarak gösterecektir. Çiçeklerin sergilenmesinde büyük önemi olan balkonlarda el becerileriniz ile kolayca yapabileceğiniz dikey bahçeler küçük balkonlarda size çok fazla yer kazandıracaktır.

Değişik kumaş parçalarından dikeceğiniz duvara, tavana veya balkon korkuluklarına asılabilen çiçek cepleri, eski ahşap paletler veya pencere rüzgarlıklarından yapacağınız bir çiçek duvarı çok ufak masraflar ile bütçenizi korurken ufak balkonlarınızda size yer açacaktır.

Masa sandalye gibi balkon mobilyaları için yer olmayan dar balkonlarda ise yine kendi yapabileceğiniz modern veya klasik tarzda bir oturma köşesi veya rengarenk yer yastıkları kullanılabilir. Balkon masası ihtiyacını karşılamak için duvara monteli, açılıp kapanabilir bir masa kullanılmadığı zaman yer işgal etmeyecek bir çözüm olacaktır.

Küçük balkonlarda yapılacak değişik aydınlatmalarda geceleri balkonunuza bambaşka bir hava katacaktır. Zemine yakın noktalardan tavana doğru loş ve ufak spot aydınlatmalar veya çiçeklerin arasına belli noktalarda değişik ebatlarda yerleştirilmiş mumlar geceleri çok farklı bir atmosfer yaratacaktır.

Balkon zemin döşemelerinde ise ahşap görünümlü kaplamalar, çim halılar veya çeşitli ebatlarda çakıl taşları gibi doğal görünümlü malzemeleri tercih etmek küçük balkonlara daha doğal bir görünüm katacaktır.

Küçük balkonlarınız için sizlere güzel fikirler verebilecek balkon tasarımları ve küçük balkonlar için çeşitli dekorasyon önerilerini aşağıdaki resimlerde beğenilerinize sunuyoruz.

Önceki yazımız Hobi odası düzenleme ve dekorasyonu hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın