Kyu Sung Woo Mimarlık tasarımı NY Loft

Mimar Kyu Sung Woo tarafından New York’ta tasarlanan bu 64 metrekarelik loft stüdyo daire, daha önce dikdörtgen, yüksek tavanlı ve kullanışsız bir mekanmış. Stüdyo dairenin en ölçüsünün dar olması nedeni ile yatak odası, tuvalet ve banyo gibi mekanların, birbirinden bağımsız mekanlar olarak tasarlanması mümkün olmamış ancak mimar Kyu Sung Woo yüksek tavanın vermiş olduğu avantajı kullanarak daireye oldukça kullanışlıpratik ve modern bir çözüm getirmiştir.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-1

Mutfak ve yatak odası için yeterli yer olmayan dairede, mimar Woo, akılcı bir fikir ile yüksek bir platform tasarlayarak, yatak odasının hemen altında kullanışlı bir mutfak yaratmıştır. Yatak odası aynı zamanda mutfak için bir tavan oluştururken depolama alanı içinde yeni bir alan ortaya çıkartmıştır. Bu ufak daireyi son santimine kadar maksimum seviyede en kullanışlı şekilde değerlendiren Woo, ferah bir görünüm elde etmek için açık tonları tercih ederek tüm yatay yüzeylerde akçaağaç, tüm dikey yüzeylerde ise beyaz boya kullanmıştır.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-2

NY Loft’un yatak odasında tavan yüksekliğinden tam olarak yararlanmak için bir yer yatağı düşünülmüş ancak yatağın ayak ucu tarafı, rahat bir şekilde ayakta hareket edilebilmesi için yatak seviyesinden 50 santim kadar daha aşağıda düşünülmüştür. Bu şekilde hem kafa mesafesi kurtarılmış hemde yatağın yer yatağı olmasına rağmen, gözün aradığı alışılmış bir görüntü olan yatağın yerden yüksek görüntüsü sağlanmıştır.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-3

Yatak odası kenarlarında ise sıradan bir korkuluk yerine temperli cam kullanılarak, aşağı düşme tehkesi ortadan kaldırılmıştır.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-4

Yatak odasına çıkmak için kullanılan merdivenden bir görüntü.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-5

Yatak odasından salonun görüntüsü.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-6

Yatak odasındaki yatak ayak ucundan görüntüler.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-7

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-8

Oldukça kullanışlı olan mutfakta ise her şey düşünülmüş. Mutfağın iç kısmından ufak bir atıştırma bankosu olarak başlayan tezgahın kullanımı, pişirme alanı olarak devam ediyor ve yaşam alanında ise 4 kişilik bir yemek masası olarak son buluyor. Mutfak tezgahı akçaağaç ve dolaplar ise beyaz lake olarak tasarlanmıştır.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-9

Yemek masasından bir görüntü.

designcoholic-kyu-sung-woo-mimarlik-tasarimi-ny-loft-10

NY Loft’da bulunan tek cephenin cam tarafı ise yaşam alanı olarak tasarlanmıştır. Şık bir L koltuk, ufak bir televizyon ünitesi ve beyaz lake kitaplık ile ferah ve kullanışlı bir yaşam alanı yaratılmıştır.

Dairenin tüm zemininde, akçaağaç laminat parke kullanılarak beyaz renkli duvarlar nötralize edilmiş ve dairede yumuşak, ferah ve sıcacık bir hava yaratılmıştır.

Bir önceki yazımız Yami Koltuk tasarımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın