Ufak odaları daha ferah göstermenin yolları

Çoğumuzun evinde büyüklüğünden memnun olmadığımız, eşyaları sığdıramamaktan şikayet ettiğimiz ufak odalar vardır. Bu odalar ne yaparsanız yapın insana küçük ve boğucu gelir. Oysa ki bu tip ufak odaları daha ferah, büyük ve canlı gösterecek pek çok dekorasyon hilesi var. Şayet bu hileler hakkında bilgi sahibi olursanız daha ferah gösteremeyeceğiniz mekan neredeyse yok sayılacak kadar az olur.

Ufak odaları daha ferah göstermek için yararlanabileceğiniz bu hileler göz aldanmacalarından ışık oyunlarına, renk uygulama tekniklerinden mobilya yerleşimine varan pek çok farklı yönteme dayanmaktadır. İşte bu yazımızda sizlere faydalı olabilecek bu yöntem ve hilelerden bahsedeceğiz.

Alan dar olduğunda yapılabilecek en basit şey odayı çift işlevli kullanmaktır. Örneğin, iş yerinizde veya evinizde oturma ve dinlenme için kullandığınız bir oda var, fakat çok küçük. Bu küçüklüğü arka plana atmak için hemen o odaya bir televizyon koyun. Böylece televizyon odak noktası olacaktır ve odanın küçüklüğü göze batmayacaktır.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-1

Bunun yanında televizyonunuzu dolap içine de gizleyebilirsiniz. Büyük ekran bir televizyonunuz varsa şömine üzeri bir gömme dolapla alanı daha geniş gösterebilirsiniz.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-2

Eğer bir stüdyo dairede yaşıyorsanız oturma odanızı home-office olarak kullanabilirsiniz. Masanın çevresine iş yoğunluğunuza uyacak entegre bir yüzey yerleştirmelisiniz, böylece çalışırken dilediğiniz herşeye kolayca ulaşabileceksiniz. Bunun yanında oturma odası kısmına daha rahat ve spor mobilyalar yerleştirirseniz tam bir home-office elde etmiş olacaksınız.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-3

Daireniz çok küçük ve çalışmak hiç alan yok mu ? O halde tekli bir koltuğun önüne uygun bir sehpa ile kendinize bir iş alanı yaratabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse sadece bir sandalye ve sehpa ile de aynı imkanı oluşturabilirsiniz.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-4

Alan dar olduğunda eşyalarınızı yerleştirmeden önce sormanız gereken temel soru, nasıl bir yerine iki amaç için o alanı kullanabileceğinizdir. Yukarıda dinlenme odası ve televizyon odasını bir araya getirmiştik. Aşağıdaki örnekte de yemek odası ve kütüphaneyi bir arada görüyoruz. Hem yerden tasarruf sağlanmış hem de kitapların odaya verdiği sıcaklıkla samimi bir ortam oluşturulmuş.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-5

Kimi zaman alanı büyük göstermek adına göz yanılmalarına da başvurabiliriz. Puf şeklindeki dinlenme koltukları ve şeffaf sehpalar buna güzel birer örnektir. Bu tip puflarda herhangi bir destek ve arkalık kısmı olmadığından odayı çok küçültmeyecektir. Bunun yanında şeffaf sehpanın varlığı çok da belli olmayacaktır. Görsel olarak daha az yer kaplayan bu öğeleri, tavan hizasında monte edilen ve tavanı yüksek gösteren perdelerle tamamlayabilirsiniz.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-6

Gömme dolaplı yataklar, yüksek veya ayrı parçalar halinde olmayan birleşik ve geniş yataklar büyük gözüksede daha az alan kaplar ve göze daha az batar. Ayrıca gömme dolap sayesinde ekstra depolama alanınız da oluşacaktır.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-7

Bunun yanında odayı iki farklı fonksiyonda kullanırken alanı bölmek için kilim ve halılardan yararlanabilirsiniz. (Düz renk halı+uyumlu desenleri olan halı gibi.) Enine çizgili halılar da odanızı geniş gösterecektir. Mobilyalarınızı küçük bir alana sığdırmak zorundaysanız enine ve uyumlu renklerdeki bir halıyla dekorasyonunuzu tamamlamanız harika olacaktır.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-8

Küçük odaların açık renkte boyanması anlayışı yıllardır süregeliyor. Oysa koyu renklerin de bu konuda başarılı olduğu aşikar. Eğer küçük odanızı koyu renklerle boyarsanız köşeleri yokmuş gibi gözükecektir. Böylece de odanızın sınırları belli olmayacaktır. Ayrıca kimi zamanlarda karanlık odalar daha iyi olabilir. Ancak şunu da unutmayın koyu renkler yanlış kullanıldığında ışığı emer ve odanın küçük görünmesine neden olur.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-9

Aynalar ışığı yansıtan ve bu yansıtıcı etkisiyle odayı büyük gösteren öğelerdir. Ayna konusunda herhangi bir sınırlama koymak zorunda da değilsiniz. İstediğiniz kadar aynayı doğru yerlere yerleştirerek odanızı olduğundan daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-10

Odayı geniş göstermek için renkleri nasıl kullanmalı ?

Küçük bir odayı daha geniş göstermek için açık renklerden faydalanabilirsiniz. Açık renkler ise odayı olduğundan daha ferah gösterir. Açık renk ve parlak duvarlar ışığı yansıtarak mekanın geniş algılanmasını sağlar. Krem tonları, buz mavisi, mavi ve yeşilin pastel tonları ya da beyaz duvarlar söz ettiğimiz olumu etkiyi yaratacaktır.

Kartonpiyerleri veya alçı duvar süslemelerini duvar renginden daha açık bir tona boyarsanız, duvarlar geriye doğru itilmiş gibi görünür. Bu göz yanılsaması da odanın daha büyük algılanmasını sağlar.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-11

Mobilyanın fazla yer kaplamasını nasıl engellemeli ?

Büyük mobilya parçalarını duvara paralel yerleştirerek odanın ortasındaki açıklığı koruyabilirsiniz. Mobilyalarınızı çok işlevli seçebilirsiniz. Çekmeceli orta sehpa, bazalı kanepe, açılır kapanır yemek masası, kütüphane olarak da kullanabileceğiniz bir televizyon ünitesi gibi pratik mobilyalara yönelin. Bu şekilde odanızda daha az eşya olur ve daha çok yer açılır.

Tarz olarak sade çizgilere sahip, az süslemeli mobilyaları seçmeniz odanın kalabalık görünmesini engelleyecektir. Mobilyalarınızın en azından bazılarını duvarla aynı renk seçebilirsiniz. Bu şekilde büyük bir dolap bile duvarla bütünleşip odanın daha geniş algılanmasını sağlayabilir. Cam sehpa ya da ayaklı ve zeminden yukarıda koltuklarda odayı büyük gösterir.

Eşyalarınızı odadaki trafiği engellemeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Kapıdan girdikten sonra koltuğa ulaşmak ya da mutfak dolabından bir bardak almak için odada zikzaklar çizerek değil rahatça yürünmesi genişlik hissini arttırır.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-12

Aydınlatmayı kullanarak odayı nasıl büyük gösterirsiniz ?

Gün içinde odanın mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanmasını sağlayın. Gün ışığıyla odanın nasıl da açılıp geniş ve ferah göründüğüne şaşırabilirsiniz. Dışarının manzarası hoşunuza gitmiyorsa pencerenizi çeşitli bitki ve aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.

Hava karardıktan sonrası içinse tavan aydınlatmasının yanı sıra duvar aplikleri, spot ya da lambader benzeri ek aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Odadaki karanlık köşelerin mekanı daraltacağını unutmayın. İyi aydınlatılmış bir oda her zaman daha büyük görünür.

ufak-odalari-daha-ferah-gostermenin-yollari-designcoholic-13

Aksesuarları odayı geniş göstermek için nasıl kullanmalı ?

İşin aslı bir odanın büyük görünmesi için az aksesuar kullanmalı. Duvarları fazla doldurmamak en doğrusudur. Küçük boyda birkaç çerçeve asılabilir ama onun yerine tek ve büyük bir resimle odak noktası yaratmak daha iyi bir fikirdir. Her oda için bir odak noktası belirleyip dikkati buraya çekmek ve süslemeyi odanın geri kalanında en aza indirmek gerekir. Yatak odasında yatak, salonda televizyon, yemek odasında yemek masası gibi odak noktaları belirleyebilirsiniz.

Aksesuar kullanımını aza indirmekten söz ettik ancak yukarıda da bahsettiğimiz bir aksesuar var ki bir odayı geniş göstermekte onun üzerine yok. Aynalar bu konuda kesinlikle en büyük yardımcınız olabilir. Işığı yansıtan, derinlik duygusu katan ve göz yanılsamasıyla bir odanın sanki devamı varmış gibi gösterebilen aynaları duvarda ya da dolap kapaklarında kullanabilirsiniz. Işığı yansıtacak şekilde yerleştirirseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Zeminin boş olması, desenli halılar yerine sade ve cilalı bir parkenin kullanılması odayı daha büyük gösterir. Evinizi toplu tutmak, kullanılmayan eşyalara yer vermemek, gömme dolap ve raf benzeri yer kazandıracak saklama çözümlerini kullanmak da işe yarayacaktır.

Önceki yazımız Sahildeki esrarengiz desenler hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın