Yeni evlenecekler için tasarım tüyoları ve dekorasyon önerileri

Evlilik hazırlığı içinde bulunan çiftlerin en çok zorlandığı konulardan birisi de yeni yerleşecekleri evin dekorasyonunun nasıl olması gerektiği konusudur. Başlangıç aşamasında bu konuda edinilecek çeşitli tasarım tüyoları ve dekorasyon önerileri elbette yeni evlenecekler için daha kullanışlı, kendi zevklerine uygun bir ev dekorasyonu yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.

Yeni bir ev kurmak heyecanlı ve zevkli bir iş olmasının yanı sıra bir o kadar da zordur. Evi tasarlarken yeni evlenecek çiftlerin ortak zevklerinin buluşması, mobilya, döşeme, duvar ve seramik gibi malzemelerde kullanılacak renk ve desenlerin uyumlu, her iki tarafın da hoşlandığı, rahat ve kullanışlı olması oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra işin birde psikolojik yanı vardır. Şöyle ki; evdeki dekorasyon ve mimarinin (renklerden tasarımlara kadar) aile olma psikolojisini de etkilediği genellikle gözardı edilmektedir. Yeni kurulacak evin dekorasyonu yapılırken bu konu üzerinde de biraz düşünülmesi ve mekanların birazda buna göre düzenlenmesi önemlidir. Her şeyi eksiksiz yapmalıyım telaşı ile eve uyum sağlamayan ya da lüzumsuz eşya ve aksesuarlardan uzak durmak önemlidir. Mekan tasarımları sade, kullanışlı ve yaratıcı olduğu sürece kalıcı olacaktır.

Yeni evlenecekler için tasarım tüyoları ve dekorasyon önerilerine gelecek olursak; herşeyden önce çift olarak ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin ve yeni evinizin alışveriş aşaması için kendinize bol zaman ayırın. Elinizde ev dekorasyonunuz için eksiksiz bir ihtiyaç listeniz olsun. Ayrıca, ev hediyesi almak isteyen arkadaşlarınıza özel, ikinci bir ihtiyaç listesi hazırlayın.

YENİ EVLENECEKLER İÇİN TASARIM VE DEKORASYON ÖN HAZIRLIK AŞAMASI

Yeni eviniz için alışverişe çıkarken evinizdeki yaşam alanlarının ölçüsüyle birlikte fotoğraflarını da yanınızda bulundurun.

Ufkunuzun açılması için tasarım medya ve yayınlarını, internet üzerinden yerli ve yabancı tasarım, dekorasyon sitelerini inceleyin ve yeni eviniz için kafanızda bir tarz oluşturun.

Artık evler küçülüyor ve küçük metrekarelerde birkaç ihtiyacı aynı anda karşılayabilecek, fonksiyonel mobilyalarıda gözardı etmeyin.

Renklerin ne gibi anlamlar taşıdığını, insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkileri olduğunu öğrenip size uygun renkleri belirleyin.

Işığı doğru yerde ve biçimde kullanmak gerekir. Yeni evinizin doğal ışık kaynaklarını en iyi verim alacak şekilde kullanın. Yapay ışıklandırmada ise direkt ışık yerine indirekt gizli ışıklar kullanmak, mekan kurgusunu zenginleştirecek, derinlik kazandıracak ve bütünlüğü tamamlayacaktır. Yeni evinizde seçeceğiniz renklerin doğru tonlarda görülebilir olması ve istediğiniz etkiyi verebilmesi için ışık ve aydınlatma konusunu dekorasyonunuza başlamadan önce kafanızda çözmüş olun.

Farklı düşünerek tavana ahşap parke, yere düz poliüretan kaplama yaptığınızda, tasarımı zevkli hale getirebilirsiniz. Biçimde süreklilik tasarımın kalitesini artıracaktır. Örneğin; yerden başlayıp duvardan tavana dönen malzeme, renk ya da doku ortamı çekici hale getirecektir. Bu gibi değişik dekorasyon fikirlerini de göz önünde bulundurun.

yeni-evlenecekler-icin-tasarim-tuyolari-ve-dekorasyon-onerileri-designcoholic-001

YENİ EVLENECEKLER İÇİN TASARIM VE DEKORASYON ALIŞVERİŞ AŞAMASI

Verimli bir alışveriş yapmanın yolu, ihtiyaç ve öncelikleri doğru analiz etmekten geçer. Bu noktada nasıl bir ev hayal ediyorsunuz, bütçeniz ne kadar; işlevsellik mi yoksa görünüm mü sizin için ön planda gibi soruları net şekilde cevaplayın. Böylece, yanlış tercihler yapmamış ve kısa süre sonra hiç kullanmadığınızı fark edeceğiniz mobilyalara gereksiz paralar harcamamış olursunuz.

Evlilik hazırlığı içinde olan çiftler, genelde mağaza mağaza gezerek alışveriş yapmayı tercih ederler. Ancak bu tercih bazen hem zamanın hem de alışveriş için ayırılan bütçenin verimli şekilde kullanılmasını engelleyebilir. Eğer sizin de zamanınız ve bütçeniz kısıtlıysa internette bulunan onlarca marka ve modeldeki ev eşyası ve mobilya seçeneğine göz atabilirsiniz. ‘‘Yok ben görmeden almam’’ diyenlerdenseniz, beğendiğiniz ürünü satıldığı mağazada gördükten sonra online olarak satın alarak, önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Çok beğendiğiniz mobilyalar ne kadar dayanıklı? Aslında satın aldığınız mobilyanın kalitesini belirleyici en önemli nokta da bu. Çünkü güzel bir tasarımı taklit etmek kolaydır, peki ya gerçekler? Mobilyalarınızı seçerken satış sonrası destek ve garanti süreciyle ilgili bilgi almayı es geçmeyin. Kullanılan malzeme konusunda da bilgi sahibi olmaya çalışın. Sağlığınızı tehdit eden malzemelerle üretilmiş mobilyalarla yeni bir yaşama adım atmayın!

YENİ EVLENECEKLER İÇİN TASARIM TÜYOLARI VE DEKORASYON ÖNERİLERİ

İdeal bir mekan tasarımı için öncelikle seçilen mekanı en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Örneğin mekanı iki kişi kullanıyorsa o mekana sığmak öncelik olmalıdır. Mekanın şekline ve ölçülerine uygun eşya seçmek, ihtiyaç dışındaki eşyalardan kurtulmak, istenilen tarza, renklere karar vermek… Bunların hepsi ideal ve kullanışlı bir mekan tasarımı için kilit noktalardır.

Düşününki herhangi bir şey tasarlayacaksınız ve ortaya somut bir şeyler çıkaracaksınız. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey elinizde bu tasarımı ortaya çıkarabilmek için neler olduğuna bakmanız olacaktır. Mekan tasarımı konusunda da işte aynen bu mantıkla hareket etmelisiniz. Siz aslında bir mekan tasarlayacaksınız ve baştan aşağı her şeyi düşünebilmeniz için elinizde neyin olup olmadığına bakmanız en can alıcı noktadır. Öncelikle odanızın boyutlarını iyi bilmeli ve dekorasyon stilini düşünürken kullanabileceğiniz odanın şeklini göz önünde bulundurmalısınız. Aldığınız onca güzel eşya ve aksesuarı mekanınızda sıkışık bir şekilde görmeniz ideal bir mekan tasarımından uzak olduğunuz anlamına gelir.

Tasarlanacak mekanın yatak odası mı, çalışma odası mı yoksa oturma odası mı olacağına karar vermek mekan tasarımı konusunda ilk adım olacaktır. Mekanı kullanacağınız amaca göre şekillendirmeniz hem sizi kolayca yönlendirecek hem de istediğiniz tarzı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mekanın büyüklüğüne ve nelerin sığıp sığmayacağına, nelerin fazla geleceğine karar verdikten sonra bir tarz seçimi yapmakla başlayabilirsiniz. Örneğin klasik tarzda bir oda istiyorsanız ona göre seçimler yapabilmeniz açısından zevkleriniz sizi daha kolay yönlendirecektir. Ya da enerjik bir oda tasarlamak istiyorsanız renk seçimi ön planda olacaktır. Sade ve şık bir görüntü istiyorsanız da aksesuarlarınıza daha fazla yoğunlaşabilirsiniz.

Mekan tasarımında kullanacağınız tarzı belirledikten sonra sıra yine önemli noktalardan biri olan renk seçimine geldi demektir. Tarzınıza göre seçtiğiniz renk sizin zevkinizi yansıtacak ve ruh halinizi dengelemenize yardımcı olacaktır. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden bahsedecek olursak, kırmızı açlık ve tutku uyandıran, sarı enerji veren, beyaz ve mavi sakinleştiren, yeşil huzur veren, pembe mutlu hissettiren renklerdir. Her rengin insanlar üzerinde oluşturduğu bir enerji bulunur ve renk seçimi insanın ruh durumunu yansıtır ve etkiler. Bunları da göz önünde bulundurursak mekanın dekorasyonunda renk seçimi yaparken o mekanda ne kadar vakit geçirdiğinizi aklınızdan çıkarmamanız önemlidir.

yeni-evlenecekler-icin-tasarim-tuyolari-ve-dekorasyon-onerileri-designcoholic-002

Oldukça önemli mekanlardan biri olan yatak odası için renk seçimi yapmak bazen yatak odası dekorasyonu konusunda bir fikre karar vermekten bile zor olabilir.

Yatak odası dekorasyonunda pastel tonlarını yatak odanızın duvarlarında ve yatak örtünüzde, yastıklarda ya da odaya bir koltuk koyacaksınız koltuk renginde, halıda kullanarak oldukça şık bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Örneğin pudra pembesi ile siyahı birlikte kullanmak oldukça hoş bir uyum sağlar. Veya yatak odasını dekore ederken mavinin yanına beyaz, krem ya da fuşya gibi renkleri de dâhil etmenizi öneririz. Mavi çok fazla kullanılan bir renk seçeneği olduğu için, onu farklılaştırmak adına güçlü bir renkten destek almak gerekir. Bu renk de fuşya olabilir. Beyaz ağırlıklı mobilyaların kullanıldığı bir yatak odası dekorasyonu yaparken, duvarların mavi, tekstil ürünlerinin fuşya detaylı olması oldukça şık görünmesine olanak sağlayacaktır. Yalnızca fuşya renk bir puf kullanmak bile bu konuda ciddi anlamda etki edebilir. Gök mavisi duvarlar sizin için çok da iyi bir fikir değilse, mavi rengi yatak odasında başka bir unsurda kullanabilirsiniz. Mesela bu yatak başlığı olabilir.

Salonda ya da oturma odasında büyük mobilyalar seçtiyseniz koltukların üzerine pastel tonlarda küçük minderler yerleştirerek mobilyaların büyüklüğünün etkisini azaltabilirsiniz. Ufak dokunuşlar ile pastel tonların rahatlatıcı etkisini oda dekorasyonunuza yansıtabilirsiniz.

Konfordan yanaysanız L koltukları tercih edin. L koltuklar rahat oldukları kadar ortama şık ve modern bir hava katarlar. Ayrıca köşelere rahatça konulabildiği için yerden tasarruf etmenizede olanak sağlarlar. Büyük bir alana sahipseniz geniş bir L koltuğu salonunuzun merkezine de yerleştirebilirsiniz. Modern köşe koltuğunuzu sade bir orta sehpa ve raflı bir dolapla tamamlayabilirsiniz.

Halı seçiminde odaların tarzına göre halı seçimleri değişebilir. Salonda daha ağır tarzda halılar kullanılırken oturma odalarında daha spor tarzda halılar seçilebilir. Mutfaklarda halı yerine kilim kullanılabilir. Halılar odalarda kullanılan mobilyaları tamamlayıcı özellikte olmalı ve oturma grubunun renk ve desenlerine uyum sağlamalı. Sade mobilyalar tercih edilerek oda dekorasyonu yapıldıysa halı desenli tercih edilebilir fakat canlı renkler kullanıldıysa ve desenli kumaşlar içeren mobilyalar tercih edildiyse desenli halılardan uzak durmalı daha sade modeller seçilmelidir. Ayrıca halı seçimi yapılırken kolay temizlenebilen ve toz ya da kir tutmayan modelleri tercih etmekte büyük fayda var.

Perdelerin seçimi de ev dekorasyonunda oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle perde ve halıların birbiri ile uyumuna dikkat edilmeli. Eğer açık renk perdeler kullanıyorsanız koyu renk halı modelleri tercih edebilirsiniz. Desenli ve gösterişli perdeler tercih ettiyseniz bu mekanda daha sade halılar tercih edilmeli. Hem perdeleri hem halıları koyu tonlarda kullanmak mekanı boğabilir ve ortamda kasvetli bir hava yaratabilir. Kullanmaktan kaçının.

Çiçek desenli duvar kağıtları başta olmak üzere değişik desenlere sahip duvar kağıtları ile renkli bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Seçimlerinizi bu yönde yaparak hem kullanışlı hem de estetik bir görünüm yakalayabilirsiniz. Özellikle ekose ve yaprak desenleri bu yıl sıklıkla karşılaşabileceğiniz desenlerden.

Yeni evlenecekler için tasarım tüyoları ve dekorasyon önerilerimize dikkat edilerek hazırlanmış bir ev tasarım açısından etkileyici bir görünüm kazanacaktır. Tabi bunların yanı sıra kesinlike unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta da gereksiz eşyalardan ve kalabalıktan kaçınmanız olacaktır.

Önceki yazımız 2018’in mutfak tasarım trendleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın