Denizde yüzen ekolojik otel

Deniz çoğu zaman insanlarda ürkütücü bir etki yaratsa da bazen insanların hoşuna gidecek tasarımlara da ev sahipliği yapıyor. Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz yüzen otel konsepti bunun çok güzel bir örneği.

İtalyan tasarımcı Michele Puzzolante, güneş enerjisi ile çalışan deniz üstü bir yaşam ünitesi tasarlamış. Lüks bir otel ve lüks bir denizaltı gibi tasarlanan denizde yüzen ekolojik otel orijinal adı ile “Solar Floating Resort” isimli yat, sadece güneş enerjisi ile çalışıyor. Güneşten elektrik elde edebilen fotovoltaik panellere sahip yüzen otel su seviyesinin üstünde ve altında bulunan harika mekanlardan oluşuyor.

Yuvarlak bir merdiven ile inilebilen su seviyesinin altında bulunan alt kat adeta bir denizaltı keyfi tadında. Etrafı 360 derece cam ile çevrili fanus benzeri alt katta, altı adet küçük koltuk bulunuyor. Deniz altı dünyasının muhteşem güzelliğini, deniz canlılarını, köpek balıklarını, yunusları ve egzotik balıkları görebilmenin ve fotoğraflarını çekebilmenin yanı sıra, sırtınızı koltuğa yaslayarak muhteşem deniz altı keyfinin rahatlatıcı etkisini ruhunuzda hissetmenizde mümkün.

Deniz seviyesinin altında kalan cam fanus bölümünün camları herhangi bir tehlike anında kırılmayacak ve zarar görmeyecek şekilde güvenlikli ve kalın olarak tasarlanmış.

Uzunluğu 20 metre olan denizde yüzen ekolojik otelin odaları ise; 2 adet çift kişilik, 2 adette tek kişilik odalardan oluşmakta ve otel toplamda 6 kişiye kadar rahat bir konaklama imkanı sağlamaktadır. Normal lüks bir evin bütün konforunu barındıran ekolojik yüzen otel, büyük bir mutfak, yemek alanı, bir salon, yatak odaları, özel banyolar ve bir pilot oda ile toplam 110 metrekarelik iç mekan büyüklüğüne sahip.

Dış mekanda ise, büyük yarım daire şeklinde bir teras, altı adet çok şık şezlong ve harika bir jakuzi bulunuyor.

2014 yılında gerçeğe dönüşmesi beklenen denizde yüzen ekolojik otel projesinin üretim maaliyeti ise 1.8 milyon dolar olarak hesaplanmış. Şu an için satış fiyatı açıklanmayan proje oldukça büyük bir ilgi görmekte.

Yüzen oteller, yüzen evler ve yüzen ada tasarımları ilginizi çekiyorsa Tropikal cennet adası yat tasarımı ve Orsos yüzen ada başlıklı tasarımları mutlaka incelemenizi öneririz.

Önceki yazımız sürdürülebilir mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Ekolojik ev light house hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın