Ekolojik ev Lighthouse sürdürülebilir mimarinin en iyi örneği

Kingspan Off-Site, İngiltere’de konut yapımında devrim olarak nitelendirilen, karbon emisyonu sıfırlanmış, sürdürülebilir mimari kapsamında yeni bir ekolojik ev tasarımı geliştirdi. Bir evin bütün ihtiyaçları için kullanılabilecek enerjiyi kendi kendine sağlayabilen Lighthouse, yağmur suyu ve güneş enerjisinden yararlanarak kendi enerjisini kendisi üretebiliyor.

Sürdürülebilir mimari harikası olarak nitelendirilen ekolojik ev Lighthouse, günlük su ihtiyacını, yağmur suyunun arıtılması ile elde ediyor. Evde kullanılan atık sular ise yeniden kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Uzun süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan doğa dostu ekolojik evde ısı kaybı %60 daha az yaşanıyor. Sürdürülebilir evin tüm enerji ihtiyacı ise güneş enerjisi ile sağlanıyor.

İngiliz Hükümeti’nin küresel ısınmadan dolayı karbon emisyonu sıfırlanmış evlerin geleceğin yatırımı olduğunu açıklamasının ardından, İngiltere’de bundan sonra daha az enerji harcayan ve enerji ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilen sürdürülebilir evlerin daha çok dizayn edilmesi gerektiği düşünülüyor.

Kingspan Off-Site’nin ekolojik Lighthouse evleri, şu ana kadar tasarlanan diğer ekolojik evler içinde, istenilen emisyon rakamlarını yakalayarak, küreyi ısıtmayan ilk ekolojik ev olarak tarihe geçti. Tüm enerjisini kendi kendine karşılayan Lighthouse, siz tatile gittiğiniz zaman ise ürettiği enerjiyi devlete gönderiyor yada siz üretilen enerjiyi satabiliyorsunuz.  Şu an ki sistemde normal bir evde yıllık enerji gideri 500 sterlinken, Lighthouse evin yıllık enerji gideri sadece 31 sterlin. Ekolojik ev ayrıca çöpleri kullanarakta enerji üretebiliyor. Evde oturan kişiler eğer enerjiyi gereksiz yere kullanırlarsa, sistem otomatik olarak evdekileri uyarıyor.

Şu anda sadece 250 adet yapılmış olan sürdürülebilir evlerin, ilerde maliyetlerini en aza indirerek daha çok üretilmesi amaçlanıyor. Lighthouse’un öne çıkan diğer özellikleri ise; evde klima yerine rüzgar kullanılıyor olması, evin çatısı ve arka duvarında bulunan güneş enerji panelleri ile kendi enerjisini üreterek sıcak suyun banyo-mutfak gibi yerlere veriliyor olması, duvarlarda yüksek miktarda ısı yalıtımının olması ve biyolojik kaynatma kazanına sahip olmasıdır.

Önceki yazımız Bisiklet tekerleğinden saat tasarımları hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın