İtalyan mimar Luciano Pia’dan yaşayan evler projesi

Betonların arasında gökyüzüne doğru uzanan yemyeşil bir yapı hayal edin. Ne tam anlamıyla bir ağaç, ne bir park, ne de bir bina… Bunların hepsini bir araya getiren, şehir için çok güzel bir alternatif, hem göze, hem çevreye hitap eden yepyeni bir oluşum, bir çeşit şehirli ağaç ev.

İtalyan mimar Luciano Pia’nın 25 Verde, yani “25 Yeşil” adlı yaşayan evler projesi, şehrin merkezi Torino’da nefes alan, büyüyen, değişen, yani kısacası kendi içinde yaşayan bir bina projesi. Gövdesi metalden yapılmış olan yaşayan evler projesinin her köşesi envayi çeşit bitkiyle, boy boy süs havuzlarıyla çevrilmiş ve ortaya adeta mini bir orman çıkmış.

Homojenlikten uzak bir bloğu hem çevreye uygun hale getirmek, hem de içinde yaşayanlarla sokak arasında belli bir geçiş alanı yaratmak amacıyla başlanan bu proje ekolojik şehirciliğe uygun olarak tasarlanmış.

Binanın açık alanlarında 150 ve avlusunda yer alan 50 adet ağaçla dışarıdan gelen ses ve hava kirliliğini azaltan, mevsim döngüsünü yaşayan, içindekileri istenmeyen hava koşullarından koruyan canlı bir yapı olan 25 Verde evi, cephesini kaplayan ağaçlarıyla bir yandan da doğal yalıtım işlevi görerek enerji tasarrufu sağlıyor.

Toplam 63 daireden oluşan yaşayan evler projesinin iç yapısı da bildiğimiz, her biri birbiriyle aynı apartmanlara benzemiyor. Tek düze olmayan teras ve balkonlar, çeşitli şekillerdeki daireler adeta doğal bir yapının organik bir parçası gibi birbirlerini tamamlıyor. Bu arada çatı katı ise, içinde yaşayanlara özel yeşil teraslar olarak tasarlanmış.

Önceki yazımız Serenissima’nın yüzen şehir tasarımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın