Saota Mimarlık La Lucia villası

Güney Afrika’nın kuzey kıyısında yer alan KwaZulu Natal’ da bulunan çağdaş görünümlü bir sahil evi olan La Lucia villası, her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde Saota Mimarlık (Stefan Antoni Olmesdahl Truen Architects ) tarafından tasarlanmıştır.

İki katlı, oldukça geniş ve ferah kullanım alanlarına sahip La Lucia villasının zemin katında; açık ve kapalı garaj, hizmetli odası, giriş holü, açık mutfak, tuvalet, yemek ve oturma alanı, teras, bahçe ve havuz, birinci katında ise; merdiven karşısında bulunan bir oturma alanı ve kendine ait ebeveyn banyoları bulunan altı adet yatak odası yeralmaktadır. Yatak oldalarının her biri ortak teraslara açılmakta ve yer yer bu teraslar diğer odalar ile ortak kullanım alanları oluşturmaktadır.

La Lucia villası tasarlanırken çevrede bulunan Milkwood ağaçları büyük bir hassasiyet ile korunmuştur. Böylece Milkwood ağaçları arasında ve sıkı çevre denetimi olan bu bölgede yapılan binanın hem korunaklı hem de uzun ömürlü olması sağlanmıştır.

İki Milkwood ağacı ile bezenmiş sade bir giriş, eve varış duygusunu artırmaktadır. Villanın giriş holüne geldiğiniz anda eşsiz panoramik bir görüntü sizi karşılamaktadır.

La Lucia’nın zemin katı kişinin özel zevklerine göre çeşitli şekillerde düzenlenebilmektedir. Havuz bölümü ve bahçeye bakan bütün mekanların önü deniz manzaralıdır ve öğleden sonra güneş, bahçenin batı kısmında harika bir atmosfer yaratmaktadır. Denize nazır dört yatak odasının önünde ise açık teraslar bulunmaktadır.

Doğu tarafının denize bakan cephesinin bir bölümü, Milkwood ağaçlarından esinlenerek, bronzlaşmış anodize alüminyumdan yapılmış levhalar ile kaplanmıştır. Aynı zamanda bir koza görüntüsüne de benzeyen bu tasarım adeta evin imzası gibidir.

Antoni Associates tarafından yapılan sade, basit ve rahat iç tasarım ev konforu havasını vermektedir. Kum renkli cilalı beton zeminlerin, ağartılmış kerestenin, doğal derinin, gri çarşafların, demirin yumuşak ve nötr dokunuşlarının, doğa, deniz ve gök mavisi ile uyumu mükemmeldir.

Salon ve yaşam alanlarının tavanları, deniz manzarasını göz hizasına çekmek için ahşap çıtalar ile kaplanarak alçaltılmıştır. Modern tarzda dizayn edilen diğer kat tavanlarında ise ahşap ile combine edilmiş beton tavanlar dikkat çekmektedir.

SAOTA MİMARLIK LA LUCİA VİLLASI MİMARİ PROJELERİ

Bu villa tasarımı hoşunuza gittiyse, İspanya İbiza’da bulunan, modern tarzda tasarlanmış Villa Dupli Dos adındaki villa tasarımını da incelemenizi öneririz.

  

Bir Cevap Yazın