Betül Halime Timsağan tasarımı Yami koltuk

İç mimar Betül Halime Timsağan tarafından tasarlanan çevre dostu, kültürümüz ile bağdaşmış farklı bir tasarım olan Yami koltuk, mekanlarınızda farklılık yaratacak nitelikte.

İç mimar Betül Halime Timsağan tasarımını şu şekilde anlatıyor ;

İç mimarlık mesleğinin giderek yaygınlaşması ve ilgi duyulan bir meslek haline gelmesi ile yapılan tasarımlar artık lüks olmaktan çıkmış ve her kesime hitap eder hale gelmiştir. Bu sebeple lüks tasarımların yanında maliyeti düşük tasarımlarda oluşturulmalıdır ki, ‘’tasarım herkes içindir’’ sözünü benimseyen ve her kesime hitap edebilen bir iç mimar konumuna gelebilelim.

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-1

Ben bu tasarımımda, geri dönüşüm fikrinden yola çıkarak, kültürümüzde de yer etmiş kırkyama yöntemini kullandım. Bizim kırkyama dediğimiz, şu anda ise patchwork adıyla bilinen, kullanılmış eski kumaşların birbirine eklenmesi yöntemi ile yapılan bir uygulamadır.

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-2

Eski kumaşların içlerini doldurularak yaptığım rengarenk küçük yastıkçıkları birbirine birleştirerek oluşturduğum kırkyamanın en göze çarpan yanı kullanmış olduğum kumaşların renkleri. Renkleri kullanırken bence uyumdan çok ahenk daha önemli. Mesela; pembe-eflatun-mor üçlemesi ne kadar uyumlu ise, mor-yeşil-turuncu üçlemesi de bir o kadar ahenkli ve dikkat çekici. Bir de tabiki vazgeçilmez renk bütünlemeleri var. Siyahın tonları yada siyah-kırmızı-beyaz gibi. Zevkler ve renkler elbette ki tartışılmaz ama uygulayacağınız renkler ne kadar ahenkli olursa, ortaya çıkan kırkyamada bir o kadar dikkat çekici olacaktır.

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-3

Tasarımımda kullandığım en önemli malzeme ise; kırkyama yöntemi ile oluşturduğum rengarenk küçük yastıkçıkların altında kullandığım bölümün palet olması. Paletin alt kısımlarına monte ettiğim tekerlekler ile hareketi sağladım ve böylece ortaya pratik ve eğlenceli bir mobilya çıkmış oldu. Sırtınızı yaslamak içinse, paletin herhangi bir tarafına mdf koyarak destek yapabilirsiniz. Çocuk odalarında bile tercih edebileceğiniz, konforlu, estetik ve flexible bir koltuk. Metal ayaklar üzerine oturtulmuş küçük bir sehpa ile birlikte tasarım tamamlanabilir.

Yami koltuk bence hem maliyet açısından hesaplı hem de görünüş ve kullanım açısından güzel bir ürün.

Maket Fotoğrafları

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-maket-1

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-maket-2

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-maket-3designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-maket-5

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-maket-4

Teknik Çizimler

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-plan

Plan

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-on-gorunusÖn Görünüş

designcoholic-betul-halime-timsagan-tasarimi-yami-koltuk-yan-gorunus

Yan Görünüş

Kırkyama hakkında bilgi :

Kırkyama, bir dönem yoksul kesimin giyim gereksinimini karşılamak adına, çeşitli bez parçalarının bir araya getirilerek ve değişik şekillerde desenler verilerek dikilmesi sonucunda, ihtiyaç için yapılan bir el sanatıdır. Kırkyamanın geçmişiyle ilgili çok fazla bilgi yoktur ancak bu sanatın İpek Yolu ile Asya’dan Avrupa’ya geçtiği, oradan da Amerika’ya kadar gittiği ve “patchwork” adını aldığı söyleniyor.

Eskiden Anadolu’da bohçalar içinde biriktirilen küçük kumaş parçaları birbirine eklenerek değerlendirilirmiş.

Parça bohça, kırk pare gibi değişik isimlerle anılan Kırkyama, günümüzde karşımıza bir el sanatı olarak çıkıyor. Masa, sehpa, yatak örtüsü, duvar panosu, tablo, yastık ve benzeri dekoratif eşya yapmak için kullanılıyor. Yapılması zor ve sabır isteyen bu sanatın ana malzemesi ise pamuklu kumaş. Yani bildiğimiz basma, patiska. Kumaşların belli tekniklerle bir araya getirilmesiyle örtüler oluşturuluyor. Genelde bir çok parçadan oluşan bu örtülere blok deniyor.

Kırkyama gerçek ve keyifli bir el sanatı. Görüldüğü üzere bunun sonucundan ortaya çıkan üründe bir sanat eseri oluyor.

Bir önceki makalemiz Villa Aura hakkında bilgiler vermektedir.

  

Betül Halime Timsağan tasarımı Yami koltuk” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın