Eski dergilerden çöp sepeti yapımı

Okuduğunuz eski dergilerinizi ne yapıyorsunuz ? İşte size geri dönüşümün güzel örneklerinden bir tanesi daha. Her türlü okunmuş, eski dergi sayfaları kullanılarak yapılmış bir çöp sepeti.

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-1

Bu çöp sepetini yapmak için sadece bol miktarda dergi sayfasına, bir adet kaleme, yapıştırmak için ise tutkala yada slikona ihtiyacınız var o kadar. Dergi sayfalarını eşit uzunlukta kesip bir kaleme rulo şeklinde katlıyorsunuz ve kalemden çıkardıktan sonra da açılmasın diye uçlarını yapıştırıyorsunuz. Çöp tenekenizin büyüklüğüne göre yeterli sayıda ve istediğiniz kalınlıkta kağıdı bu şekilde yapmaya devam ediyorsunuz. Çöp tenekesinin tabanı için ise, yine dergi sayfalarından kestiğiniz kağıtları biraz daha kalın olmasına dikkat ederek birbiri etrafında sıkıca dolaya dolaya ve tutkal ile yapıştıra yapıştıra istediğiniz büyüklükte bir çember oluşturuyorsunuz. Yaptığınız çemberin kenarlarından başlayarak daha önce istediğiniz sayıda yapmış olduğunuz kağıt rulolarını üst üste yapıştırmaya başlıyorsunuz. En üstte yani çöp sepetinin ağız kısmında oluşturacağınız şekil ise size kalmış. İster resimde görüldüğü gibi bir yapıştırma sistemi uygular aynısını yaparsınız, ister kendi yaratıcılığınızı kullanıp farklı bir şekil ortaya çıkarırsınız. Ne olursa olsun sonuç değişmeyecektir, ortaya çıkan tasarım her şekilde mükemmel.

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-2

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-3

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-4

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-5

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-6

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-7

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-8

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-9

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-10

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-11

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-12

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-13

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-14

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-15

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-16

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-17

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-18

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-19

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-20

eski-dergilerden-cop-sepeti-yapimi-21

Geri dönüşümün en iyi örneklerinden biri olan eski dergilerden çöp sepeti uygulamasını çocuklarınızla birlikte de yapabilirsiniz. Hem el becerilerini geliştirmek hem de geri dönüşüm kavramını onlara anlatmak için eğlenceli bir fırsat olabilir.

Bir önceki yazımız Cam Üfleme Sanatı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın