Gazete kağıdından el çantası nasıl yapılır ?

İşte bir ‘’ DIY ‘’ ( Do it Yourself ) kendin yap , geri dönüşüm projesi daha. Evde fazlasıyla bulunan gazete kağıtlarını ne yapalım diye düşünmeye artık son. Hem doğa dostu hem de geri dönüşümün en iyi örneklerinden biri olan gazete kağıdını nasıl küçük bir el çantasına dönüştürebiliriz?  Ev gezmelerine giderken el işlerinizi rahatlıkla içine koyabileceğiniz, hediyenizi içine koyup biraz daha süsleyerek arkadaşınıza verebileceğiniz hatta eczaneler, bijuteriler, çorapçılar v.b satış yerlerinde rahatlıkla kullanılabilecek müthiş bir kağıt çanta fikri.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-1

Gazeteden olması çok daha güzel olsada siz favori derginizin kapak sayfalarından yada desenli kaplama kağıtlarından bile bu çanta uygulamasını yapabilirsiniz hatta kulpları kordela, boncuklu ip bile olabilir, üzerini ise istediğiniz aksesuarlar ile süsleyebilirsiniz tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Önemli olan şu plastik poşetleri hayatımızda en aza indirgemek ve doğaya yardımcı olmak. Şimdi gelelim eski gazete kağıdından yapacağımız kağıt el çantamızın yapım aşamalarına;

Öncelikle sağlam olması açısından iki kat gazete kağıdını eni: 39.4 cm ve boyu: 21.0 cm olacak şekilde kesiyoruz.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-2

Sonra alt resimde görüldüğü gibi, üstten 3.2 cm, alttan 5.0 cm olacak şekilde kıvırıyoruz. Ayrıca çantanın dört tarafının katlarını oluşturmak için ise, en sağdan 11.4 cm ölçüp yukardan aşağıya bir kalem yardımı ile çiziyoruz. Cetvelimizi kaldırmadan ölçüp işaretlediğimiz kısmın hemen yanından 7.6 cm daha ölçüyoruz ve yine yukarıdan aşağıya çizgimizi çiziyoruz sonra yine yanından 11.4 cm ölçüyoruz ve işaretliyoruz yine cetvelimizi kaldırmadan 7.6 cm daha ölçüyoruz ve çizgimizi çekiyoruz, en son olarak 1.4 cm kalıyor ve elimizle en sağdan başlayarak çizgi çektiğimiz yerlerden gazete kağıdımızı kıvırıyoruz ve katlarını oluşturuyoruz.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-3

Kıvırdığımız katları birbirine doğru katlarken üstten 3.2 cm lik kıvırdığımız kısmı hiç açmıyoruz çünkü o kısma kulplar takılacağı için sağlam olsun diye o kıvrımı yaptık. Alttaki 5.0 cm lik kıvrık kısmı ise açıyoruz, o kısım kutunun altı olacak ve 1.4 cm lik en sağ kısımı düz kalan en sol kısma gelene kadar katlıyoruz ve tutkal yardımı ile uç kısımları birbirine yapıştırıyoruz. Şu anda elimizde altı üstü açık dikdörtgen bir prizma oluştu.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-4

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-5

Oluşan altı üstü açık dikdörtgen prizmanın 5.0 cm lik, tek kat, önceden katlayıp kat yerini belirlediğimiz ucunu düzgün bir şekilde, hediye paketi kaplar gibi katlayarak el çantamızın alt kısmını oluşturuyoruz.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-6

Çantanın iç tabanına, sağlamlığını arttırmak için ölçülerine göre kartondan bir dikdörtgen kesip yapıştırıyoruz. Kulp olarakta dilediğiniz herşeyi (kablo, kordela, ayakkabı bağcığı v.b) rahatlıkla delerek takabilirsiniz, deldiğiniz yerlere yada taktığınız kulpların uçlarına boncuklar geçirebilirsiniz. Ve işte gazete kağıdı el çantamız kullanıma hazır.

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-7

gazete-kagidindan-el-cantasi-nasil-yapilir-8

İsteğinize göre, burada verilen ölçüleri değiştirerek, dilediğiniz boyutlarda ve dilediğiniz kağıtlardan bu sevimli ve çok işe yarar el çantasını yapabilirsiniz. Mutlaka deneyin, geri dönüşüme ve doğaya sizinde katkınız olsun.

Bir önceki yazımız Evde Kendi Kendinize Yapabileceğiniz Şişe Mantarından Bardak Altlığı Yapımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın