Heykel mumlar

Değişik formlarda ve renklerde tasarlanan mumlar, ev yada iş yeri dekorasyonumuzu tamamlayıcı objeler olarak büyük rol oynuyorlar. Fotoğrafta görülen heykel mumlar ise oldukça ilginç. Mumunuz yandıkça içinde bulunan ısıya dayanıklı pirinç heykelcikler mum ışığı ile birlikte yavaş yavaş görünmeye başlıyor. En sonunda mumunuz bitiyor belki ama elinizde yine dekorasyonunuzu tamamlamakta kullanabileceğiniz şık ve değişik modellerde tasarlanmış heykeller kalıyor.

Bu fikirden yola çıkarak sizde evinizde bu ilginç heykel mumlardan yapabilirsiniz. Evde mum yapmak sanılan aksine çok zor ve yapılması güç bir şey değildir. Ayrıca geri dönüşüm için evde mum yapmak oldukça güzel bir deneme olacaktır.

İHTİYACINIZ OLACAK MUM YAPIMI MALZEMELERİ

Pirinç veya ısıya dayanıklı seramik heykecikler

100 gram stearin

1 kilogram parafin

Mumu renklendirmek için; pastel boya veya mum boyası

Fitil için; saf pamuklu ip

YAPILIŞI

Kısık ateşe mum için ayırmış olduğunuz tencerede parafinleri eritin. Katılaşması için stearini de ekleyip karıştırmaya devam edin. Daha sonra bir miktar mum boyasını karışıma ilave edip tekrar karıştırmaya devam edin. Şekilli mum kalıbınıza karışımı dökün ve uygun şekilde fitilini yerleştirin. Kalıbınızdaki karışım oda sıcaklığına indikten sonra buzdolabında donmasını sağlayıp muhafaza edebilirsiniz.

MUM YAPIMININ PÜF NOKTASI

Eğer stearin ve parafin size uğraşması zor veya masraflı gelirse yada sadece hobi amaçlı farklı şekillerde mum yapmak istiyorsanız eski artık mumlarınızı da bu iş için kullanabilirsiniz.

Kalıp olarak fincan, bardak, toprak veya seramik saksı, yumurta kabuğu, ceviz kabuğu ve birçok çukur objeyi kullanabilirsiniz. Hatta portakal veya mandalinayı ucundan biraz kesip içini boşaltarak dahi mum kalıbı elde etmek mümkün.

Önceki yazımız Baskül paspas hakkında bilgiler vermektedir.

  

Heykel mumlar” için 2 yorum

  • 13 Eylül 2012 Saat 13:08
    Permalink

    Merhaba Nur hanım ,
    Sitemiz alışveriş veya ürün tanıtımı formatında bir site olmadığı için yayınladığımız tasarımların nerede satıldıkları, ne ücretlerde olduğu gibi bilgileri paylaşmıyoruz. Ancak sitemizde hoşunuza giden bu tip ürünleri nerelerden temin edebileceğinizi arama motorlarından rahatlıkla bulmanız mümkün.

    İlginiz ve alakanız için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın