Kirsten Camara tasarımı analog hafızalı masa (Analog Memory Desk)

Hani bir fikir, bir iş gelir aklınıza ya da biri bir şey söyler. Ne ajandanıza yazarsınız ne de telefona not düşersiniz, nasıl olsa aklınızda kolaylıkla tutabileceğiniz birşeydir. Ama yarım saat sonra kafanıza takılır, hatırlayamazsınız o şeyi…

“Biraz daha dikkatli ve sağlıklı beslen, spor yap, beyin jimnastiği yap ki hafızan kuvvetlensin” diye söylenirsiniz kendi kendinize. Sonra da beyninin gücüne inanıp, gözünüzü kapar, var gücünüzle hafızanızı yoklayıp hatırlamaya çalışırsınız evrenin sırrını. Taki o gücü doğru yerlere yönlendirip park halindeki bir arabayı havaya kaldırıp fırlatabilecek duruma gelene kadar J

Mutlaka iş yerinizde, evinizde çalışırken, ya da mimarlık, iç mimarlık gibi bir mesleğiniz varsa tasarım yaparken “sonra bakarım” dediğiniz ve bir daha asla dönmediğiniz onlarca küçük karalamanız, eskiziniz vardır. Ama maalesef göz önünde olmayan tüm bu fikirler aklınızdan sürekli uçup gider. Özellikle tasarım okullarında sıkça vurgulanan tasarım sürecinin lineer olmaması durumu ve sık sık geri dönüp süreci baştan almak gibi gereklilikler de bu kaydetme-biriktirme sürecini daha da önemli kılıyor. Tam da burada Minneapolis Tasarım ve Sanat Okulu öğrencisi Kirsten Camara tarafından tasarlanan bu Analog Memory Desk (analog hafızalı masa) imdada yetişiyor.

Kirsten Camara tarafından tasarlanan bu ilginç çizim masası bir kenara yazıp da ertesi gün unuttuğunuz veya kaybettiğiniz küçük notları kaydetmenin haricinde, çalışırken karalamalar yapmayı sevenler için de düşünülmüş. Her ne kadar mobil aplikasyonlar bu işlevi bir nebze karşılasa da, bu değişik çizim masası, eski moda-analog yöntemlerle çalışmayı özleyenler için iyi bir alternatif sunuyor.

kirsten-camara-tasarimi-analog-hafizali-masa-analog-memory-desk-designcoholic-1

Geçmişi nasıl hatırladığımız konusunda takıntılı bir merak halinde olan tasarımcı : “Her yıl, hatta her hafta hatırlamaya çalıştığımız yüzlerce küçük şey var. Bütün bu küçük şeylerin toplamı hayat hikâyelerimize yeni bir bakış açısı sunmaya yeter mi ?” diyerek, bu masayı tasarlamış.

Masif akçaağaç malzemeden yapılmış Analog Memory Desk (analog hafızalı masa) üst yüzey olarak kullanılan bir cam panel ve bir de kağıt rulodan oluşuyor. Masanın bir ayağında yaklaşık 1.000 metrelik bir eksiz rulosu diğer ayağında ise kullanılmış eskizlerinizi saklayan bir rulo mekanizması barındırıyor.

1.000 metrelik rulo kâğıt; listelerinizi, sadece bir kez aradığınız telefon numaralarınızı, girdiğiniz bir web sayfasındaki bir resmin piksel büyüklüğünü, bir iş yerinin kapı numarasını ve uzun zamandır hatırlamaya çalıştığınız birçok detayı kolaylıkla bulabilmenize olanak sağlarken çizim yapabileceğiniz geniş bir eskiz masası görevi de görüyor.

Tüm masanın eskiz kağıdıyla kaplanmasını sağlayan bu analog ahşap mekanizmanın bir tarafından temiz kağıt çıkarken diğer tarafında kullanılmış kağıtlar rulo halinde depolanıyor. Rulo halinde depolanan bu kullanılmış kağıtlara da istediğiniz zaman bakabiliyor ve aldığınız notları, karaladığınız şeyleri her ihtiyacınızda zorluk çekmeden görebiliyorsunuz.

Önceki yazımız Enstalasyon sanatçısı Slinkachu’nun yaptığı küçük insanlar projesi hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın