Konserve kutularından dekoratif mumluk yapımı

Kendi kendinize yapabileceğiniz, hem kolay hem de bittiğinde çok şık görünen geri dönüşüm aydınlatmalara bir örnek daha. Alışverişte aldığımız konserve gıdaları tükettikten sonra kutularını atmadan önce nasıl değerlendirebilirim diye bir düşünürüz, işte bu aydınlatma, biriktirdiğimiz konserve kutularını değerlendirmek için çok güzel bir fikir.

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-9

Özellikle konserve ton balığı kutuları bu aydınlatma için çok daha uygun olacaktır. Böylelikle hem kutuları değerlendirilip geri dönüşüme katkı sağlamış olacağız hem de çok keyifli ve çok şık bir aydınlatmaya sahip olacağız.

Gerekli malzemeler ;

  • 7 adet ton balığı konserve kutusu
  • 7 adet ahşap mandal
  • 7 adet küçük mum
  • İstediğiniz renklerde ve desenlerde kaplama kağıtları
  • Kutuları delmek için 1 adet çivi ve çekiç
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Kutuları asmak için kordela yada evde bulunan kalın bir ip
  • Ahşap askı

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-2

Önce konserve kutularımızın etrafındaki kendi orijinal etiketlerini çıkartıyoruz ve kutularımızı yıkıyoruz. İyice kuruladıktan sonra kaplama kağıtlarımızı kutuların etrafını kaplayacak şekilde ölçülendiriyoruz ve kesiyoruz. Bütün kutuların çapları eşit olduğu için bir tanesinin ölçüsünü alıp kaplama kağıtlarının hepsini ona göre kesmek daha pratik olacaktır. Böylece elimizde yedi adet şerit kaplama kağıdı olacak. Yapıştırıcıyı kaplama kağıtlarının desensiz kısmına sürüyoruz ve kutunun bir ucundan başlayıp diğer ucuna kadar döndürerek dikkatlice yapıştırıyoruz. İsterseniz kaplama kağıtlarının sadece uç kısımlarına yada kutunun belirli yerlerine yapıştırıcıyı sürerekte yapıştırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-3

Kutuları kaplama işlemi bittikten sonra kutunun üst ve arka kısmından iki küçük delik açmamız gerekiyor ki asmak için kullanacağımız ipi, o deliklerden geçirip fiyonk yaptığımız ipe bağlayabilelim. Öncelikle ince bir çivi ve çekiç yardımı ile kutuları üstten ve onun hizasına gelen kutu arkasından deliyoruz. İpin bir ucunu önce kutunun arkasındaki delikten sokuyoruz ve üstteki delikten çıkartıyoruz boşta kalan diğer uçla bağlayıp kutunun üstünden fiyonk yapıyoruz. Hepsine aynı işlemi uyguladıktan sonra asmak için kullanacağımız ve farklı uzunluklarda kestiğimiz ipleri, fiyonk yaptığımız iplere bağlıyoruz. Bu şekilde bağlama yöntemi ile konserve kutularımız sabit ve dengede kalıyor. İpi, kutuyu delmeden kutunun etrafına sararakta bağlayabilirsiniz ama o zaman da ipin kayma ihtimali fazla olacağından kutunun sabit ve dengede kalması daha zor olacaktır.

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-4

Konserve kutularını delme ve ip bağlama işlemlerini bitirdikten sonra sıra mandallarımıza geldi. İsterseniz mandalları kaplamadan da kullanabilirsiniz ama kullandığınız kaplama kağıtlarından mandalın ön yüz ölçüsüne göre kesip yapıştırırsanız daha hoş ve tamamlayıcı bir görüntü oluşturabilirsiniz. Şimdi konserve kutularımızı ahşap askımıza bağlayabiliriz. Değişik uzunluklarda kestiğimiz iplere bağladığımız kutuları kendi isteğimize göre simetrik yada asimetrik olarak ahşap askımıza sıkıca bağlıyoruz ve bağladığımız yerlere kaplama kağıdı ile kapladığımız mandallarımızı takıyoruz. Kutuların içine ister tek renk ister renkli küçük mumlar yerleştiriyoruz ve aydınlatmamız hazır.

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-5

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-6

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-7

Evde bulunan malzemelerle çok düşük maliyete kendiniz yapabileceğiniz çok şık bir aydınlatma. Balkon duvarınızda, terasınızda, yatak odanızda, banyonuzda, salonunuzda kısacası evinizin her yerinde rahatlıkla kullanabilir dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Mutlaka deneyin ve geri dönüşüme sizde katkıda bulunun.

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-8

konserve-kutularindan-dekoratif-mumluk-yapimi-1

Bir önceki yazımız, üzerinde bulunan ilginç desenleri sayesinde farklı kurabiye çeşitleri yapmaya yarayan Springerle Oklava tasarımı hakkında bilgiler verektedir.

  

Bir Cevap Yazın