Rus tasarımcılardan yaratıcı biblolar

Anya Stasenko ve Slava Leontyev, porselenden minik ve sevimli biblolar yapan Ukraynalı iki sanatçı. Renkli ve bol detaylı çalışmalar ortaya koyan sanatçıların hayal gücü sınır tanımıyor ve benzersiz işlere imza atıyorlar. Dolayısıyla oldukça sevimli olsalar da bu yaratıcı biblolar ilk başta akla gelen minik seramik biblolardan biraz daha farklı ve orijinal.

Genelde hayvanımsı figürlere yoğunlaştıkları görünen ikilinin yaptığı figürler size ilk bakışta tanıdık gelmeyebilir. Daha çok peri masallarından fırlamış gibi duran bu muzip ve sevimli yaratıklar porselenden yayılan canlı renkleri ve göz alıcı desenleriyle, en zor beğenen kişiler tarafından bile kolay benimsenebilecek gibi duruyorlar. Bir bakıma uzaktan yakından, az çok fikrimiz olan pokemonları da andırmıyor değiller aslında…

Sıradan hayvan figürlerini gerçeküstü karakteristiklerle zenginleştirerek yarattıkları biblolara göründüğünden çok daha büyük anlamlar katmayı başarmışlar bizce. Burçlardan, rüyalardan ve hayallerden etkilenen ikili, çalışmalarında deniz kabuklarını da bolca kullanıyor. Aslında seramikle çalışmak için özel eğitim almamış sanatçılar olmalarına rağmen ortaya çıkardıkları işler gerçekten  hayranlık uyandırıcı. Biri grafik tasarımcısı, diğeri ise resim öğretmeni olan Stasenko ve Leontyev, seramikle çalışma kararını ise başlangıçta ekonomik nedenler yüzünden almışlar.

5 ila 35 santim arasında oldukça küçük diyebileceğimiz boyutlarda biblolar yapan ikili için önemli olan bu yaratı sürecinden aldıkları keyif.

Önceki makalemiz Ünlü modacı Tommy Hilfiger’ın Miami’deki evi hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın