Sıvı mıknatıstan tasarlanmış Ferrolic saat

Uzay teknolojilerinde kullanmak için geliştirilen Ferrofluid, sade ve şık tasarımlarla kendine yeni bir uygulama alanı yaratıyor.

1963 yılında NASA’da bulunan Steve Pepell tarafından geliştirilen Ferrofluid (ferromanyetik sıvı,ferro sıvısı veya sıvı mıknatıs) roket yakıtının iletimi ve daha hafif cisimlerle yükün aktarımı amacıyla geliştirilmişti. Manyetik alana ve bunun sonucunda doğan etkiye tepki veren Ferrofluid, günümüzde yaratıcı tasarım projelerinde kullanılıyor.

Tasarımcı Zelf Koelman’ın sıvı mıknatıstan tasarladığı Ferrolic saat’e geçmeden önce sıvı mıknatısların çalışma pirensibi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekir.

FERRO SIVISI NEDİR, NASIL İŞLER, (SIVI MIKNATIS NEDİR)

Manyetik alan yokluğunda parçacıkların manyetik hareketleri rasgele dağılır ve sıvının belirli bir manyetizması olmaz. Ferro Sıvısı’na manyetik bir alan uygulandığında ise parçacıkların manyetik hareketleri neredeyse anında yeryüzünün manyetik çizgileri boyunca sıralanır. Ferro Sıvısı’nın manyetizması uygulanan manyetik alandaki değişimlere anında tepki verir ve manyetik alan ortadan kalktığında hareketler tekrar düzensiz bir seyir izler. Değişken bir alanda tüm sıvı, en yüksek akının olduğu bölgeye yönelen homojen bir manyetik sıvı gibi hareket eder. Bunun anlamı, Ferro Sıvıları’nın harici bir manyetik alan tarafından kusursuz olarak düzenlenebileceği ve kontrol edilebileceğidir. Manyetik sıvıyı düzende tutan kuvvetler sıvının manyetik değerine ve harici alanın değişimine orantılıdır. Bu da Fero Sıvısı’nın yani sıvı mıknatısın tutma kuvvetinin, sıvının mıknatıslanmasının veya bölgedeki manyetik alanın değiştirilmesi suretiyle ayarlanabileceği anlamına gelir.

SIVI MIKNATISTAN TASARLANMIŞ FERROLİC SAAT

sivi-miknatistan-tasarlanmis-ferrolic-saat-designcoholic-1

Tasarımcı Zelf Koelman, ferro sıvı mıknatısı kullanarak dinamik duvar saatleri hazırlıyor. Zamanı sıvı ile gösteren bu ilginç saatin içindeki sıvı mıknatısın akışı ve zaman göre form değiştirmesi sert tasarımı altındaki yumuşak yapıyı da sergiler nitelikte. Rorschach testi gibi alaca formlarla manyetik akışa uyum sağlayan Ferrofluid, hayal gücümüze de günlük antrenman niteliğinde.

Saatin içindeki alüminyuma yerleştirilmiş olan mıknatıslar sayesinde saatin zaman kadranı değiştirdiğinde sıvı görünümü de buna göre değişiyor.

sivi-miknatistan-tasarlanmis-ferrolic-saat-designcoholic-2

Saat değişip zaman aktıkça şekil değiştiren Ferrofluid saat, adeta canlı bir organizmayı andırıyor. Saat gösterimi dışında sahne gösterimleri ve neredeyse koreografik dans gibi sıvı geçişleri de izlenebilir. Henüz prototip halinde olan bu saatten sadece 24 tane üretilmiş ve tanesi 8.000 $’dan sınırlı sayıda sanat eseri olarak satışa çıkartılmış.

Şu anda ön sipariş ve geliştirme aşamasında olan sıvı mıknatıstan tasarlanmış Ferrolic saatler ilerleyen dönemde küçük öbekler halinde kullanıcılara daha ucuza sunulacak ve talebe yönelik planlama yapılacak.

Önceki yazımız Bali’nin Krallar Vadisi bölgesinde Viceroy Hotel tasarımı hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın