Uçan halı şeklinde koltuk tasarımı

Tasarımı Tonio De Roover ’e ait olan bu koltuğun adı ‘’East meets west’’. Tasarımcı doğu ve batı sentezini bir arada kullanarak, halı-koltuk-sofa karışımından bu uçan halı şeklinde koltuk tasarımını yaratmış.

ucan-hali-seklinde-koltuk-tasarimi-1

İnsanları adeta kendine davet eden bir koltuk olmasının yanı sıra, görsel anlamda heykelsi bir obje görüntüsü ve oturulduğu zaman havaya yükselme hissi veren uçan halı formu ile de oldukça dikkat çekici. Binbir Gece Masalları’nı da anımsatan koltuk aynı zamanda batı kültürünü doğu kültürü ile tanıştırmak açısından önemli bir tasarım olmuş.

ucan-hali-seklinde-koltuk-tasarimi-2

Kullanımı pratik ve boyutları küçük olduğu için bir çok alanda kullanılabilir. Özellikle müzeler, kütüphaneler, tiyatrolar, havaalanları, hastahaneler gibi halka açık yerlerde kullanımı, hem tasarımı tanıtmak hem de amacını yansıtmak açısından daha doğru olacaktır. Kamusal ve kurumsal alanlarda kullanımı belki de kültürel ayrılıkların ve anlaşmazlıkların azalmasında yardımcı ve etkili olacaktır.

ucan-hali-seklinde-koltuk-tasarimi-3

Koltuğun vurgusunu öne çıkaran ve şeklini oluşturan malzemeler ise oldukça basit ; bacakları için kullanılan malzeme  çelik (galvaniz), gövdesi için kullanılan malzeme kontrplak. Oturma bölümünde kullanılan halı ise orijinal Fars halısı. Uçan halı şeklinde koltuğun boyutları ;

Derinlik : 1600 mm.

Yükseklik : 950 mm

Genişlik : 1600 mm

Ağırlık : 41 kg

Tornio De Roover tasarımı ‘’East meets west’’ şu anda bir Fransız şirketi olan Maad’ da satışa sunulmuş durumda.

Bir önceki yazımız Doğadan İlham Alan Çanta Tasarımları hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın