Yaprak kase yapımı (Kendin yap projesi)

Sonbaharın gelişi ve ağaç yapraklarının renginin değişerek rengarenk renkler alması bir ‘’kendin yap’’ ( DIY ) projesi olan yaprak kase tasarımında oldukça etkili bir fikir olmuş. Hem güzel hem de fonksiyonel olan sonbahar yapraklarından oluşmuş yaprak kasenin yapımında, gerçek yapraklar yerine sonbahar yaprağı formu verilmiş ince, bez yapraklar tercih edilmiş.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-1

İşte yaprak kase yapımında kullanılan malzemeler;

 • Sonbahar yaprakları renklerinde seçtiğiniz yeterli miktarda ince ve bez yapraklar. ( Yapraklar ne kadar ince ve yumuşak olurlarsa balona yapıştırmak ve balonun şeklini almalarını sağlamak o kadar kolay olur )
 • Mod podge tutkal
 • 1 adet kase ( Tutkalı koymak için )
 • Köpük fırça
 • Balon
 • Makas
 • Karıştırma kabı ( Balonu şişirdikten sonra balonun sabit durması için yuvarlak bir karıştırma kabına ihtiyaç olacak )
 • Nemli bir bez ( Ellerinizi tutkaldan anında temizlemek için mutlaka yanınızda bulundurmalısınız )

Yapım aşaması :

 • Yaprakların kenarlarındaki (eğer varsa) küçük iplik çıkıntılarını makas yardımı ile önce kesiyoruz ve yaprakları düzeltiyoruz.
 • İnce ve bez yaprakların arkasında bulunan plastikten yapılmış ne kadar sap ve damar varsa hepsini makas yardımı ile  dikkatlice kesiyoruz ve çıkarıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi, yaprakların balon üzerine daha kolay yapışmasını ve daha kolay şekil almalarını sağlamak.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-2

 • Yaprak kasemizi yapmak istediğimiz büyüklüğe göre (küçük-orta-büyük) balonumuzu şişiriyoruz ve balonu şişirdiğimiz büyüklüğe göre uygun bir karıştırma kabının içerisine oturtuyoruz ve iyice sıkışmasını sağlıyoruz. Bu işlem balonun sabit durması için çok önemli. Evinizde bulunan herhangi büyüklükte bir karıştırma kabına göre de balonu şişirebilir, kasenizi karıştırma kabınıza göre şişirdiğiniz balon büyüklüğünde de yapabilirsiniz.
 • Mod podge tutkalı kasenin içerisine yeterli miktarda boşaltıyoruz ve köpük fırçamız yardımıyla balonun üst orta kısmından başlayarak her yerine (karıştırma kabının üstünde kalan kısmına) ince bir tabaka halinde tutkalı uyguluyoruz. 30 sn. kadar bekliyoruz.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-3

 • Tutkalladığımız balonun en üstüne bir adet yaprak yerleştiriyoruz ve yine 30 sn. kadar bekliyoruz (beklememizin sebebi mod podge tutkalın bu süre içinde daha yapışkan bir hal alıyor olması) ve köpük fırça yada parmaklarınız yardımıyla (nemli bezimizi yanımızdan ayırmıyoruz, yapıştırma aşamasında parmaklarımızı da kullanacağımız için her an ihtiyaç duyabiliriz) iyice yapıştıriyoruz. Yaprakta kabarıklık kalmamasına dikkat ediyoruz ve tekrar yaprağın üzerine ince bir tabaka halinde mod podge tutkal sürüyoruz ve tekrar köpük fırça yardımı ile iyice düzeltiyoruz ve yaprağın yapışmasını sağlıyoruz. Yapıştırma aşaması için altta görünen fotoğraflara bakarak yardım alabilirsiniz.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-4

 • Elimizdeki yapraklar büyüklü küçüklü ise önce büyük yaprakları balonun üzerine, birbirlerinin üzerine gelecek şekilde yapıştırıyoruz eğer arada açıklık kalırsa küçük yaprakları araları kapatmak için kullanıyoruz.
 • Bütün yaprakları bu şekilde yapıştırıp işimiz bittiğinde en az 1 saat tutkalın kuruması için bekliyoruz.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-5

 • Mod podge tutkal kuruduğunda, yavaşça balonu karıştırma kabının içerisinden çıkarıyoruz ve balonun bağlı olan ucunu açarak yavaş yavaş havasını boşaltıyoruz. Balon sönmeye başladığı zaman yapraklarıda aşağıya çekerek şeklini bozabilir, bu durumda endişelenmeyin çünkü 1 dakika sonra yapraklar orijinal şekline geri döner.
 • Balonu tamamen çıkardığınızda kasenin kenarları sert ve sabit olacaktır. Diğer yerlerinde açılmalar olursa tekrar mod podge tutkalınızdan yardım alabilirsiniz.

designcoholic-yaprak-kase-yapimi-kendin-yap-projesi-6

Oldukça şık görünümlü ve yapımı kolay yaprak kasemiz hazır. Özellikle yeni yılı karşılayacağımız şu günlerde, kasenizin içerisini renkli renkli yeni yıl şekerleri ile doldurabilir misafirlerinize ikram ederek onları şaşırtabilirsiniz.

Bir önceki yazımız Porselen Danteller hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın