Çiçekli ayakkabılar – Michel Tcherevkoff

Fotoğraflarda görülen bu çiçekli ayakkabıların gerçek olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İkonik fotoğraf sanatçısı Michel Tcherevkoff tarafından tasarlanan çiçekli ayakkabılar dijital teknolojiden yararlanılarak ortaya çıkmış bir çalışma.

Paris’te hukuk eğitimi alan Michel Tcherevkoff, New York’ta modellik yapan kız kardeşini ziyaret etmeye gittiğinde, orada kalıp kariyerini değiştirmeye ve reklam fotoğrafçısı olmaya karar vermiş. Otuz yılı aşkın bir fotoğraf kariyerine sahip olan sanatçı, reklam, kurumsal, tasarım ve editoryal istemciler için eşsiz yeteneğini kullanarak görsel bir metafor oluşturuyor. Uluslararası platformda da Technicolor paleti ve avangart tasarımları ile tanınan ve adından sıkça bahsettiren Michel Tcherevkoff, bilgisayar efektleri ve photoshop kullanarak yarattığı çalışmalarında asıl olarak hayal gücünü kullanıyor.

Sanatçı fotoğraflardaki çiçekli ayakkabıları tasarlarken, üzerinde benekleri olan ve baş aşağı duran bir yapraktan esinlenmiş. Diğer ayakkabı tasarımları içinde aynı yöntemi kullanan sanatçı, çeşitli çiçeklerin, yaprakların ve dalların fotoğraflarını çekerek ve photoshop üzerinde kendi hayal gücüne göre öğeleri düzenleyerek Shoe Fleur sanal çiçekli ayakkabılar serisini yaratmış.

Michel Tcherevkoff masanın üzerinde duran bir yaprağı ayakkabı gibi görüp düşünebilen ve photoshop ortamında yeni tasarımlar yaratan bir fotoğraf sanatçısı. Aslında photoshop Michel Tcherevkoff için sadece bir araç, asıl önemli olan orijinal fotoğrafik içeriğe çok daha karmaşık bir yaklaşımla bakabilmesi ve bunun sonucunda da başarılı çalışmalar ortaya çıkarabilmesi.

Dünyanın önde gelen kavramsal fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilen Michel Tcherevkoff, Avon, L’Oreal, Revlon, Pfizer, Prescriptives, Valentino gibi tanınmış firmalar ile de çalışarak dikkat çekici görüntüler yaratmaya devam ediyor.

Michel Tcherevkoff’a ait Shoe Fleur sanal çiçekli ayakkabılar serisinin tamamını görmek ve yakından incelemek için shoefleur.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki makalemiz Daniel Arsham tasarımı ilginç Cam heykeller hakkında bilgiler vermektedir.bilgiler

  

Bir Cevap Yazın