Karatahta buzdolabı

Eski ve sıkıcı buzdolaplarınız için müthiş bir fikir! Eski buzdolabınızın dış yüzeyini bir karatahtaya dönüştürmeyi ister misiniz? İlk anda biraz düşündürücü olan bu fikir uygulandıktan sonra sizin ve çocuklarınız için eğlenceli bir hal alacaktır. Üstelik hem mutfağınıza ayrı bir hava katacak hem de gelenlerin ilgisini üzerine çekecek bir buzdolabına sahip olcaksınız.

designcoholic-karatahta-buzdolabi-1

designcoholic-karatahta-buzdolabi-2

designcoholic-karatahta-buzdolabi-3

designcoholic-karatahta-buzdolabi-4

designcoholic-karatahta-buzdolabi-5

designcoholic-karatahta-buzdolabi-6

designcoholic-karatahta-buzdolabi-7

designcoholic-karatahta-buzdolabi-8

designcoholic-karatahta-buzdolabi-9

designcoholic-karatahta-buzdolabi-10

designcoholic-karatahta-buzdolabi-11

designcoholic-karatahta-buzdolabi-12

designcoholic-karatahta-buzdolabi-13

designcoholic-karatahta-buzdolabi-14

designcoholic-karatahta-buzdolabi-15

designcoholic-karatahta-buzdolabi-16

designcoholic-karatahta-buzdolabi-17

designcoholic-karatahta-buzdolabi-18

designcoholic-karatahta-buzdolabi-19

designcoholic-karatahta-buzdolabi-20

designcoholic-karatahta-buzdolabi-21

Evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz karatahta buzdolabı için gerekli malzemeler;

  • Kaliteli küçük bir silindir fırça ( boya yapıldığında hava kabarcıkları bırakmayacak kaliteli bir fırça seçilmeli )
  • Büyük fırçanın ulaşamadığı yerleri boyamada kullanabileceğiniz yada rötuş yapabileceğiniz küçük, mümkünse açılı bir fırça
  • Maskeleme bandı
  • Boyayı koyacağınız boya kovası
  • Kuru ve nemli bezler
  • Zımpara kağıdı ( eğer buzdolabınızın yüzeyi paslanmışsa yada boya döküntüleri var ise gerekli )
  • Manyetik astar boya
  • Karatahta boyası ( Siyah renkte yada aldığınız yerde renk çeşitleri var ise istediğiniz renkte olabilir )

Önce buzdolabının dış yüzeyini nemli bir bezle güzelce temizliyoruz ve kuruluyoruz. Dış yüzey pürüzsüz ve temiz olmalı. Eğer buzdolabı çok eskiyse ve dış yüzeyinde paslanmalar yada boya döküntüleri oluştuysa mutlaka zımparalama işlemini yapmamız gerekiyor. Zımparalama işlemi bittikten sonra buzdolabının yüzeyini tekrar silmemiz ve kurulamamız gerekli ( tozlar yine gitmezse vakum işlemi uygulayabilirsiniz ) eğer zımpara tozları yüzeyde kalırsa boya işleminden istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Sonrasında maskeleme bandını kullanarak buzdolabının kollarını ( eğer yerinden çıkıyorsa çıkarabilir sonra tekrar takabilirsiniz ) yada boyanmasını istemediğimiz yüzeylerine bantlama işlemini uyguluyoruz. Buzdolabının altına, eğer olursa boya akmalarını önlemek için gazete kağıdı yada naylon sermemizde fayda var.

Boyama işlemine başlamadan önce manyetik astar boyayı iyice karıştırıp boya kovasına boşaltıyoruz. Manyetik astar boya uygulaması biraz zahmetli ve dikkat isteyen bir işlem. Silindir fırçamızı kullanarak buzdolabının yüzeyine ince bir kat sürmemiz gerekiyor ( Eğer buzdolabınızın yüzeyi düz bir yüzey ise istediğiniz yöne doğru boyama işlemini yapabilirsiniz ama buzdolabınızın yüzeyinde enine veya dikine çizgiler bulunuyorsa çizgiler hangi yöndeyse o yöne doğru boyama işlemini yapmalısınız ). Silindir fırça ile boyayamadığımız ve rötuş uygulamamız gereken yerler için küçük ve açılı fırçamızı kullanmalıyız. Manyetik astar boyamızı uygularken boyadığımız her yüzeye eşit miktarda boya sürmeye dikkat etmeliyiz. Eğer gelişi güzel sürer yada eşit miktarda süremezsek kurumaya bıraktığımız zaman fazla sürdüğümüz yerler geç, az sürdüğümüz yerler erken kurur buda kuruma işlemini zorlaştırır. Bu işlemi buzdolabının tüm yüzeyini boyadıktan sonra üç kez daha tekrar ediyoruz. Yani buzdolabının yüzeyini üç kez manyetik astar boya ile boyuyoruz ve her boyama işleminden sonra kuruması için 30’ar dakika bekliyoruz. Ne kadar iyi kurursa sonrasında uygulayacağımız manyetik astar boya o kadar pürüzsüz ve kapatıcı olacaktır ( Acelesi olmayanlar, manyetik astar boya işlemini akşam uygulayıp sabaha kadar bekleyebilir sonrasında karatahta boyasını sürebilirler ). Manyetik astar boyama işlemi tamamen bittikten sonra mutlaka silindir fırçamızı, diğer küçük fırçamızı ve boya kovamızı temizliyoruz çünkü karatahta boyama işleminde de yine aynı malzemeleri kullanacağız.

90 dakikanın sonunda manyetik astar boyamızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra son işleme yani karatahta boyasını uygulama işlemine geçiyoruz. Karatahta boyamızı kullanmadan önce iyice karıştırıyoruz ve boya kovamıza döküyoruz. Silindir fırçamızı kullanarak aynı manyetik astar boyamızda olduğu gibi buzdolabının yüzeyine eşit ve ince bir kat sürmeye özen gösteriyoruz. İlk katın boyama işlemi bittikten sonra 4 saat bekliyoruz. Süre bittikten sonra aynı işlemi ikinci kez uyguluyoruz ve bir 4 saat daha bekliyoruz ve yüzeyin gerçekten sertleşmesini sağlayan üçüncü katı uyguluyoruz. Üçüncü katı uyguladıktan sonra bekleme süremiz 2-3 gün. Bu son bekleyişin ardından, buzdolabının karatahta boyası uyguladığımız tüm yüzeylerini ileri-geri yada yukarı-aşağı, bir tebeşir parçası kullanarak karalayoruz sonra da hepsini siliyoruz ve karatahta buzdolabımız sonunda kullanıma hazır. Temiz nemli bir havlu yada bez ile yukarıdan aşağıya silerek karatahta buzdolabınızın temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

Buzdolabınızda ve buzdolabınızı kullandığınız mekanda şaşırtıcı bir değişiklik istiyorsanız karatahta buzdolabı tam size göre bir fikir. Evinize gelen misafirleriniz için de oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı olacaktır. Yemek planlarınızı yapabileceğiniz, alışveriş listelerinizi yazabileceğiniz, notlarınızı alabileceğiniz, her zaman elinizin altında olacak kocaman bir not defteri. Örneğin gün içerisinde yapacağınız yemekleri tahtanıza yazabilir ve aile bireyleri yemek listenizi beğenip beğenmediklerini yada ne yemek istediklerini size bildirmek için bu karatahta buzdolabını keyifle kullanabilirler. Mutfak hayatınıza daha fazla lezzet ve keyif katmak için bu fikri mutlaka uygulayın !!!

Bir önceki makalemiz Everglide Katlanabilir Bisiklet hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın