Kullanışlı mutfak dolapları ve dolap tasarım önerileri

“Keşke mutfağım daha büyük ve kullanışlı olsa” tüm ev hanımlarının sıklıkla kullandığı cümlelerden biridir. Ne yazık ki herkesin mutfağı tasarım dergileri ve sitelerinde olduğu gibi ferah ve geniş olmaya biliyor. Durum böyle olunca da eldeki ile yetinmek zorunda kalınıyor. Kullanışlı bir mutfağa sahip olmak için her zaman büyük ve geniş alanlara gerek yoktur. Yapılacak titiz bir çalışmayla tekrar düzenlenecek bir mutfak size yeni kullanım alanları kazandıracaktır.

Mutfak düzenleme denildiğinde elbette akla ilk olarak dolap içlerini tekrar düzenleyerek kullanışlı mutfak dolaplarına sahip olmak gelir. Yeterince alan bulunamayan tüm mekanlarda yapıldığı gibi mutfak dolaplarınızı da düzenlerken dolap içlerinin kullanımını iki boyutlu olarak değil, üç boyutlu olarak düşünmek gerekir. Yani, mutfak dolaplarınızın kullanımını gözden geçirirken sadece dolap alanınızı (enini ve derinliğini) değil, yüksekliğini de mutlaka inceleyin ve kullanıma kazandırın. Bu sayede mutfak dolaplarınızın içindeki ölü alanları daha aza indirgemiş olursunuz.

Düzeni oturmuş bir mutfağı kullanışlı bir hale getirmenin en basit yollarından biri; mutfakta kullandığınız tüm alet ve edevatı kullanıldıkları yere yakın bir konumda muhafaza etmektir. Örneğin; tencere ve tavalarınızı ocağınızın yakınındaki dolap veya derin çekmecelere, tabak ve çanaklarınızı ise bulaşık makinenizin civarındaki dolaplara yerleştirmeniz kullanım açısından sizi oldukça rahatlacaktır.

Kullanışlı mutfak dolapları elde etmek için yapacağınız dolap düzenlemesinde işinizi biraz kolaylaştırabilmek için aşağıdaki mutfak dolabı fotoğrafları ve dolap tasarım önerilerine göz atmanızda fayda var.

DAHA KULLANIŞLI BİR MUTFAK DOLABI İÇİN TABAKLARI DİKEY YERLEŞTİRİN

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-1

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-2

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-3

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-4

Normalde mutfak dolaplarında üst dolap içlerine yatay şekilde üst üste konulan tabak ve benzeri gereçleri dikey olarak kullanmak size hem yer hemde kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bu şekilde dikey çözümlerde alttaki tabak veya kaselerden birini almak için üzerlerindeki kap kacağıda indirmek zorunda kalmazsınız. Tabakları dolap içlerinde dikey şekilde kullanmak için pek çok ebat ve şekilde tabaklığı tüm yapı marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ufak bir dokunuşla yapacağınız bu düzenleme elbette kullanışlı bir mutfak dolabına sahip olmanızın ilk adımı.

DAHA KULLANIŞLI BİR MUTFAK DOLABI İÇİN RAF ALTLARINI DEĞERLENDİRİN

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-5

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-6

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-7

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-8

Kullanışlı mutfak dolapları elde etmek için ölü alanlarınların büyük çoğunluğunu oluşturan raf altlarını çok iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Mutfak dolabı içini düzenlerken raflarınızın altındaki boşlukları değerlendirmek için raflara asılan veya sabitlenebilen askılı sepetler kullanabilirsiniz. Bunlar size extra raf alanı sağlar ve böylelikle dolap içindeki tüm ölü alanları en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.

DAHA KULLANIŞLI BİR MUTFAK DOLABI İÇİN KAPAKLARIN YERİNİ DÜZENLEYİN

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-9

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-10

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-11

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-12

Doplapların içinde bir türlü nereye nasıl yerleştireceğinizi bilemediğiniz tencere kapakları, ufak boy tavalar her zaman karmaşaya neden olur. Tencere, tava kapaklarınızı düzenli tutabilmek, istediğiniz boydaki kapağı kolayca bulup kullanabilmeniz için önemlidir. Dolap kapaklarının iç taraflarını bu iş için kullanabilirsiniz. Şayet kapak içlerini kullanmayı tercih etmezseniz kapakları düzenli ve kullanışlı bir şekilde dizebileceğiniz bir yerleşim standı edinebilirsiniz.

DAHA KULLANIŞLI BİR MUTFAK DOLABI İÇİN KÖŞE DOLAPLARI KULLANIN

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-13

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-14

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-15

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-16

Özellikle alt köşe mutfak dolabı içindeki ölü alanları aktif olarak kullanabilmek kullanışlı bir mutfakta mutlaka olması gereken bir ayrıntıdır. Bu şöke dolaplar oldukça büyük bir hacme sahiptir. Doğru şekilde değerlendirildiği taktirde pek çok mutfak malzemesi bu köşe dolaplarda depolanabilir.

DAHA KULLANIŞLI BİR MUTFAK DOLABI İÇİN HAREKETLİ RAFLAR TERCİH EDİN

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-17

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-18

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-19

kullanisli-mutfak-dolaplari-ve-dolap-tasarim-onerileri-designcoholic-20

Mutfak dolaplarınızın içinde sabit raflar yerine, çekmece gibi hareketli raflar kullanırsanız, daha çok eşyayı yerleştirebilir ve aradığınıza daha kolay ulaşırsınız. Dolap içi çözümleri için ayrıca, ayarlanabilir kiler sepeti, dokunmatik kapak sistemleri, çeşitli mutfak kiler sistemleri, fonksiyonel ocak ve fırınlar, dolap gibi görünen buzdolapları ile mutfağınızı çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Tüm bu yardımcı aksesuarları kullanarak, elektronik ev aletleriniz için de yerden tasarruf sağlarken aynı zamanda daha çok saklama alanı kazanmış olursunuz.

Önceki makalemiz Özel yapım motosikletler, el yapımı motorlar hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın