Kullanışlı ve fonksiyonel mutfak sistemleri

Bu yazımızda, sıklıkla kullandığımız mekanların başında yer alan mutfakların daha verimli kullanılabilmesine olanak sağlayan, kullanışlı ve fonksiyonel mutfak sistemleri hakkında çeşitli yararlı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Mutfak dolaplarında ölü alan olarak kalan köşe dolaplarını kullanışlı hale getirebileceğiniz mutfak donanımlarından, ayarlanabilir kiler sepetleri, kapak kulpu kullanmadan tek bir parmak hareketi ile açılan dokunmatik kapak sistemlerine kadar pek çok fonksiyonel mutfak donanımı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu makalemizi okuduktan sonra mutfaklarınızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Mutfak dolaplarının içlerini düzenli bir hale sokarak, dolapları daha verimli kullanmayı hedefleyen fonksiyonel mutfak donanımları sayesinde daha düzenli ve aradığınızı kolayca bulabileceğiniz fonksiyonel bir mutfağa sahip olmanız mümkün. Mutfaklarda en fazla ölü alana sahip ve problemli nokta olarak adlandırılan alt köşe dolaplar ve bu dolapları nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında bilgilerle yazımıza başlayalım.

kullanisli-ve-fonksiyonel-mutfak-sistemleri-designcoholic-5

MUTFAK DOLABI KÖŞE ÇÖZÜMLERİ

L şeklindeki bir mutfakta, iki tezgahın birleştiği noktada meydana gelen köşe dolaplar, kullanım için geniş bir alana sahip fakat ölü bir noktadır. Bu tip alt köşe dolaplar genelde üç şekilde kulanışlı bir hale getirilebilir.

Mutfağınızda saklamanız gereken tüp, su damacanası gibi yer kaplayan ancak sık kullanmadığınız eşyalar için bu köşe dolapları kullanabilirsiniz. Şayet tercihiniz bu yönde ise dolap içlerine monte edilen ve genellikle paslanmaz metal malzemelerden üretilen tüpçek veya raylı tüp kızağı gibi sistemler kullanarak rahat bir şekilde tüp, su damacası gibi büyük ve ağır eşyalarınızı bu dolapta saklayabilirsiniz. Bu gibi dolap içi raylı sistemler üzerine koyulacak ağır eşyaları kolayca ileri geri hareket ettirmenize olanak sağlayacaktır.

Yine alt köşe dolaplar için tasarlanmış genellikle köşe dolabın kapağına monte edilmiş ve kapağın açılması ile birlikte hareket eden köşe dolap için sürgülü sepetler veya frenli kör köşe sistemleri kullanarak bu köşeyi değerlendirebilirsiniz. Örnek olarak buradan İntema mutfağın çözümlerine, buradan da Viole’nin çözümlerine bakabilirsiniz.

Bunların haricinde bu ölü noktaların değerlendirilmesi için farklı bir yaklaşım sunan, oldukça şık köşe çekmece sistemleri de bulunmakta. Ölü köşeleri dolap yerine çekmece olarak değerlendirmeyi tercih edenler Blum’un sistemlerini buradan inceleyebilirler.

kullanisli-ve-fonksiyonel-mutfak-sistemleri-designcoholic-1

MUTFAK DOLABI KİLER SİSTEMLERİ

Mutfak dolabı kiler sistemleri, genellikle buzdolabı yanında bulunan boy dolaplarda kullanılan, çelik tel malzemelerden yapılmış, kat kat sepetlerden oluşan sistemlerdir. Boy dolap bulunmayan mutfakların tezgah altı dolapları için tasarlanmış pek çok kiler sistemi modelini de piyasada bulmak mümkün. İçlerine kavanoz, baharatlık, un, makakarna gibi pek çok malzemeyi düzgün bir şekilde istifleyebilmenize olanak sağlayan mutfak kiler dolapları, mutfaklar için neredeyse vazgeçilmez sistemlerdir.

Kiler dolabı kapağına bağlı, teleskobik veya bilyalı sistemler ile çalışan pek çok modeli bulunan kiler sepetleri ile alakalı Hafele firmasının yapmış olduğu çözümlere buraya tıklayarak, Viole firmasının yapmış olduğu çözümlere buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

kullanisli-ve-fonksiyonel-mutfak-sistemleri-designcoholic-3

ÇEKMECE İÇİ DÜZENLEYİCİLER

Metal ve plastik aksamlı pek çok farklı çeşidi bulunan çekmece içi düzenleme aksesuarları, oldukça kullanışlı ve çekmece içlerini düzenli tutmaya yarayan aksesuarlardır. Çekmeceyi açtığınızda aradığınızı kolayca bulabileceğiniz çekmece içi sistemlere örnek olarak buradan Samet, buradan da Grass firmasına ait ürünleri inceleyebilirsiniz.

kullanisli-ve-fonksiyonel-mutfak-sistemleri-designcoholic-4

DOKUNMATİK MUTFAK KAPAKLARI

Üzerinde kulp bulmayan, mutfak dolaplarını dekoratif açıdan da oldukça şık gösteren dokunmatik mutfak dolabı, çekmece ve kapak sistemleri, ufak bir dokunuşla açılıp kapanabilen, kolay kullanılabilir sistemlerdir.

Eliniz kirli veya dolu iken ufak bir kol veya dirsek teması ile bile açabileceğiniz mutfak kapakları, kullanımı açısında oldukça pratiktir. Yaylı pim, elektromekanik gibi farklı çeşitleri bulunan dokunmatik kapak sistemlerinin önde gelen isimlerinden Hettich firmasının ürünlerini görmek için buraya, Blum firmasının ürünlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tüm bu sistemlerin dışında tercih edebileceğiniz, dönebilen kiler dolapları, dolap içleri veya kapaklarına monte edilerek bulaşık, toz bezleri ve hatta elektrikli süpürgenizi bile düzenli bir şekilde kaldırmanıza imkan tanıyan temizlik malzeme dolabı sistemleri, şişelikler, tencere ve tabaklıklar, geniş saklama hacimleri sağlayan tezgah altı üniteleri gibi kullanışlı ve fonksiyonel mutfak sistemleri için aşağıdaki linkleri de ziyaret edebilirsiniz.

www.viole.com.trwww.samet.com.tr – www.hettich.com – www.hafele.com.tr – www.blum.com/tr – www.kesseboehmer.com – www.grass.at

Önceki yazımız, Malezya Port Dickson’da bulunan otantik Spa merkezlerinden Avi Spa hakkında bilgiler vermektedir. Çeşitli tedavi banyoları ve uzakdoğu Spa kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenlerin bu yazımızı da mutlaka okumasını öneririz.

  

Bir Cevap Yazın