Oval mutfak modelleri ve tezgahları

Sizler için derlediğimiz ,büyük, küçük her ebattaki mutfağa göre pek çok model alternatifi bulunan, fonksiyonel, modern oval mutfak modelleri ve tezgahları eminiz çok hoşunuza gidecek.

Mutfaklarında zerafetin yanı sıra fonksiyonelliğe de önem verenlerin sıklıkla tercih ettiği modern ada mutfak modellerinden, yuvarlak mutfak köşe takımlarına, oval mutfak dolap modellerinden, yuvarlak mutfak tezgahlarına kadar pek çok mutfak tasarımını bir arada bulabileceğiniz bu modeller, yapmayı düşündüğünüz mutfaklar için size ilham ve değişik fikirler verecektir.

Sizlere yuvarlak hatlı, oval mutfaklar hakkında, olabilecek her fikri ve mutfak dekorasyon önerilerini sunabilmek için hazırladığımız 30 adet kavisli mutfak modelini gelin aşağıdaki örneklerle beraber inceleyelim.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-1

Günümüzde yuvarlak hatlı ve oval formlara sahip mutfak tezgahlarna uyumlu evye, ocak gibi pek çok mutfak ürününün kullanıcılara sunulması ile kavisli hatlara sahip mutfakların tasarlanıp uygulamaya geçirilmesi oldukça kolaylaşmıştır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-2

İnceleyeceğiniz mutfak modellerinde de görebileceğiniz gibi bu tip mutfaklarda alt dolapların şekil ve formuna uygun kavisli kapaklar ve çekmeceler oldukça şık ve modern gözükmekte. İlk bakışta insanda, çekmece ve alt dolapların kavisli şekiller nedeni ile iç kısımlarında yer kaybı yaşanacağı fikri uyansa da, pek çok ihtiyaca cevap vermek için özel olarak tasarlanmış çekmece iç bölmeleri, dolap içi ray ve raf sistemleri mümkün olan her boşluğu en iyi şekilde değerlendirmektedir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-3

Yarım ada şeklindeki mutfaklarda, yıkama ve pişirme tezgahlarının en ölçüleri 60 santim civarında, ön hazırlık, servis veya günlük yemek yeme için kullanılacak tezgah kısımları ihtiyaçlar doğrultusunda 80 santim ila 120 santim arası, rahat kullanılabilecek ebatlarda olabilir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-4

İstek ve ihtiyaca göre ada mutfağın bir köşesine yapılabilecek 110 santim yüksekliğinde bir fiskos tezgahı, siz mutfakta işinizi yaparken evde yaşayan diğer bireylerin sizinle sohbet etmesine veya mutfakta alan işgal etmeden birşeyler içmesine olanak sağlayacak bir köşe olacaktır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-5

Bu gibi mutfak ve yemek tezgahlarında yükseklikleri ayarlanabilen, amortisörlü sandalye ve tabureler kullanmanız, büyük küçük herkesin rahat bir şekilde tezgahı kullanmasına imkan verecektir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-6

Mutfağın duvardan uzaklaşıp, ada şeklini aldığı noktada, kullandığınız tezgah yüzeyine dışarıdan erişimi engellemek istiyorsanız, yukarıdaki mutfak tasarımında olduğu gibi bir konsol tezgah kullanabilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-7

Kavisli mutfaklar, her zaman ada mutfak şeklinde olmayabilir. Keza Türkiye’nin eski mimari yapılarını göz önünde bulurduğumuz zaman, çoğu binada bulunan ufak ve dar mutfak ebatları bu gibi ada mutfakların yapımına imkan vermememktedir. Ancak bu, oval hatlara sahip bir mutfağa sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor. Yukarıdaki mutfak dizaynında olduğu gibi küçük mutfaklarda da bu tarz tasarımların yapılmasının mümkün olduğunu görebilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-8

Mutfakta fazla zaman geçirmeyenler için tasarlanmış üst fotoğraftaki gibi kompakt mutfak sistemleri, yerden tasarruf etmek amacı ile düşünülmüş sistemlerdir. Yazlık veya daha az kullandığınız ikinci bir eviniz varsa bu tarz kompakt tasarımları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-9

Oval mutfak modelleri, formları nedeni ile modern bir görünüme sahip tasarımlardır. Bu modelleri daha da modern bir görünüme kavuşturmak için, siyah ve kırmızı gibi sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanıldığı kombinasyonlar mutfağı daha modern ve zengin gösterecektir. Siyah granit tezgahlar ve parlak kırmızı lake’den yapılmış dolap kapakları gibi alternatif renk ve malzeme çözümlerini modern bir mutfak görünümü sağlamak için kullanabilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-10

Yuvarlak ada mutfak tezgahı üzerinde bulunan ocağın havalandırması için çok güzel modern davlumbaz modelleri de bulunmakta. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen krom ve paslanmaz davlumbazlar hem dekorasyonu tamamlıyor hemde yemek kokularının mutfağa yayılmasını önlüyor.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-11

 

Büyük bir mutfağa sahip olanların tercih edebileceği, daha komplike mutfak modülü sistemleri de bulunmakta. Yukarıdaki tasarımda gözüküktüğü gibi büyük yuvarlak bir ada mutfak modülü, içerisinde sıcak ve soğuk tezgahları bir arada barındırmakta. Ayrıca bu gibi modüllerde yapılabilecek bir üst taç ile adanın aydınlatması sağlanıp davlumbazın havalandırma borularının da gizlenmesi mümkün kılınıyor.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-12

Renkli ve hareketli bir kişiliğiniz varsa mutfağınızda göz alıcı renkleri tercih edebilirsiniz. Parlak sarı lake’den yapılmış mutfak dolapları, gri renki mutfak graniti veya corian tezgahlar ile birlikte kullanıldığında harika bir renk uyumu sağlar. Bu renklere uygun olarak seçeceğiniz paslanmaz krom buzdolabı, bulaşık makinesi, ankastre fırın, davlumbaz ve evye ile de mutfağınızda muhteşem bir uyum yakalayabilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-13

Corian tezgahlar yine son yıllarda mutfaklarda da kullanılmaya başlayan, çizilmeye ve bıçak gibi kesici mutfak aletlerinin darbelerine dayanıklı malzemelerdir. Corian malzemeler ayrıca yekpare tezgahların yapımına da olanak sağlamaktadırlar. Oval mutfak tezgahının tek parça halinde yapılması, hatta bu tezgah ile bir bütün halinde yapılmış corian evyeler oldukça kullanışlı ve modern çizgilere sahiptir. Yukarıdaki mutfak dizaynı yekpare yapılmış corian tezgah ve evyesi için güzel bir örnek.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-14

Mutfak tezgah üstlerinde kullanılacak cam fiskos tezgahları, mat camlardan yapılmış mutfak dolabı veya kiler kapakları mutfağınıza modern bir hava katacaktır. Özellikle beyaz mutfaklarda oldukça hoş duran kumlama camları mümkün olan her noktada kullanabilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-15

Yuvarlak yarım ada veya tam ada mutfakların yakınındaki bir duvara yapacağınız açık raf sistemleri size kullanabileceğiniz ekstra bir alan kazandırırken, mutfak dekorasyonunuza da olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-16

Oval mutfak dolabı modelleri tercih edenler, ada dışında kalan mutfak eşyası depolama dolapları kasalarında ve kapaklarında  yukarıdaki dizaynda olduğu gibi oval formları tercih edebilirler.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-17

Modern ada mutfak modelleri için beyaz rengin ağırlıklı olarak kullanılması da bir alternatiftir. Beyaz renk mutfağınızda modern bir görünüm ve hijyen hissi uyandırır. Süt beyazının ağırlıklı olarak kullanıldığı bir mutfakta sadece bir noktada kullanılacak aykırı bir renk, mutfağa hareket ve zenginlik katacaktır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-18

Normal mutfaklarda olduğu gibi, ada mutfaklarda da bir üst dolap ihtiyacı hissedenler için de çeşitli alternatif mutfaklar bulunmaktadır. Ada tezgahın dışında kalan tarafına yapılacak tezgah seviyesindeki bir üst dolap ünitesi depolama ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-19

Belki terasınız için bile düşünebileceğiniz ufak, kullanışlı ve yine yuvarlak hatlara sahip yukarıdaki gibi bir mutfak, dar ve küçük alanlar için çok kullanışlı olacaktır. Örnekteki tasarımın tezgah köşesinde kullanılmış döner mutfak sepeti, ufak tefek mutfak malzemelerinizi koyabileceğiniz kullanışlı bir köşe yaratmış. Bu gibi mutfak sistemlerini ufak mutfaklarda kullanarak kullanım alanınızı artırabilmeniz mümkün.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-20

Yazımızın başında bahsettiğimiz dalga formunda, kavisli mutfak çekmece içleri için tasarlanmış özel mutfak sistemlerine güzel bir örneği yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Evye altında kalan ölü noktaları bile bu gibi mutfak çekmece sistemleri ile kullanışlı alanlar haline getirmeniz mümkün.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-21

Kıvrımlı hatlara sahip mutfaklar doğru tasarlandıkları taktirde mutfaklarda daha fazla kullanım alanı yaratmaktadırlar. Yukarıdaki kıvrımlı mutfak tezgahı buna güzel bir örnek. Normal şartlarda fotoğrafta gözüken mutfak alanına düz bir tezgah yapılmış olsaydı tezgah üstünde sadece evye ve ocak olacak, yemek yapabilmek için bir kullanım alanı olmayacaktı. Ancak zekice tasarlanmış, aynı alanı kullanan bu kavisli mutfak tezgahı sayesinde, evye sağ tarafa açılı bir şekilde konularak, ocağın tezgah ortasında yer alması sağlanmış ve bu sayede sol tarafta boş bir kullanım alanı yakalanmış.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-22

Klasik bir yöntem olarak mutfak duvarlarına yapılmış dolaplardan vazgeçmek istemeyenler, mutfaklarında yapacakları yarım ada tezgahını mutfak duvarına doğru devam ettirerek mutfak üst dolabı için bir zemin hazırlayabilirler. Bu sayede mutfak tasarımında bir bütünlük sağlanıp, duvarda üst dolaplar kullanılabilir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-23

Yarım ay şeklinde bir tezgah tasarımı da oldukça kullanışlı bir formdur. Mutfak ebadına göre değişebilek uzunluktaki yay şeklindeki ada mutfak, alt dolapların daha kullanışlı olmasına olanak sağlar. Yine bu tip tezgahlarda, 2-3 santimlik kademe farkı ile ayrılacak bir konsol, yemek tezgahı olarak kullanılabilir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-24

Mutfak zemin döşemelerinde kullanılacak akçaağaç gibi yumuşak renkler, mutfaklarda sıcak bir atmosfer yaratır. Bu renk ve tonlarla birlikte kullanılacak beyaz renkler, krom rengi mutfak eşyaları ve mat cam kapaklar mutfakta modern bir tarz yaratır. 

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-25

Oval dolap bitimlerinde kullanılacak açık raflar, çeşitli süs eşyaları koyabileceğiniz alanlar yaratacaktır. Bu alanlar sayesinde yer yetersizliği nedeni ile mutfak tezgahı veya mutfak masası üstlerinde dekoratif amaçlarla kullandığınız süs eşyalarına yer açmış olursunuz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-26

Günümüzde çağdaş mutfaklarda yavaş yavaş yer almaya başlayan paslanmaz krom tezgahlar, ilerleyen yıllarda adından sıkça bahsettireceğe benziyor. Ancak paslanmaz krom tezgahlar her zaman, herkesin tercihi olmayabilir. Şimdilerde paslanmaz tezgah üreticileri her kullanıcıya hitap edebilecek çeşitli alternatifler sunmaktadırlar. Tezgahlarının tamamında krom kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılar için hazırlanmış, sadece evye çevresinde veya tezgah kenarlarında pahlanmış bir çıta gibi çeşitli alternatiflerde sunulan paslanmaz krom malzemeler için yukarıdaki mutfak tasarımı güzel bir örnek.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-27

Değişik ada mutfak tasarımlarına güzel bir örnek olabilecek, yukarıda gösterilen Tekne şeklindeki mutfak tasarımı ise Alno Mutfak tarafından yapılmış. Minimal çizgiler taşıyan bu modern mutfak hakkında detaylı bilgiye yazımızın sonundaki link’ten ulaşabilirsiniz.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-28

Laminat, granit, mermer, corian gibi malzemelerin dışında tezgah yapımında cam malzemeler de kullanılması mümkün. Genellikle mutfağa uygun şekilde özel olarak imal edilen bu tip cam tezgahlar, temizlik açısından size mutfakta büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Uygun kalınlıkta kullanılacak cam tezgahlar, kenarları güzel pahlandığı sürece herhangi bir tehlike de arz etmeyecektir.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-29

Mutfak dolaplarında kullanacağınız koyu renkler, kullandığınız yoğunluğa bağlı olarak modern görünümden uzaklaşıp, klasik bir tarza yakınlaşabilir. Bu yüzden koyu renklerin kullanımında daha dikkatli olunmalı, yer yer tezatlık yaratacak sıcak renkler kullanılmalıdır.

oval-mutfak-modelleri-ve-tezgahlari-designcoholic-30

Krem renkli oval mutfak modelleri, tezgahları mutfaklarda daha modern ve minimal bir izlenim yaratacaktır. Ada mutfaklarınızda bu renkleri tercih ediyorsanız, mutfak bazası ve kulplarında krom renkleri tercih edip yer yer cam malzemeler kullanarak mutfağınızın dekorasyonunu hareketlendirebilirsiniz.

Mutfaklar için yemek tezgahı ve yemek köşesi modelleri hakkındaki fikirleri ve tasarımları görmek için Mutfaklarda yemek bölümü tasarımları ve Tekne formundaki mutfak tasarımı başlıklı yazılarımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

Önceki Gemi turları Aria Amazon Cruise tatili başlıklı yazımız, Amazon nehri ve yağmur ormanları içinde geçirilebilecek muhteşem bir gemi seyahati hakkında bilgiler vermektedir. Macera tutkunu seyahat severlerin bu yazımızı da mutlaka okumasını öneririz.

  

Bir Cevap Yazın