Sıfır yer çekimi kahve fincanı

Sıfır yer çekimi kahve fincanı, ( Zero Gravity coffee mug ) Şangay’lı tasarımcı Xu54 tarafından tasarlanmış orijinal bir kahve fincanı. Kullanılmadığı zamanlarda, mükemmel ayarlanmış açısı ile dengede kalabiliyor tabi bu dengeyi sağlayabilmeniz için fincanın tabağına ihtiyacınız var. Tabaksız kullandığınız zamanlar da normal bir fincan gibi düz duruyor.

designcoholic-zero-gravity-mug-1

Sıfır yer çekimi kahve fincanının üzerinde matematiksel bir denklem ile oluşturulmuş, aşk ile ifade edilmiş  bir grafik bulunuyor. Fincanın kulbunda ise tasarımcı melek kanatlarından esinlemiş.

designcoholic-zero-gravity-mug-2

Tasarımcı Xu54 ile yapılan ropörtajdan kısa bir alıntı;

‘’Bu fikir ilk olarak aklıma, bir kahve fincanın devrilmesini gördüğüm anda geldi ve gördüğüm anda kafamda bu fikri tasarlamaya başladım. 6. ayın sonunda, benim tarzımı ve duygularımı ifade eden, mühendislik ve matematiği de içinde barındıran, genel görünüşünde biraz mizah ve romantizm bulunan bu kahve fincanı ortaya çıktı. Belirli bir açıda eğik durmasından dolayı, ışığın yansıması ile birlikte daha yumuşak bir görsel etki açısından fincanın renginin fildişi olmasına kara verdim. Fincanın kulbu küçük melek kanatlarını ifade ediyor. Üzerinde bulunan fiziksel kuvvet analiz diyagramının anlamı ise; ‘’Aşkın gücü kilo kaybı için bir nedendir, ancak buna yerçekimi ve direnç karşı koyabilir’’.

designcoholic-zero-gravity-mug-3

Üretim süreci en çok vaktimi alan kısmı oldu çünkü porselen seçimi ve uygun porseleni bulmak oldukça zordu bunun için 10 farklı firma ile görüşmeler yaptım ve her firmada yüzlerce porselen ile deneme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmaların çoğu fincanın belli bir açı ile tabakta durabilmesi için yapılan çalışmalardı. Bunun için de porselen seçimi önemliydi çünkü fincanın belirli bir açıda durabilmesi için tabakta oluşturulan eğimli girintiyi ve fincanın dibinde bulunan çıkıntıyı ayarlamak çok ince ve hassas bir işti ve yapılırken uygulanan sıcaklık derecesi özellikle tabakta çoğunlukla çatlamalara neden oluyordu. Bu yüzden hem uygun porseleni hem de uygun sıcaklık derecesini her defasında deneme yoluyla ayarlayarak bulmak oldukça vaktimizi aldı ama sonunda amacımıza ulaştık ve istediğimiz sıfır yer çekimi kahve fincanı harcadığımız emeklere değerek ortaya çıktı’’

designcoholic-zero-gravity-mug-4

designcoholic-zero-gravity-mug-5

designcoholic-zero-gravity-mug-6

designcoholic-zero-gravity-mug-7

Bir önceki makalemiz Geri Dönüşüm Heykeller hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın