L tipi köşe mutfak dolabı modelleri

İnsanlar evlerinin her alanını olduğu gibi mutfaklarını da genellikle bir yaşam alanı olarak kullanırlar. Bu nedenle yatak odası ve salon gibi evdeki diğer mekanların dekorasyonuna gösterilen özen mutfaklara da gösterilir. Özellikle ev hanımlarının her gün zamanlarının önemli bir kısmını geçirdikleri mutfaklar, yemek yapmanın yanı sıra yeme-içme hatta yakın dostların ağırlandığı alanlar olarak bile kullanılmaktadır.

Mutfak tasarımlarında işlevsellik, yani mutfağın tüm gereksinimleri karşılayıp, kullanıcıya rahat bir kullanım sunmasının yanı sıra, tasarlanacak mutfak dolabı modelinin şık ve mutfağı boğmayacak, ferah görünümlü bir dizayna sahip olması da çok önemlidir. Bu iki kriteri de bir arada değerlendirerek, tasarım ve işlevselliği doğru bir şekilde, ihtiyaçlarınıza göre kurguladığınız zaman ortaya çıkacak mutfak dizaynı sizlere yıllarca hizmet verecek ve mutfaktaki işlerinizi kolaylaştıracaktır. Aksi durumda ise estetik anlamda kötü ve kullanışsız bir mutfak ile beraber yıllarca yaşamak zorunda kalacaksınız.

Mutfak dolabı modellerinin seçimi elbette mutfak alanınızın şekline ve büyüklüğüne göre de şekillenir. Özellikle ufak alanlarda dolapların iç hacimlerinin, olabilecek en kullanışlı şekilde düşünülüp, dolapların buna göre konumlandırılması ve şekillendirilmesi çok önemlidir. Dar ve ufak alanlarda pek çok kullanıcının tercih ettiği L tipi köşe mutfaklar, kullanımı zor olan köşe noktaları da en iyi şekilde kullanabilmenize ve depolama alanlarınızı artırmanıza olanak sağlar. Bu nedenle bu yazımızda sizlere çeşitli L tipi mutfak modeli görselleri sunurak köşe mutfakları en verimli şekilde nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.

L TİPİ KÖŞE MUTFAK DOLABI KULLANMANIN AVANTAJLARI

L tipi köşe mutfak dolabı modelleri sizlere pek çok açıdan avantaj sağlayacağı gibi mutfağınızın daha fonksiyonel ve şık olmasını sağlayacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi L tipi köşe mutfak modelleri genellikle ufak mutfaklarda yer tasarrufu sağlamak amacı ile tercih edilse de zaman zaman büyük mutfaklarda, hatta amerikan mutfaklarda bile kullanılmaktadır.

Köşe mutfak dolabı modellerinde tezgah kullanım alanı ciddi ölçüde artmaktadır. Bu da mutfağınızda çalışmak için çok daha fazla yere sahip olmanız demektir ki bu çok iyi bir avantajdır. Kör köşe noktalarının L tipi mutfaklarda çök iyi bir depolama alanı olarak kullanılması da size yer tasarrufu sağlayacak en önemli ikinci avantajdır. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi bu köşe noktalar, dolap içi sepetler, köşe çekmeceler veya tencere dolapları olarak değerlendirilip, çeşitli mutfak gereçlerini en iyi şekilde depolamanıza olanak sağlar.

l-tipi-kose-mutfak-dolabi-modelleri-designcoholic-001

UFAK BİR MUTFAK ALANINA SAHİPSENİZ

Eğer ufak bir mutfak alanına sahipseniz ve L tipi köşe bir mutfak yaptırmayı düşünüyorsanız set üstü ocak, ankastre fırın veya mikrodalga gibi pişirme ile alakalı cihazları birarada olacak şekilde mutfak dolabı dizaynını yaptırırsanız yine hem yerden tasarruf etmiş, hemde kolay bir kullanıma sahip olmuş olursunuz. Eğer L mutfağınızın ölçüleri de uygun ise bu gibi pişirme ile alakalı cihazlarınızı L mutfağın uzun olan tarafında konumlandırıp kendinize daha rahat kullanabileceğiniz bir mutfak tezgah alanı bırakmış olursunuz.

L tezgahın birleşim noktası olan köşeye bir köşe evye koyarsanız yine hem bu ölü noktayı yıkama ve hazırlama köşesi olarak değerlendirmiş hemde kendinize daha kullanışlı bir tezgah alanı bırakmış olursunuz. Evye altında kalan köşe alt dolabı da yine deterjan, tencere gibi eşyalarınızı koyarak değerlendirebilirsiniz. Bu sayede bu ölü köşeyi en verimli şekilde kullanmış olursunuz.

l-tipi-kose-mutfak-dolabi-modelleri-designcoholic-002

GENİŞ BİR MUTFAK ALANINA SAHİPSENİZ

Eğer geniş bir mutfak alanına sahipseniz yaptıracağınız L tipi köşe mutfağınıza ilave olarak bir ada tezgah veya yemek masası bölümü de ilave ederek mutfağınızı çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Ada tezgahlar mutfağa modern bir hava katmanın yanı sıra oldukça kullanışlı ünitelerdir. Mutfakta birden fazla kişinin rahat bir şekilde çalışabilmesine imkan sağlarlar. Aynı zamanda ada tezgahlar isteğe bağlı olarak hem mutfak işlerinin gerçekleştirildiği, hemde oturma, yeme ve içme ihtiyaçlarının karşılandığı üniteler olarak tasarlanabilir ve çok işlevli üniteler olarak kullanılabilirler. Aşağıdaki resimde, bahsettiğimiz bu ada tezgah modeline oldukça güzel bir örnek.

l-tipi-kose-mutfak-dolabi-modelleri-designcoholic-003

SEÇİLECEK RENKLERİN ÖNEMİ

Mutfak dekorasyonlarında renklerin önemi gerçekten büyüktür. Ufak bir mutfak için kullanılacak koyu renkler mutfağı olduğundan daha ufak ve bunaltıcı bir görünüme sokarken açık renkler ise tam aksine mutfakta çok daha ferah bir hava yaratacaktır. Bu nedenle mutfak dolapları, duvar boyası, seramik renkleri ve şayet kullanacaksanız mutfak perdesi, belki bir halı veya kilimin renklerini seçerken oldukça iyi düşünüp karar vermek gerekir.

Son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen renklerden hardal sarısı rengi beyaz, gri ve siyah renklerin doğru şekilde kombine edilmesi ile oldukça zarif ve şık mutfaklar ortaya çıkarmakta. Mutfağı daha canlı bir görünüme kavuşturmak için ise mor yada petrol yeşili gibi renkler hardal sarısı rengi ile kombine edilebilmektedir.

Daha klasik renkleri tercih ediyorsanız uçuk yeşil ve tonları yine mutfaklarda sade ve ferah bir görünüm yaratıyor.

Önceki yazımız 3 boyutlu epoksi kaplama modelleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın