Yüzen kupa tasarımı

Tigere Chiriga yüzen kupa tasarımı (floating mug), sıcak içeceklerin ısı yüzünden mobilyalar üzerinde yapmış olduğu kalıcı lekeleri önlemek için düşünülüp tasarlanmış bir kupa.

Bilindiği gibi sıcak içecekler verdikleri ısı ve nem yüzünden mobilyalar üzerinde kalıcı zararlara neden olabiliyor. Bunun için kullanılan bardak altlıkları oluşabilecek lekeleri engellesede her zaman elimizin altında olmayabiliyorlar. Yüzen kupa da işte tam bu anlar için tasarlanmış, tasarımıylada oldukça zarif ve şık görünen bir kupa.

Tigere Chiriga yüzen kupa fikrini hayata geçirmeden önce, eşiyle birlikte 2008 yılında New York’tan Kuzey Carolina’ya taşınmışlar ve yeni evlerini içinde bulunan yeni mobilyaları ile birlikte satın almışlar. Tigere bir gün kahvesini içerken, fincanın ahşap sehpa üzerinde leke bıraktığını farketmiş ve o anda düşünmeye başlamış. Kafasında bir çok fincan şekli canlandırmış, kesinlikle porselen, havada durabilen ve göze hoş görünen birşeyler olması gerektiğini düşünürken son noktayı mutfakta bulunan muz tutucu koymuş. Aynı muz tutucuda olduğu gibi, zarif bir kol vasıtasıyla sap ve tabanı birleştiren kanca şekilli bir askı ile yüzen kupa tasarımı tamamlanmış.

Tigere Chiriga uzun araştırmalar sonucunda yüzen kupa tasarımının üretimi için  Çin’de bir üretici ile çalışmayı başarmış. Önce kişisel kullanım için bir kaç kupa imal edilmiş ve kullanım aşamasında bir problem yaşanmamış. Seri üretime geçmek istediğinde ise, Çin’de daha ucuza üretebileceğini düşünmüş fakat mali yönden kaynağı yeterli olmadığından öncelikle tasarımına netten bir çağrı yaparak yardım projesi oluşturmuş ve ABD’de bir üretici ile anlaşmış. Fabrikada kupaların imalatı için üretim kalıpları üretmek ve işlemek gerektiğinden 500 adet kupayı yardım projesi sayesinde satmış ve yüzen kupa oluşturduğu yardım projesi sayesinde hayata geçmiş. Yardım projesine ilgi ve destek o kadar yoğun olmuş ki, imalat için gerekli miktar 15.000 $ iken, bir ayda 40.000 $’lık satış yapılmış.

Yüzen Kupa’nın önemli bir diğer özelliği ise; ağzından birden fazla yudum alınırken düşebilecek hafif bir damla, kupa altında bulunan hazneye fincandan süzülerek damlıyor ve orda toplanıyor. Bu sayede içeceklerin kesinlikle kupa dışına sızması ve konulan yere leke yapması mümkün olmuyor. Fincanın tabanı ise havada kaldığından ısı yüzünden oluşabilecek ve mobilyalara zarar verebilecek lekeler de oluşmuyor. Ayrıca kupanın kolu yarım litrelik ağırlığı taşıyabilecek kadar güçlü buda iyi dengelendiğini ve yapısal olarakta sağlam imal edildiğini kanıtlıyor.

Estetik olması ile birlikte geleneksel porselen tadında, rahatlatıcı bir his veren, metal ve plastik gibi geleneksel olmayan malzemelerin kullanımından kaçınılarak tasarlanmış oldukça başarılı bir çalışma olan yüzen kupa tasarımı için yoğun ilgiden dolayı Kickstarter-Yüzen Kupa Projesi adı altında birde proje oluşturulmuş.

Bu gibi ilginç ve sıra dışı fincan ve kupa tasarımları ilginizi çekiyorsa Swarovski taşlarla süslenmiş yüzüklü kupa , Hatırlatıcı fincan , Sıfır yer çekimi kahve fincanı ve Yaratıcı fincan ve bardak tasarımlarına da bir göz atmanızı öneririz.

Önceki yazımız üç boyutlu kalem 3D oodler hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın