Klasik salon takımları mobilya modelleri

80’lerin ve 90’ların en çok tercih edilen mobilya tarzlarından olan klasik salon takımları ve klasik mobilya modelleri, günümüzde tekrar önem kazanmaya ve yeniden trend olmaya başladı. Kimileri nostalji ve geçmişe dönüş yapmak adına, kimileri ise 80’li ve 90’lı yılların klasik tarzını, günümüze göre yeniden yorumlanarak yapılmış yeni sitilleri ile göz alan klasik salon takımları ve mobilya modellerini tercih ederek yaşadıkları mekanları yeniden canlandırmaktadırlar.

Klasik mobilya modelleri ve salon takımları meraklıları için designcoholic.com olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda çok şık ve şaşalı klasik salon takımları ve mobilya modellerine ulaştık. Aşağıda sizlerle paylaştığımız bu klasik mobilya modelleri ve salon takımları, yapacağınız klasik tarzdaki dekorasyon ve salon tasarımlarınızda sizlere güzel fikirler verecektir.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-1

Eğer salonunuz müsait ise yukarıdaki gibi bir dinlenme koltuğu, kullanışının yanı sıra dekorasyonunuzu tamamlayan bir mobilya olacaktır. Dinlenme koltuğu seçiminizde koltuk ayakları ve kolçakları gibi mobilyanın gözüken taşıyıcı aksamının oymalı veya süslemeli olmasına dikkat etmelisiniz.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-2

Yine salonunuzdaki boş yerleri değerlendirmek için kullanacağınız klasik tarzda tasarlanmış puflar ve oturma elemanları salonunuzu oldukça zengin gösterecektir. Bu gibi oturma elemanlarının kumaşlarının seçiminde salon takımınızın zıt renklerini kullanabileceğiniz gibi, takımlarınıza uyan çift renklerlede uyumlu bir atmosfer yakalamanız mümkün.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-3

Salonunuzda açık renkli zemin ve duvar renklerine sahipseniz canlı renklerde seçeceğiniz mobilya takımları her zaman ön plana çıkacaktır. Oturma elemanları büyük hacimli mobilyalar oldukları için bu gibi renk seçimlerinde aşırıya kaçmanız salonunuzda hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. Bu gibi durumlarda dekorasyonu yumuşatacak uygun tonlarda seçilmiş yine klasik tarzda abajurlar, avizeler, çeşitli dekorasyon aksesuarları ve duvar tabloları ile salonunuzu yeniden bir uyum içerisine sokabilirsiniz.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-4

Koltuklarınızda kullanacağınız yastıkların renk seçimlerini yaparken koltuğunuzun zıt renklerini, varsa zıt renkteki diğer mobilyaların renk ve tonlarını tercih etmeniz salonunuzda bir uyum oluşturarak karmaşıklık hissini ortadan kaldıracaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-5

Yastık ve minder rengi seçiminde zıt renkleri tercih etmiyorsanız yukarıdaki tasarımda yapıldığı gibi diğer koltukların desenlerinden oluşan yastıklar veya kullanacağınız koltuğun biraz açık veya biraz koyu tonlarını kullanmanız doğru bir seçim olacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-6

Koltuk döşemelerine uygun renkler ve kumaşları tercih edin.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-7

Büyük ebatlara sahip klasik tarz salonlarda, zaman zaman birden fazla oturma gurubu bulunabilir. Şayet bu tarz bir salona sahipseniz oturma gruplarının ortasında yer alan sehpanızın altına, dekorasyona ve koltuk takımına uygun desen ve renklerde bir halı koymanız o alanı özelleştirecek ve diğer salon takımlarından ayrılmasını sağlayacaktır. Bu sayede oturma takımlarınız arasında bir denge ve düzen olacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-8

Salonunuzun müsait bir köşesinde dekorasyon amacı ile kullanacağınız klasik tarzda yapılmış bir saksı ve salon renklerine uyumlu hoş bir bitkide salonda güzel bir atmosfer yaratacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-9

Dekorasyonunuzda tek renkli klasik mobilya modelleri tercih ediyorsanız, mobilyalarınızın zıt renklerine sahip duvar renkleri veya zemin malzemeleri kullanmanız tasarımınızda bir bütünlük yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-10

Duvarlarda kullanacağınız tablo ve resim çerçevelerini, işlemeler ile süslenmiş, varaklı çerçevelerden  seçebilirsiniz. Salonunuzda tablo ve resim kullanmaktan hoşlanmıyorsanız bunların yerine şık ferforje aynalar veya yine işlemeli çerçevelerden yapılmış aynalar da kullanabilirsiniz.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-11

Salon pencerelerinizde kullanacağız perdeler de klasik salonlarda oldukça önem taşımaktadır. Klasik mobilya takımlarınıza uygun renkler ve perde modeli seçmeniz çok önemlidir. Perdeler tüm ihtişamı ile mobilyalarınızı ön plana çıkartırken, birer dekor malzemesi olarakda duvarlarınızı süslerler. 

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-12

Açık renkli klasik mobilyalar ufak salonlar için daha idealdir. Açık renkli koltuk takımları mekanı daha ferah ve zengin gösterir.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-13

Salonunuzdaki pencere gibi doğal ışık kaynaklarını iyi değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Mümkünse oturma gruplarınızı pencere önlerinde kullanıp, gün ışığından en iyi şekilde yararlanmalısınız. 

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-14

Açık Kahverenginin tonlarında kullanacağınız koltuk döşemeleri, zemin parkeleri ve bunlara uyum sağlayacak krem renklerdeki duvar boyaları veya duvar kağıtları salonunuzda daha samimi ve sıcak bir ortam yaratacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-15

Mobilyalarınızda koyu kahverenginin tonlarını tercih ediyorsanız duvarlarınızın bazı yerlerinde, kapı ve pencere renklerinde beyaz veya kirli beyaz gibi çok açık renkler kullanmanız, salonda kasvetli bir hava oluşmasını engelleyecektir.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-16

Sütlü kahverengi tonlarında kullanacağınız koltuk, halı, perde gibi eşyaların çevresinde açık mavi tonlarında objeler ile yer yer duvarlarda mavi boya kullanmanız salonunuzda bütünlük duygusunu yaratacak ve samimi bir ortam oluşturacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-17

Klasik mobilya modelleri ile birlikte aşırıya kaçmadan modern dekorasyon ürünleri ve malzemeleri de kullanmanız mümkün. Yukarıdaki tasarımda görüldüğü gibi modern çizgilere sahip olmasına rağmen salon takımı ve mobilyaları ile uyum sağlayan şık bir halı, renkleri dengelemek için kullanılmış beyaz renkli modern tarzda ağaç dalları, yine modern çizgilere sahip bir duvar kağıdı ve sıradışı bir tasarıma sahip masa apliği gibi çeşitlendirmeleri salonlarınızda uygulayabilir, klasik dekorasyon tarzınız ile modern dekorasyon tarzını birbirleri ile harmanlayabilirsiniz.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-18

Mobilya döşemelerinde parlak kumaşlar tercih etmenizde salonunuzda modern bir duygu hissi yaratacaktır. Bu yüzden parlak kumaşların seçiminde biraz dikkatli olmanızda fayda var. Açık veya canlı renklerde seçeceğiniz parlak kumaşlar salonu daha modern, koyu ve cansız renklerde seçeceğiniz kumaşlar salonunuza biraz daha klasik bir hava katacaktır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-19

Altın varaklı tablolar, çeşitli doğa resimleri klasik salon tarzınızı destekleyecektir. Altın rengi bir orta avize, sehpa kenarlarında işlenmiş altın varaklı süslemeler veya altın renginde çeşitli mum, şamdan gibi süs eşyaları ile daha zengin bir klasik tarz yakalayabilirsiniz.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-20

Eğer salonunuzda bir şömineniz varsa şömine etrafına gruplandırılmış mobilyalar, klasik tarzı yansıtan bir halı harika bir tasarım oluşturacaktır. Bu gibi alanlar salonlarda en can alıcı köşelerdir bu yüzden bu alanlar çok iyi değerlendirilmelidir.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-21

Farklı renklerin farklı tonlarını kullanarakta samimi bir ortam yaratmanız mümkün. Farklı renkler yardımı ile salonunuzda bir tarz yaratmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta seçeceğiniz renklerin soft yani yumuşak göz yormayan renkler olmasıdır.

klasik-salon-takimlari-mobilya-modelleri-designcoholic-22

Klasik tarzdaki dekorasyonlar için salonunuzun stiline uygun şamdanlar, aplikler, vazolar, heykeller ve çeşitli dekorasyon objeleri ile de salonunuza hareket katar, tasarımda bütünlüğü yakalamış olursunuz. Bu yüzden bu gibi dekoratif eşyaları da salonunuzun uygun noktalarında kullanmayı ihmal etmeyin.

Klasik salon tasarımları yaratmak aslında oldukça zordur. Renklerin uyumu, mobilyaların seçimi, tavan duvar ve zemin malzemeleri, klasik aydınlatma armatürleri gibi pek çok detayı hassasiyetle değerlendirip, gözden geçirmek gerekir. Yukarıda sizlerle paylaştığımız klasik salon dekorasyon örnekleri ve önerileri sizlere bu konuda yol gösterecek ve size ilham kaynağı olacaktır.

Önceki yazımız Çin’in Tianmen dağlarında bulunan Cennet Kapısı hakkında bilgiler vermektedir. Macera tutkunu seyahat severlerin bu yazımızı da mutlaka okumasını öneririz.  

  

Bir Cevap Yazın