Minimalist salonlar

Dekorasyon ve iç mimari tasarım alanlarında Minimalist yaklaşımlar son yıllarda oldukça ilgi gören bir tarz olarak karşımıza çıkmaya başladı. Minimalizm hakkında bilgi edinmek ve Minimalist bir salon tasarımı için yapılması gereken dekorasyonlar hakkında bilgiler bulabileceğiniz bu yazımıza dilerseniz Minimalizm kavramının ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

MİNİMALİZM NEDİR ?

Minimalizm sözcüğü, Fransızca’dan gelen minimum sözcüğünden türemiş ve Türkçe’de asgari, en küçük veya en az miktarda kullanılan (derece, nicelik) anlamlarını taşımaktadır.

Müzik, görsel sanatlar, mimari, iç mimari gibi pek çok alanda kullanılan, biçimde sadeliği ve nesnel yaklaşımı savunan Minimalizm’in akım olarak ortaya çıkışı 1960’lı yılların sonlarına doğru başlamıştır.

Kısaca Minimalizm’i tanımlamak gerekirse; bir fikri minimum sayıda çizgi, biçim, renk, değer ve dokuya indirgeme yaparak vurgulamak olarak tanımlayabiliriz.

Mimari ve iç mimari tasarımlarda ise Minimalizm’in karşılığı; en az malzemeyle en yalın, en ekonomik ve en işlevsel tasarımlar ile sonuca ulaşmak anlamına gelmektedir.

Sakin, rahatlatıcı bir atmosfere sahip olmak isteyenler için oldukça uygun olan Minimalist tarzın temelinde aynı zamanda temiz ve düzenli bir görünümde yatar.

Minimalist bir salona sahip olmak için; gereksiz, fazla aksesuarlardan uzak durmak, mobilya, duvar ve zeminlerde göz yormayan doğal renkler tercih etmek gerekir. Minimalizm’in karakteristik rengi beyaz olsada renk seçimlerinde, zevke uygun renklerin baskın olmayan nötr tonları rahatlıkla kullanılabilir.

Minimalist salon dekorasyonu yapılırken cam, pencere gibi doğal ışık kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak, yapay aydınlatma elemanları seçiminde ise sade tasarımlara sahip, cam, metal veya seramik malzemelerden yapılmış, modern görünümlü aydınlatma elemanlarını tercih etmek daha uygun olacaktır.

Minimalist tarzda salon tasarımlarında, odanın karmaşık gözükmemesi ve derli toplu bir görünüme sahip olması gerekir. Aşağıdaki Minimalist salon örnekleri size Minimalist dekorasyonlar hakkında çeşitli fikirler verecektir.

Önceki yazımız Modern banyo dolapları hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın