Para harcamadan evinizi yeniden dekore edin

Evimizin dekorasyonunu yenilemek istediğimizde aklımıza hemen şık ve pahalı oturma grupları yada dekorasyonumuzu tamamlayan gösterişli ve dikkat çekici objeler satın almak gelir. Bu yazımızda ne pahalı oturma gruplarından ne de gösterişli objelerden bahsetmeyeceğiz. Sizlerle, hiç para harcamadan evinize yeni bir soluk getirmenin ve sıcak bir görünüm vermenin yollarını paylaşmak istiyoruz.

Mobilyalarınızı yeniden düzenleyin.

Yaşam alanınızda yada yatak odanızda ki mobilyaların yerlerini farklı şekillerde yeniden değiştirerek daha ferah bir ortam oluşturabilirsiniz. Bazen bir masanın, oturma grubunun yada bir sehpanın yerini değiştirmek bile odanıza hem yenilik katar hem de ayrı bir hava verir.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-1

Eski kumaşlarınızı değerlendirin.

Modasının geçtiğini düşündüğünüz, eski kumaşlarınızı yada eski yastık kılıflarınızı mutlaka değerlendirin. Odanızın konseptine ve mobilyalarınızın rengine uyum sağlayan kumaşlarınızı kırkyama (patchwork) tekniği ile birleştirerek şık bir şal yapabilir ve koltuklarınızın üzerinde kullanabilirsiniz. Eski yastık kılıflarınızın yüzlerini ise renkli kordelalar yada ponponlar kullanarak yenileyebilir hem yastıklarınıza hem de kullanacağınız mekana şık bir görünüm katabilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-2

Nevresimlerinizi yenileyin.

Bazalara yada sandıklara kaldırıp kullanmadığınız nevresimleri ortaya çıkarın ve yenileyerek onlara ikinci bir şans verin. Nevresimlerinizin kenarlarına danteller, ışıltılı pullar, simli kordelalar dikerek onları yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Basit ve küçük detaylar ile eski nevresimleriniz hem yenilenecek hem şık görünecek hem de yatak odanıza ayrı bir hava katacaktır.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-3

Koleksiyonlarınızı sergileyin.

Antikalara ve eski eşyalara ilgi duyan biriyseniz, dolaplarınıza kaldırdığınız eski tabakları, antika bardakları, eski fotoğrafları mutlaka ortaya çıkarmanızı öneriyoruz. Hepsini bir araya toplayarak konsolunuzun üzerinde yada vitrininizin içinde sergileyebilirsiniz. Evinize klasik ve hoş bir hava katmakla kalmayacak, gelen misafirlerinizin de ilgi odağı olacaktır.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-4

Kullanmadığınız şöminenizi değerlendirin.

Evinizde ki şöminenizi kullanmıyorsanız o halde şöminenizi dekorasyonunuzun odak noktası haline getirebilirsiniz. Şömine, bir odada en büyük ve en dikkat çekici yerdir ve odanızın dekorasyonunu yaparken dikkate alacağınız odak noktanız olabilir. Kullanmadığınız şöminenizin içine büyüklü küçüklü,değişik şekillerde ışıltılı mumlar yada farklı ve dikkat çekici dekorasyon objeleri koyabilir, önüne ise büyük yastıklar yada puflar yerleştirebilirsiniz. Odak noktanızı bir anda hem dikkat çekici hem de romantik bir keyif noktası haline getirebilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-5

Fotograf albümlerinizi elden geçirin.

Mutlu anlarımızı ve anılarımızı özenle sakladığımız yerdir fotoğraf albümlerimiz. Kapağını açtığımızda o mutlu anlar yayılır etrafa. Gelişen teknoloji çağı ile özenle yerleştirdiğimiz fotoğraf albümleri artık ne yazık ki unutulmaya başlandı. İşte bu yüzden biz size, albümlerinizdeki mutlu anlarınızla dolu fotoğraflarınızı değerlendirmenizi öneriyoruz. Beğendiğiniz renkli yada siyah beyaz fotoğraflarınızı değişik çerçevelere koyabilir, istediğiniz bir duvara simetrik yada asimetrik şekillerde asarak mekanınızı zenginleştirebilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-6

Doğayı evinizde hissedin.

Taze topladığınız çiçekleri, ağaç dallarını, çam ağacı kozalaklarını cam bir tabağın yada şık bir sepetin içine yerleştirebilir ve kullanacağınız mekana koyabilirsiniz. Ayrıca kuru lavantaları yada kekikleri, hazırlayacağınız küçük kumaş yada tül torbalar içerisine koyarak şık bir sepetin içerisine yerleştirebilir ve doğanın mis gibi taze kokularını evinize taşıyabilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-7

Meyveleri es geçmeyin.

Meyveler aynı taze bitkiler gibi doğal aksesuarlardır. Meyveleri ister mutfağınıza isterseniz de evinizin farklı noktalarına şık bir tabağın içerisine yerleştirip koyabilirsiniz. Ayrıca portakal yada mandalina kabuklarından mumluklar yapabilir, hoş kokulu meyve esintileri ile salonunuza, mutfağınıza yada banyonuza farklı bir hava kazandırabilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-8

Aynaların etkisi.

Aynalar, evinizin dekorasyonunda oldukça etkilidirler. Kullanıldıkları mekana hem aydınlık verirler hem de derinlik katarlar. Eğer bir boy aynası kullanırsanız, odanıza çarpıcı bir görünüm, yalın ve sade bir duvar aynası kullanırsanız odanıza klasik bir şıklık katabilirsiniz.

para-harcamadan-evinizi-yeniden-dekore-edin-designcoholic-9

Önceki makalemiz Gizli mutfak sistemleri hakkında bilgiler vermektedir.

  

Bir Cevap Yazın