Çin Tianmen Dağı Cennet kapısı

Çin’in Zhangjiajie şehrinin üstünde Cennet Kapısı Dağı olarak da bilinen Tianmen Dağı uzanır. Buraya ulaşmak için yaklaşık 11 kilometre’lik bir tırmanış gerekir. Eğer buna fazla diyorsanız o zaman dünyanın en uzunu olarak kabul edilen, 7.455 metre mesafeyi 1.279 metre yükseklikten geçen teleferiği kullanabilirsiniz, tabi yükseklik korkunuz yoksa !

Ama tırmanışın sonu elbette bununla kalmıyor, teleferikten sonra tırmanmanız gereken birçok merdiven daha var. Eğer başarırsanız Çinlilerin deyimiyle Tanrı’ya en yakın noktaya ulaşmış oluyorsunuz.

Tianmen dağı adını bir hikayeden alır : M.S 260 yılında, dağdaki Tianmen mağarasının duvarının yıkılmasına tesadüfen tanık olan bir yerel yönetici, dağı gökyüzüne açılan bir kapıya benzetmiş ve bu durumu imparatora bildirmiştir. Bunu şanş ve uğur işareti olarak düşünen imparator çok sevinmiş ve dağa “cennet kapısı” anlamına gelen Tianmen adını vermiştir.

Tianmen dağına inşa edilen ve turistlerin ilgisini en çok çeken yer olan cam tabanlı patika, 1.432 metre rakımda ve 60 metre uzunluğundadır. Her yıl pek çok turiste muhteşem bir manzara sunan ürkütücü cam tabanlı yol, ziyaretçilere adeta havada yürüyormuş hissini vermektedir.

Cam köprü ziyaretçilere harika bir manzara sunarken beraberinde korkulu anlarda yaşatabiliyor. Ancak paslanmaz çelik korkuluklar ve kırılmaz camdan yapılan ürkütücü köprü oldukça sağlam ve altınızdaki uçurumu veya çevreyi güven içerisinde gözlemlemenize olanak sağlıyor.

Eski patika üzerindeki gözetleme noktası ise, çin mimarisi izlerini taşıyan bir gölgeliğe sahip. Bu sayede ziyaretçiler güneş ışığından etkilenmeden harika fotoğraflar çekebiliyorlar.

Doğanın cömertçe sunduğu bu harika manzarayı, ayaklarınızın altındaki kırılmaz camdan yapılmış köprüden izlemek, yükseklik korkusu olmayanlar için muhteşem bir deneyim.

Zaman zaman turistlere korkulu anlar yaşatan cam patikaya çıkmadan önce, zemin camlarının çizilmemesi ve kirlenmemesi için ziyaretçilere galoş giyme zorunluluğu getirilmiş.

Tianmen dağındaki yürüyüş yolu ve cam patika yapılmadan önce ise ziyaretçiler dağı ağaç kütüklerden yapılmış oldukça tehlikeli bir yol üzerinde geziyorlarmış.

Önceki yazımız Oval mutfak modelleri ve tezgahları hakkında bilgiler vermektedir.

  

Çin Tianmen Dağı Cennet kapısı” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın